حمایت گسترده از تومار برگزاری همه‌پرسی درموردتوافق نهایی برگزیت

لندن - ایرنا - تومار درخواست برگزاری همه‌پرسی در مورد توافق نهایی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، ظرف کمتر از یک روز، از مرز 10 هزار امضاء گذشت و بدین ترتیب دولت انگلیس موظف است به آن پاسخ دهد.

به گزارش ایرنا، براساس آخرین آمار منتشرشده در تارنمای پارلمان انگلیس، تا عصر روز چهارشنبه بیش از 11 هزار و 110شهروند انگلیسی تومار درخواست همه‌پرسی در موردتوافق نهایی برگزیت را امضاء کرده و این رقم به‌سرعت در حال افزایش است.
آخرین باری که مردم انگلیس توماری را با چنین سرعت فزاینده‌ای حمایت و امضاء کردند، پس نتیجه شوک‌آور همه‌پرسی برگزیت بود که در پی آن بیش از 4 میلیون شهروند انگلیسی خواستار برگزاری مجدد همه‌پرسی برگزیت شده بودند.
در توماری که صبح امروز (پنجشنبه) توسط فردی به نام 'تام هولدر' بر روی تارنمای پارلمان قرارگرفته، آمده است: ما، امضاء کنندگان این تومار از دولت می‌خواهیم تا به مردم این کشور در رابطه با توافق صورت گرفته میان انگلیس و اتحادیه اروپا فرصت اظهارنظر دهد. این امر از طریق برگزاری همه‌پرسی پیش از آوریل سال 2019 امکان‌پذیر است.
این تومار می‌افزاید: فارغ از اینکه مردم انگلیس در همه‌پرسی ژوئن سال 2016 به ماندن یا خروج از اتحادیه اروپا رای دادند، همه بایستی این شانس را داشته باشند تا در رابطه با توافق نهایی صورت گرفته میان انگلیس و اتحادیه اروپا، تصمیم‌گیری کنند.
بر اساس رویه قانونی، دولت انگلیس موظف است تا به درخواست مطرح‌شده در توماری که از مرز 10 هزار امضاء تجاوز کند پاسخ دهد و درصورتی که از 100 هزار نفر بیش‌تر شود، درخواست مطرح‌شده در نشست مجلس عوام به بحث گذاشته خواهد شد.
این تومار پس از آن صورت می گیرد که نمایندگان مجلس عوام انگلیس، پس از 13 ساعت بحث و بررسی، بامداد سه شنبه گذشته با لایحه پایان برتری قوانین اروپایی در این کشور موسوم به لایحه لغو بزرگ موافقت کردند.
با تصویب این لایحه، «قانون جوامع اروپایی 1972» از قوانین انگلیس حذف شده و قوانین انگلیسی بار دیگر مرجع اصلی قانونی در این کشور به شمار می‌روند.
اکثر مردم انگلیس در همه‌پرسی 23 ژوئن سال گذشته به خروج از اتحادیه اروپا رأی دادند و در پی آن 'ترزا می' نخست‌وزیر انگلیس با ارسال نامه‌ای به دونالد توسک رئیس شورای اروپا، تمایل کشورش را برای خروج از اتحادیه اروپا اعلام کرد.
انگلیس دو سال فرصت خواهد داشت تا بر سر چگونگی روابطش با اروپا پس از خروج از اتحادیه اروپا مذاکره کند.
آخرین دو مذاکرات برگزیت میان انگلیس و اتحادیه اروپا، آگوست گذشته در حالی به پایان رسید که به گفته میشل بارنیه مذاکره‌کننده ارشد برگزیت از سوی کمیسیون اروپا، پیشرفت قابل‌توجهی حاصل نشد.
دور بعدی مذاکرات قرار است 25 ماه سپتامبر در بروکسل از سرگرفته شود؛ بااین‌حال برخی منابع انگلیسی از احتمال تأخیر در زمان برگزاری آن خبر می دهند.
شبک**اروپام ** هـ ن **1392**انتشار: ابوالفضل بابایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال