مدیر منطقه ای یونسکو در تهران :

هنر می تواند فراتر از مرزها انسانها را به یکدیگر پیوند بزند

تهران- ایرنا- مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: معتقدم که هنر می تواند از مرزهای خاکی فراتر رفته و انسانها را به یکدیگر نزدیک کرده و پیوند بزند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، استر کیش لاروش بعد از ظهر چهارشنبه در مراسم بزرگداشت روز جهانی صلح که با حضور مهمانان و سفیران کشورهای مختلف در تهران و تعدادی از هنرمندان عرصه های تئاتر، سینما و موسیقی در خانه هنرمندان برگزار شد، افزود: 21 سپتامبر، روز جهانی صلح است و این روز تاریخ مشترک جهانی برای تمامی انسانها فراهم آورده است.
وی تصریح کرد: ترویج فرهنگ صلح در راستای فعالیت های یونسکو تعریف شده است و این سازمان تربیتی علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد در سال 1945 میلادی و پس از پایان جنگ جهانی دوم با ماموریت همبستگی بیشتر میان انسان ها تاسیس و شکل گرفت.
لاروش افزود: در مقدمه اساسنامه صلح که 72 سال پیش توسط دولت های موسس یونسکو نوشته شده، همبستگی بشری مورد تاکید قرار گرفته و این اصل تا امروز حفظ شده، زیرا ما با افزایش خشونت، بیگانه هراسی و افراط گرایی در سراسر جهان معاصر مواجه هستیم.
مدیر دفتر منطقه ای یونسکو در تهران گفت: بر این باوریم که از طریق گفتمان و درک متقابل در میان انسانها همبستگی ایجاد کنیم و معتقدیم آموزش علوم و فرهنگ از ابزارهای مهم برای نزدیکتر کردن بشریت به یکدیگر است.
وی گفت: هنر می تواند از مرزها فراتر رفته و انسان ها را به یکدیگر پیوند زند و یونسکو با هنرمندان بسیاری در جهان همکاری می کند تا با پیام صلح و گفت وگو، به تحقق اهداف تعیین شده این سازمان بین المللی کمک کند.
مدیرعامل خانه هنرمندان نیز در این مراسم گفت: در روزگاران قدیم، صلح در مقابل واژه جنگ به کار می رفت اما اکنون مفهوم صلح گسترش یافته است و شرایط آرام و خالی از تشویش در برابر ظلم را در بر می گیرد.
مجید رجبی معمار افزود: تاریخ بشری پر از نا آرامی است، شرایطی را که بشر برای خود ایجاد می کند، همنوعان خود را به دردسر می اندازد و علاوه بر آن به دیگر جانداران نیز آسیب می رساند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی هنر در این وادی پا بگذارد رسالت سنگینی را بر دوش خواهد کشید، هنرمند می تواند پلیدی ها و از جمله جنگ را به تصویر بکشد تا آیینه عبرتی برای آدمی باشد تا کمتر خشونت و ظلم را تحمیل کند.
مدیرعامل خانه هنرمندان ایران گفت: امروز با زبان صلح می توان چهره آرامش را به همگان نشان داد تا در دنیای خیالی بتوان به دنیای صلح سفر کرد.
وی گفت: هنر می تواند صلح را به جامعه آورد و آرامش را در جامعه حکمفرما سازد.
سازمان ملل متحد روز ۲۱ سپتامبر، برابر با ۳۰ شهریور را روز جهانی صلح اعلام کرده‌ است.
این تاریخ در پنجاه‌ و هفتمین جلسه مجمع عمومی انتخاب شده و روز صلح که به طور ویژه به نبود جنگ و خشونت می‌پردازد، ممکن است گاهی منجر به یک آتش‌بس موقت در مناطق دچار بحران و جنگ برای دسترسی به کمک‌های انسان‌دوستانه شود.
مراسم روز جهانی صلح اولین بار در سال ۱۹۸۲ برپا شد و از آن زمان در بسیاری کشورها و سازمان های بین المللی گرامی داشته می شود.
فراهنگ** 1417**1540**1055
خبرنگار: سید مهدی حسینی* انتشار: زینب کارگر

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال