600 میلیون تن ذخیره قطعی 33 نوع ماده معدنی در زنجان

زنجان - ایرنا - رئیس سازمان نظام مهندسی استان زنجان گفت: این استان 600 میلیون تن ذخیره قطعی از 33 نوع ماده معدنی قابل برداشت و استخراج کشور را در خود جای داده است.

به گزارش ایرنا، مهدی حمیدی روز چهارشنبه در دیدار با سفیر آفریقای جنوبی در ایران افزود: ذخیره احتمالی این مواد معدنی در استان زنجان به یک میلیون تن می رسد.
وی یادآورشد: هم اکنون 102 واحد صنعتی فعال در حوزه فرآوری مواد معدنی در این استان فعالیت می کنند.
حمیدی اظهار کرد: 55 واحد در صنعت فراوری شمش روی فعال بوده و همین موضوع زنجان را تبدیل به قطب سرب و روی کشور کرده است.
رئیس سازمان نظام مهندسی استان زنجان گفت: 11 واحد فرآوری شمش سرب، 2 واحد تولید سیمان، چهار کارخانه تولید گچ و چهار واحد فرآوری سیلیس در این استان فعال هستند.
وی خاطر نشان کرد: 6 واحد صنعتی در زمینه فرآوری آهن و فولاد فعالیت می کنند.
حمیدی ادامه داد: این استان دارای 10 واحد فولوتاسیون سرب و روی است.
رئیس سازمان نظام مهندسی استان زنجان وجود این صنایع معدنی را فرصتی برای واردات خاک سرب و روی از نقاط دیگر جهان به این استان برشمرد.
وی تاکید کرد: این استان آماده تعامل با آفریقای جنوبی در زمینه تکنولوژی، ماشین آلات و محصولات معدنی است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان هم در این جلسه به بازدید سفیرآفریقای جنوبی از 2 واحد صنعتی صنایع سنگ گرانیت و نساجی نیک ریس اشاره کرد و گفت: این 2 واحد و فناوری آنها مورد استقبال سفیر واقع شده است.
محمد تقی مقدم اضافه کرد: امید می رود زمینه تعامل اقتصادی 2 کشور با محوریت استان زنجان شکل بگیرد.
در این جلسه فعالان اقتصادی و صنعتگران استان زنجان از توانمندی واحدهای تولیدی خود سخن گفتند و خواستار برقراری روابط تجاری با آفریقای جنوبی شدند.
سفیر آفریقای جنوبی در سفر 2 روزه خود به زنجان علاوه بر دیدار با معادن استاندار از واحدهای صنعتی زنجان بازدید کرد و در جمع فعالان اقتصادی این استان حاضر شد.
پیش از این استان زنجان با کشورهایی همچون ترکیه، روسیه، دانمارک، فنلاند، چین، اوگاندا و بلاروس روابط تجاری برقرار کرده است.
سفیر آفریقای جنوبی برای نخستین بار در استان زنجان حضور یافته است و چهارشنبه 22 شهریور پس از بازدید از توانمندی های صنعتی این استان در جمع تجار زنجانی حاضر می شود.
3001/ 6085
خبرنگار: مینا افشاری** انتشار دهنده: رویا رفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال