همایش بزرگداشت استاد شکوهی شاعر آیینی و پیشکسوت خراسان رضوی در مشهد

مشهد- ایرنا- همایش بزرگداشت استاد غلامرضا شکوهی شاعر آیینی و پیشکسوت استان خراسان رضوی همزمان با چهلمین روز درگذشت وی در مشهد برگزار شد.

در این مراسم که به همت موسسه آفرینش های هنری آستان قدس رضوی برگزار شد، جمعی از شاعران برجسته کشوری و استانی حضور داشتند.
شاعران پیشکسوت خراسانی و کشوری از جمله استاد علیرضا غزوه، دکتر محمد مهدی سیار، مرتضی امیری اسفندقه، دکتر محمود اکرامی فر، دکتر هادی منوری، حجت الاسلام محمد علی صفری (زرافشان)، حجت الاسلام سید عبدالله حسینی جوادی در این مراسم اشعاری در وصف این شاعر فقید قرائت کرده و به بیان خاطرات خود از وی پرداختند.
هادی منوری یکی از شاعران حاضر در این مراسم به بحث و بررسی پیرامون شعر استاد شکوهی و تاثیر وی در نوع و نگرش در تغزل جدید معاصر و نقش وی در شعر آیینی خراسان اشاره کرد.
بحث و بررسی در ارتباط با نوع نگرش استاد شکوهی در شعر آیینی و رویکرد جدید او در این حوزه و باز کردن پنجره ها و افقهای جدید بر روی شاعران آیینی و مداحان از جمله مباحثی بود که حجت الاسلام محمد علی صفری در این مراسم به آن پرداخت.
مرتضی امیری اسفندقه غزلسرا و قصیده سرای خراسانی نیز با اشاره به آخرین لحظات همراهی خود با استاد شکوهی به سکلوک عرفانی و تاثیر وی بر شاعران جوان معاصر اشاره کرد.
در این مراسم با تجلیل از خانواده این استاد فقید از کتاب 'پنجه در تغزل' که مجموعه ای از آخرین اشعار استاد شکوهی است و نیز ویژه نامه مجله آستان هنر ویژه شخصیت و اشعار استاد شکوهی رونمایی شد.
استاد شکوهی چند هفته قبل برای شرکت در شب شعر مقام امام رضا (ع) به تهران سفر کرد و در این مراسم از وی تجلیل شد.
این استاد برجسته در راه بازگشت به مشهد در فرودگاه تهران دچار سکته مغزی شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.
غلامرضا شکوهی متولد سال 1328 در تربت جام، در غزل و تجربه کردن فضاهای تازه به ویژه شعر آیینی، قریحه ای مثال زدنی داشت.
از آثار منتشر شده استاد شکوهی می توان به 'صد پرده آواز خاموش'، 'سُرمه ای در غزل'، 'یک ساغر نگاه' و 'آهی بر باغ آیینه' اشاره کرد.
1906 / 6053 خبرنگار: فاطمه یوسفی ** انتشار دهنده: محمد حسین علی مقدم

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال