نهاد دانشگاهی آلمان خواستار همکاری زیست محیطی تهران و ریاض شد

تهران – ایرنا - 'کارپو' نهاد دانشگاهی آلمانی مجری مطالعات برای توسعه همکاری ملل شرق و غرب با ارایه ابتکارهای کاربردی، خواستار همکاری برد - برد ایران و عربستان برای برطرف کردن تنگناهای زیست محیطی منطقه خاورمیانه شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، مطالعات این نهاد دانشگاهی آلمان به این نقطه رهنمون شده است که ویرانی های زیست محیطی و نیاز دوکشور برای جلوگیری از بدتر شدن شرایط محیط زیست، آنها را وادار به همکاری مشترک می کند و هیچکدام از این دو کشور به تنهایی قادر به حل مسایل متعدد زیست محیطی بدون همکاری کاربردی دوطرفه نیستند.
بر اساس ارزیابی دانشگاهیان آلمان از سخنان کارشناسان دعوت شده از ایران و عربستان در این کنفرانس، کارشناس ایرانی خواستار همکاری برد - برد دو کشور برای احیای محیط زیست شده و اظهار داشته است: باوجود اینکه رقابت های منطقه ای ایران و عربستان در کوتاه مدت قابل حل و فصل نیست، اما 2 کشور باید به دور از تنش و به صورت مسالمت و تفاهم آمیز در کنار یکدیگر زندگی کنند.
کارشناس عربستانی نیز با وجود مطرح کردن شرایط تخریب محیط زیست عربستان به عنوان نگرانی امنیتی، از ارائه دادن راه حل تفاهم آمیز بین دو کشور برای جلوگیری از بدتر شدن اوضاع، خودداری نمود.
این نهاد دانشگاهی با بررسی واقعیت های موجود بین ایران و عربستان، نظریه یک دانشگاهی ایرانی را که برای شرکت در کنفرانسی در این خصوص به آلمان دعوت شده بود، تایید کرد که رقابت منطقه ای ایران و عربستان سعودی به هر حال ادامه خواهد یافت.
این نهاد مطالعاتی آلمان در بیانیه ای، راه حل فوری جلوگیری از تخریب محیط زیست ایران و عربستان سعودی را پایان دادن به تنش دیپلماتیک دانسته و خواستار از سرگیری هرچه زودتر روابط دیپلماتیک تهران و ریاض شده است.
مرکز دانشگاهی آلمان برای همکاری های کاربردی بین ملل شرق و غرب بر این باور است که با نزدیک شدن دولت های ایران و عربستان سعودی، کارشناسان محیط زیست دو کشور خواهند توانست برنامه های مشترکی برای جلوگیری از تخریب محیط زیست دو کشور تدوین نموده و به اجرا گذارند.
این نهاد از 2 طرف خواست که رقابت های منطقه ای دو کشور را به طور دیپلماتیک ساماندهی کنند و این اصل را که هر کشوری منافع ملی خود را مد نظر دارد، در مورد یکدیگر بپذیرند.
این نهاد مطالعاتی آلمان ادامه شرایط فعلی تنش دیپلماتیک بین تهران و ریاض را بسیار زیانبار و خطرناک برای محیط زیست دانسته و افزود: پیامد ادامه شرایط موجود صلح و امنیت بین المللی و حفظ محیط زیست به عنوان اصلی برای جامعه بین المللی، در معرض تهدید قرار داده است.
اروپام**1416**1486**مترجم: صفر سرابی**ناشر: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال