واشنگتن پست :

ترامپ امروز دوباره درباره بی اثر کردن تحریم های ایران تصمیم می گیرد

تهران – ایرنا – روزنامه واشنگتن پست نوشت: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا امروز (پنجشنبه) در مورد بی اثر کردن تحریم های اقتصادی علیه ایران تصمیم گیری خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، این روزنامه آمریکایی پیش بینی کرد که ترامپ شاید برای بار دوم از زمانی که به ریاست جمهوری رسیده است تحریم ها علیه بخش بانکی و نفت ایران را بی اثر کند. اگر وی تحریم ها را بی اثر نکند، آمریکا توافق هسته ای 2015 را که میراث دولت باراک اوباما است، نقض خواهد کرد.
ترامپ باید هر 120 روز درباره بی اثر کردن تحریم ها تصمیم گیری کند.
به نوشته واشنگتن پست، مهمترین تصمیم بعدی ترامپ 15 اکتبر (23 مهر) اعلام می شود. وی باید تصمیم بگیرد که آیا ایران طبق توافق کاملا به برجام پایبند بوده است یا نه.
رئیس جمهوری هر 90 روز یکبار درباره پایبندی ایران به برجام نظر دهد.
بیش از 80 نفر از کارشناسان هسته ای روز چهارشنبه در بیانیه مشترکی اعلام کردند که «ثابت شده این یک توافق موثر و ترتیباتی قابل راستی آزمایی است که یک مزیت مضاعف برای تلاش های بین المللی در جهت منع اشاعه هسته ای است».
«وندی شرمن» مذاکره کننده ارشد آمریکا در دوره مذاکرات هسته ای گفت که خروج آمریکا از توافق شکافی میان ایالات متحده و متحدان اروپایی آن ایجاد خواهد کرد.
وی گفت: کنار گذاشتن این توافق بدترین کاری است که می توان برای امنیت ملی آمریکا کرد. کره شمالی به دقت [این وضعیت را] نگاه می کند.
واشنگتن پست نوشت که اگر ترامپ روز پنجشنبه بار دیگر تحریم ها را بلااثر کند، شاید بیانیه تندی در محکومیت ایران صادر کند یا تحریم های بیشتری در رابطه با مسائل غیرهسته ای از جمله حمایت از تروریسم، آزمایش موشک های بالستیک یا حقوق بشر وضع کند.
این روزنامه نوشته که برخی کشورهای اروپایی تمایل خود را برای «تقویت توافق» از طریق «مذاکره درباره یک ضمیمه» نشان داده اند. انتظار می رود مقامات دولت آمریکا هفته آینده در نیویورک این مساله را با همتایان اروپایی خود مطرح کنند.
اما برخی کشورهای علاقه ای به آن نشان نداده اند.
«ژرار آراود» سفیر فرانسه در آمریکا روز سه شنبه در توئیتی نوشت: ما مذاکره مجدد درباره توافق را به شدت رد می کنیم.
واشنگتن پست نوشت: «برای دولت آمریکا دشوار است که استدلال کند ایران توافق نامه را نقض کرده است» اما «آژانس بین المللی انرژی اتمی که تاسیسات هسته ای ایران را نظارت می کند، هشت بار اعلام کرده که ایران به تعهداتش کاملا پایبند بوده است'.
شبک**9423**1392**انتشار: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال