رییس سازمان حمایت: حذف درج قیمت کالا آزمایشی است؛ مردم نگران نباشند

تهران- ایرنا- رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: مردم نگران حذف درج قیمت کالا نباشند؛ زیرا بخشنامه آن، آزمایشی است و در صورت مشاهده تخلف، لغو می شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «سیدمحمود نوابی» عصر چهارشنبه در حاشیه مجمع عمومی عادی سالیانه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان که در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، افزود: حذف درج قیمت و حذف فاکتور جزو این طرح نیست و مبنای قانونی دارد.
به گفته وی، قانون های حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، تعزیرات حکومتی و اصلاح قانون نظام صفی بر درج قیمت کالا و خدمات تاکید دارد.
وی گفت: در ایران برای همه کالاها از مبدا تولید قیمت مصرف کننده درج می شود و مشکل در کالاهای مصرفی و سلولزی و شوینده ها بروز کرد که برخی با 40 تا 50 درصد تخفیف عرضه می شد. سوال این بود که چرا قیمت غیرواقعی روی کالا درج می شود در حالی که مصرف کننده باید منتفع شود.
«2 نظر در این زمینه ارایه شد: اول اصلاح از سوی تولیدکننده؛ مصوبه سازمان هدفمندی یارانه ها نیز اجازه داده است کالاهای خود را بر اساس ضوابط عمومی قیمتگذاری و در کالاهای رقابتی اعم از کالاهای سلولزی و آشامیدنی و نوشیدنی نرخ گذاری کنند و اگر تخلفی شد سازمان حمایت از مصرف کنندگان کنندگان می تواند با آن برخورد کند.
نظر دیگر که پس از تصویب به صورت بخشنامه صادر شد، این بود که قیمت از مبدا حذف و فاکتور رسمی صادر شود و در اختیار حوزه خرد قرار بگیرد و سود قانونی اعمال شود. این بخشنامه 2 هدف داشت: یکی اینکه با قیمت های کاذب برخورد شود و دیگر اینکه کالای ارزان تر به دست مصرف کننده برسد».
رییس سازمان حمایت تاکید کرد «این طرح، آزمایشی است و اگر در کوتاه مدت به اهداف خود نرسد و تنش در بازار به وجود آید وزیر صنعت، معدن و تجارت در ابلاغیه ای آن را لغو می کند».
وی گفت: اصناف اعتقاد دارند در صورت اجرای این قانون، امکان عرضه ارزان‌تر محصول از کارخانه تا واحد عرضه وجود دارد و دست شبکه‌های توزیع برای ایجاد مافیا در خرید نیز بسته می‌شود.
نوابی افزود: باید در نظر گرفت بسیاری از واحدهای صنفی فاقد پروانه نیز وجود دارند که در اجرای این طرح خلل ایجاد می کنند که البته سازماندهی و رسیدگی به آنها در حیطه وظیفه سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نیست و امیدواریم با شرایط اعلام شده، واحدهایی که می‌توانند پروانه بگیرند و آنهایی که هویت‌شان مجهول باقی می‌ماند از گردونه این شبکه حذف شوند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت یکی از راهکارهای نظارت بر این طرح را نصب صندوق‌های مکانیزه فروش دانست و گفت: اگر این صندوق‌ها مانند دیگر کشورها در واحدهای صنفی نصب شود، اگر میزان قیمت تعیین شده توسط عرضه‌کننده از سقف سود مشخص شده بیشتر باشد، صندوق، فاکتور صادر نمی کند و از بار نظارت فیزیکی واحدها به شکل قابل توجهی کاسته می شود.

** رشد قیمت بلیت هواپیما متناسب با خدمات نیست
وی گفت: در مورد مشابه، قیمت بلیت هواپیما آزاد شد اما کیفیت ارایه خدمات و کاهش تاخیرهای پروازی متناسب با افزایش قیمت‌های آزادشده نبود و شکایت های زیادی در این باره به دست ما رسید؛ برای نمونه چهار نفر در یک بازه زمانی کوتاه بلیت یک پرواز را با چهار قیمت خریده بودند.
نوابی ادامه داد: واحدهایی که مسوول قیمت‌گذاری در مرکز عرضه کالا می‌شوند نباید از اعتماد نهادهای حاکمیتی، سوء استفاده کنند.

** مبارزه با قاچاق کالا در بخش عرضه 10 برابر افزایش داشت
مدیرعامل سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در جلسه امروز مجمع سالیانه و عمومی سازمان گزارشی از اهم فعالیت ها به ویژه در زمینه مبارزه با قاچاق کالا در بخش عرضه ارایه شد.
وی تصریح کرد: سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان وظیفه مبارزه با قاچاق کالا را در بخش عرضه دارد و عملکرد آن از نظر ارزش کالا در سال 1395 نسبت به سال پیش از آن، 10 برابر افزایش داشت.
نوابی تاکید کرد مبارزه هوشمندانه و کارشناسی با قاچاق کالا در بخش عرضه، هیچ تنش اجتماعی را به همراه نداشت.
به گزارش ایرنا، وزارت صنعت،معدن و تجارت نوزدهم شهریورماه اعلام کرد: حجم قاچاق در دولت یازدهم از حدود 25 میلیارد دلار به 12 میلیارد دلار کاهش یافت.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**9132*1961*خبرنگار: فرزانه سلامت بخش**انتشار: مریم مسعود

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال