عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی شیراز:توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی در فارس موجب اشتغال می شود

شیراز- ایرنا- عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ، صنایع و معادن و کشاورزی شیراز گفت: توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، راهکاری مناسب برای توسعه استان فارس و درآمدزایی و ایجاد اشتغال است.

به گزارش ارسالی چهارشنبه روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی شیراز به ایرنا، محمدرضا ظهیر امامی در کمیسیون صنعت که با حضور اعضای آن برگزار شد بیان کرد: در حال حاضر با توجه به بحران آب در استان و عدم فعالیت صنعت، توسعه صنایع پایین دستی راهکاری مناسب است.
وی افزود: استان فارس در صنایع پایین دستی پتروشیمی فرصت های زیادی دارد که یکی از راه های توسعه این صنایع در استان، ایجاد پارک علم و فناروی پتروشیمی است که می تواند شرکت های فعال در این زمینه را در کنارهم قرار دهد و دانش را به تولید و ثروت تبدیل کند.
صنایع پایین دستی در بخش پتروشیمی، صنایعی هستند که مواد اولیه را با فرآوری های مورد نیاز به محصولاتی تبدیل می کنند و در اختیار عموم مردم و یا کارگاه های تولیدی کوچک قرار می دهند که رنگ و رزین، الیاف و کامپوزیت و لاستیک و پلاستیک نمونه هایی از صنایع پایین دستی هستند.
ظهیر امامی با بیان اینکه ایجاد پارک علم و فناوری در حوزه پتروشیمی در فارس یک نیاز است اظهارداشت: در حال حاضر پارک های علم و فناوری در حوزه پتروشیمی در کشورهای پیشرفته فعال است که ارزش افزوده بالایی را ایجاد می کند.
او اضافه کرد: بخش خصوصی فعال استان در بخش پتروشیمی باید در قالب کمیته ای، طرح جامع توسعه صنعت پتروشیمی استان را تهیه کند تا آن را به بخش دولتی ارائه و مسیر حرکت و حمایت ها در استان باشد.
وی با بیان اینکه وجود نیروی متخصص در صنعت پتروشیمی یکی از ویژگی های استان فارس است ادامه داد: اگر بخش خصوصی در انجام امور منفعلانه عمل کند، نمی توان انتظار حمایت از بخش دولتی داشت و لذا باید تلاش شود تا از فرصت و پتانسیل فارس در بخش پتروشیمی استفاده مناسب شود.
ظهیر امامی عنوان داشت:حرکت در بخش پتروشیمی استان نیازمند طرح، نقشه راه و استراتژی مشخص است.
عادل زاده یکی از فعالان بخش پتروشیمی نیز گفت: قابلیت سیاست گذاری در استان ها در صنایع پایین دستی در بخش پتروشیمی وجود دارد که استان فارس نیز ظرفیت های ویژه ای در این بخش دارد.
وی با اشاره به بحران آب در استان فارس افزود: نیاز است در استان فارس شهرک ها و یا مجموعه هایی در زمینه پتروشیمی متناسب با سیاست های کلان کشور ایجاد شود که این مهم نیازمند حمایت های ویژه است.
عادل زاده بیان کرد: نقشه راه و طرح توسعه بخش پتروشیمی استان باید توسط بخش خصوصی فارس تهیه شود که بر اساس آن گروه هایی با هدف گذاری مشخص در استان تعریف شود و گروه ها را به هم مرتبط کمد که در این زمینه اتاق بازرگانی شیراز می تواند محور باشد.
دریافت خبر: فاطمه هاشمی نیک ** انتشار دهنده: غلامرضا مالک زاده
3002/ 1876

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال