پژوهشگرحقوق اماکن مذهبی: مسجد جلوه گاه حقوق شهروندی است

تهران-ایرنا- مدرس دانشگاه وپژوهشگرحقوق اماکن مذهبی گفت: مسجد جلوه گاه حقوق شهروندی ازجمله حق برآزادی دینی، حق برعبادت، حق بر اجرای مناسک دینی، حق بر تعلیم و تعلم، حق بر انتخاب رهبران مذهبی، حق بر برگزاری اجتماعات و نظایر آن است.

به گزارش عصرچهارشنبه ایرنا ازدبیرخانه کنگره بین المللی حقوق شهروندی، کیوان صداقتی در نشست علمی تخصصی شناسایی جایگاه مسجد در سپهر حقوق شهروندی با اشاره به قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی افزود: علاوه بر اصول 12 تا 14 قانون اساسی ایران، می توان از لابه لای مواد منشور حقوق شهروندی، از جمله بند 'ج' منشور حقوق شهروندی که به حق آزادی اندیشه و بیان اشاره دارد و بند ' ط ' که به حق دسترسی و مشارکت فرهنگی می پردازد، مواردی در مورد نسبت میان اماکن عبادی -به ویژه مسجد- با مولفه های حقوق شهروندی یافت.
وی با اشاره به بند یک ماده 18 میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی گفت:«حق بر ابراز دین»، در حوزه «بیرونی» آزادی دینی جای می گیرد.
صداقتی ادامه داد: آزادی ابراز عقیده و دین از طریق عبادت، رعایت، اجرا و آموزش، دامنه وسیعی از فعالیت ها را در بر می گیرد و «حق بر تأسیس اماکن عبادی» از جنبه های تکمیلی «حق بر عبادت» است.
وی اظهارکرد: عبادت یکی از روش های ابراز عقیده و مذهب است که در بسیاری از اسناد بین المللی حقوق بشری، شناسایی و تضمین شده است.
این پژوهشگر حقوق اماکن مذهبی گفت: عبادت شامل تشریفات و مراسمی است که به طور مستقیم بیانگر عقیده افراد است و بنای اماکن عبادی، در برگیرنده اقدامات گوناگونی است که بخش تفکیک ناپذیر این تشریفات و مراسم محسوب می شود و از این رو «حق بر آزادی دینی»، شامل حق بر «تأسیس»، «مدیریت»، «نگهداری» و «بهره مندی» از «اماکن عبادی» می گردد.
صداقتی همچنین به «حق بر آزادی برگزاری مراسم دینی» اشاره کرد و افزود: این حق، دو وجهی بوده و حق های منفی و مثبت را شامل می شود.
وی اضافه کرد: اشخاص از یکسو در اجرای مناسک دینی، بهره مندی از ظرفیت اماکن عبادی (نظیر مسجد) و ورود و خروج به پرستشگاه ها، آزادی دارند و حکومت ها نیز حق ایجاد مانع در مسیر تحقق آن را ندارند و از سوی دیگر، حکومت ها موظفند با بهره گیری از ابزار قانونی، زمینه های نقض یا تحدید اعمال این حق را توسط افراد، گروه ها و نحله های فکری مختلف، از میان بردارند.
در ادامه این نشست، مونس کشاورز ، دبیر کنگره حقوق شهروندی هدف از برگزاری این نشست را آشنایی با جنبه های مغفول حقوق شهروندان در زمینه حقوق مذهبی عنوان کرد و بر معرفی و ضرورت استفاده از ظرفیت عظیم فعالان در مساجد در امر ترویج آموزه های دینی در حوزه حقوق شهروندی تاکید کرد .
توجه به مساجد در قالب یک سازمان مردم نهاد و تشکل مردمی، استفاده مثبت از این ویژگی مردمی بودن مسجد، نقش صدا و سیما در راستای ترویج حقوق شهروندی و ضرورت استفاده از جامعه روحانیت در امر ترویج آموزه های دینی در عرصه حقوق شهروندی از جمله مباحثی بود که در این نشست مطرح شد.
به گزارش ایرنا، نشست علمی تخصصی شناسایی جایگاه مسجد در سپهر حقوق شهروندی به همت دبیرخانه دائمی حقوق شهروندی و با حضور پژوهشگران و حقوقدانان عصر امروز چهارشنبه در تهران برگزار شد.
اجتمام**٣٢٢٩*1724*
تنظیم:حنانه شفیعی* انتشار: حسین فتح الهی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال