آفریقای جنوبی به دنبال برقراری و استمرار همکاری با جمهوری اسلامی است

زنجان - ایرنا - سفیر آفریقای جنوبی در ایران گفت: مسئولان آفریقای جنوبی به دنبال برقراری و استمرار همکاری تجاری میان این کشور و جمهوری اسلامی ایران هستند.

به گزارش ایرنا، دابیلو. ام.پی وایتهد روز چهاشنبه در دیدار با تجار و اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان زنجان افزود: تمام فرصت های موجود برای برقراری روابط اقتصادی و تجاری میان ایران به ویژه زنجان با آفریقای جنوبی را با همه توان پیگیری خواهم کرد.
وی یادآورشد: پیش از هر نوع همکاری باید طرف های تجاری همدیگر را به خوبی بشناسند.
وایتهد با بیان اینکه کشور آفریقای جنوبی کشوری به شدت پیشرفته و قدرتمند است، اظهار کرد: این کشور در حوزه نانو فناوری همچون ایران از رهبران جهان محسوب می شود و در حوزه های هوافضا، ساخت و تولید اسلحه و سیستم بانکی توان بالایی دارد.
سفیر آفریقای جنوبی در ایران گفت: هر دو کشور آفریقای جنوبی و ایران از نظر اقتصادی کشورهای متوسطی محسوب می شوند و اشتراکات تاریخی و سیاسی بالایی دارند.
وی خاطر نشان کرد: متاسفانه تاکنون نتوانسته ایم، آنگونه که باید روابط تجاری مناسبی برقرار کنیم و تعامل اقتصادی قابل توجهی داشته باشیم.
وایتهد ادامه داد: آفریقای جنوبی 56 میلیون نفر جمعیت دارد و مردم آن به 11 زبان مختلف صحبت می کنند و یکی از کشورهای موفق در زمینه صادرات مواد معدنی، شیمیایی، غذایی و تجهیزات خودرویی است.
سفیر آفریقای جنوبی در ایران گفت: در گذشته این کشور 70 درصد نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین می کرد اما با برقراری تحریم ها این مبادلات قطع شد و بسیاری از واحدهای پتروشیمی و پالایشگاه های آفریقای جنوبی از قبل این تحریم ها متضرر شدند.
وی تاکید کرد: تحریم ها فقط به ضرر اقتصاد ایران تمام نشد و تمام کشورهای دارای مبادلات تجاری و اقتصادی با ایران هم متضرر شدند.
واتهد خواستار ورود تجار و فعالان اقتصادی زنجانی برای سرمایه گذاری در آفریقای جنوبی در حوزه های مختلف شد و این کشور را آماده برقراری مبادلات اقتصادی در زمینه معدن، ماشین آلات، نساجی و صنعت برق و الکترونیک اعلام کرد.
سفیر آفریقای جنوبی در ایران گفت: آفریقای جنوبی خواهان بهره گیری و ارتباط با جاده ابریشم و ایران خواستار حضور در آفریقاست که این 2 با برقراری و استمرار روابط تجاری میان 2 کشور می تواند محقق شود.
سفیر آفریقای جنوبی در سفر 2 روزه خود به زنجان علاوه بر دیدار با معادن استاندار از واحدهای صنعتی زنجان بازدید کرد و در جمع فعالان اقتصادی این استان حاضر شد.
پیش از این استان زنجان با کشورهایی همچون ترکیه، روسیه، دانمارک، فنلاند، چین، اوگاندا و بلاروس روابط تجاری برقرار کرده است.
سفیر آفریقای جنوبی برای نخستین بار در استان زنجان حضور یافته است و چهارشنبه 22 شهریور پس از بازدید از توانمندی های صنعتی این استان در جمع تجار زنجانی حاضر می شود.
3001/6085
خبرنگار: مینا افشاری** انتشار دهنده: رویا رفیعی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال