همه پرسی در کردستان عراق، اقدامی در راستای منافع صهیونیست ها

تهران - ایرنا - طرح برگزاری همه‌ پرسی برای تشکیل یک کردستان مستقل در عراق روز گذشته /سه شنبه/ در پارلمان این کشور رای منفی آورد و غیرقانونی اعلام شد. اقدامی که به نظر می‌رسد بیشتر در راستای منافع رژیم‌صهیونیستی در حال انجام است و صهیونیست ها از مدت ها قبل بر طبل اختلاف افکنی در عراق و منطقه می‌کوبند تا به اهداف تاریخی خود در این زمینه دست یابند.

پارلمان عراق دیروز/سه شنبه/ با برگزاری یک جلسه مهم اختیار انجام اقدامات لازم برای توقف انجام همه‌پرسی مطرح شده از سوی مسعود بارزانی، رییس اقلیم کردستان برای 25 دسامبر (3 مهر) و حفظ وحدت عراق را به حیدر العبادی نخست وزیر این کشور واگذار کرد.
چرا که دولت عراق با علم به توطئه های پشت پرده این پیشنهاد بارزانی و صرفا حمایت صهیونیست ها از آن برخلاف نظر کشورهای همسایه عراق و آمریکا، پیشتر نیز اعلام کرده بود که همه‌پرسی را اقدامی غیرقانونی می‌داند و به نتایج آن پایبند نخواهد بود.
اگرچه در جلسه امروز پارلمان عراق که به ریاست سلیم الجبوری و حضور 168 نماینده برگزار شد و نمایندگان از نخست وزیر این کشور خواستند که گفت و گوهای جدی برای حل مسایل فی مابین بغداد و اقلیم کردستان را آغاز کند، اما سه نماینده کُرد نیز، تهدید به شکایت در دادگاه قانون اساسی علیه مصوبه سه شنبه پارلمان عراق کرده اند.
در عین حال، سه نماینده مخالف همه پرسی نیز دیروز رسما شکایتی را علیه این همه پرسی با طرفیت مسعود بارزانی تقدیم دادگاه کرده اند.
صرف نظر از مصوبه امروز پارلمان عراق، هنوز 2 هفته تا اجرایی شدن پیشنهاد برگزاری همه پرسی برای تشکیل یک کشور مستقل کردی در منطقه خاورمیانه باقی مانده است، اما تحلیل گران پیشنهاد کردها و حمایت صهیونیست ها از آن را زمینه ساز بروز بحران سیاسی و نظامی سختی در عراق بعد از دیکتاتوری صدام در این کشور توصیف می کنند که در عین حال منافع ایران و ترکیه را نیز هدف گرفته است.
این طرح نه تنها در عراق، بلکه در کشورهای منطقه و حتی آمریکا نیز مخالفان جدی خود را دارد، تا جایی که اجرایی شدن آن تمامیت ارضی کشورهای همسایه عراق را نیز در خطر جدی قرار می دهد.
با این وجود تلاش های چند ماهه ایران، ترکیه و حتی مقامات آمریکایی و برخی همفکران آنها برای متقاعد کردن رهبران کُرد منطقه برای جلوگیری از اجرایی شدن این طرح فاجعه بار تاکنون به نتیجه ای نرسیده است، اما رژیم صهوینیستی به عنوان یکی از حامیان سرسخت این طرح همچنان از آن دفاع می کند تا بتواند تل آویو را از انزوای تاریخی در منطقه و حتی جهان خارج سازد.
تاکنون هیچ کشور فرامنطقه ای از جمله آمریکا از تشکیل این کشور مستقل کردی در منطقه خاورمیانه حمایت نکرده مگر رژیم صهیونیستی، بنابراین به رغم شادمانی رسانه های کردی عراق از جلب حمایت تل آویو از این طرح استقلال، رهبران کُرد منطقه باید هوشیار باشند و بدانند که انجام این همه پرسی تا چه اندازه منطقه را وارد وقایع تلخی خواهند کرد.
با وجود اینکه آمریکا بارها به رهبران کُرد عراق توصیه کرده از اجرای همه پرسی استقلال در شرایط کنونی منطقه منصرف شوند، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس 10 روز قبل به صراحت گفته بود که از برگزاری این همه پرسی جانبداری می کند.
البته نتانیاهو نیز به خوبی بر مخالفت هر سه کشور ایران، ترکیه و سوریه واقف بوده و هست.
سخنان اخیر نخست وزیر رژیم صهونیستی که در دیدار با هیاتی از اعضای کنگره ایالات متحده بیان شد، در واقع موجب شگفتی آگاهان امور نشد، زیرا از سال ها پیش مشخص بود که این رژیم از آرمان ادعایی برخی کردهای عراق برای رسیدن به حق تعیین سرنوشت خودشان و البته به سود تل آویو جانبداری می کند.
تاکنون معلوم شد که این ابراز حمایت تنها لفظی نبوده، بلکه چند تن از شخصیت های کرد عراقی به تازگی به طور محرمانه از سرزمین های اشغالی دیدن کرده و تقاضا کرده اند که تل آویو بکوشد واشنگتن را نیز متقاعد سازد که از مخالفت با برگزاری همه پرسی در کردستان عراق دست بردارد.
ماه گذشته بود که هیاتی از نمایندگان کنگره آمریکا با نتانیاهو در دفترش در بیت المقدس دیدار داشتند، پس از بازگشت به واشنگتن گفتند که وی در این دیدار گفته است که از همه پرسی جانبداری می کند و بر این باور است که کردها نیز همانند اقوام دیگر منطقه باید از حق تعیین سرنوشت برخوردار باشند.
اگرچه رژیم صهونیستی در سال های اخیر کوشیده است در این زمینه اظهار نظر نکند، اما چند سال پیش نتانیاهو در یک سخنرانی علنی از آرمان ادعایی کردها دفاع کرد و گفت که آنها مردمانی 'دلاور، طرفدار غرب، خواهان تعامل با اسرائیل و برقراری امنیت و ثبات در منطقه هستند'.
همین سخنان در دیدار غیرعلنی نتانیاهو با ٣٣ تن از اعضای جمهوری خواه در مجلس نمایندگان آمریکا در ماه گذشته بازگو شد، ولی به طور رسمی اعلام نشد.
رکس تیلرسون وزیر خارجه ایالات متحده اخیرا در یک تماس تلفنی با مسعود بارزانی رئیس اقلیم خودگردان کرد در شمال عراق از وی خواسته بود که برگزاری همه پرسی را به حال تعلیق در آورد. زیرا در شرایط کنونی منطقه، ممکن است به تلاش برای سرکوب داعش آسیب برساند.
حتی یک نماینده زن عضو پارلمان رژیم صهونیستی (کِنِسِت) نیز به تازگی در گفت وگو با خبرنگاران گفته بود که چندی پیش شماری از شخصیت های کرد عراقی به تل آویو رفته و با مقامات مربوطه دیدارهایی داشته اند.
'آن ها از اسرائیل درخواست کردند که نه تنها خود علنا دست دوستی به سوی کردها دراز کند، بلکه با توجه به نفوذی که در میان شخصیت های درجه اول سیاسی آمریکا دارد، بکوشد نظر مساعد آن ها را نیز جلب کند'.
هوشیار زیباری مشاور ارشد مسعود بارزانی در پاسخ به توصیه رکس تیلرسون گفته بود که کردها به هیچ وجه از برگزاری همه پرسی (در تاریخ ٢٥ سپتامبر) عقب نشینی نخواهند کرد.
برخی تحلیلگران نیز معتقدند که وجود یک جامعه بزرگ کُرد در سرزمین های اشغالی که بیشترین افراد آن کردهای عراقی هستند، می تواند در کنار سایر اهداف بحران زایی رژیم صهیونیستی یکی دیگر از عوامل مهم در توجیه حمایت این رژیم نسبت به خواسته های کردها باشد.
به نظر می رسد مسعود بارزانی، رئیس اقلیم نیمه خودمختار کردستان عراق همچنان با تکیه بر این حمایت تل آویو است که بر انجام این همه پرسی برای استقلال کامل کردستان پافشاری می کند و حتی بر جدایی کرکوک از عراق نیز تاکید دارد غافل از اینکه این هردو طرح می تواند عامل بروز یک جنگ بزرگ در عراق و منطقه باشد.
به اعتقاد کارشناسان مسائل خاورمیانه، اگرچه اسرائیل بی تردید از این همه پرسی برای یافتن یک همپیمان غیر عربی در منطقه به شدت حمایت می کند، اما نباید فراموش کرد که همین حمایت موجب شعله ور شدن آتش جنگ در وضعیتی از کردستان عراق می شود که این کشور همچنان به سبب فعالیت های گروه های ترویستی داعش ملتهب است.
در هر حال رجزخوانی های صهیونیست ها در این زمینه همچنان ادامه دارد چرا که یکی از شخصیت های برجسته حزب صهیونیستی لیکود نیز به تازگی مدعی شده است 'پرچم اسرائیل به زودی در کشور مستقل کردستان در شمال عراق برافراشته خواهد شد'!
این ادعای بزرگ صهیونیست ها بدان سبب است که از طرف سران کُرد عراقی نیز به اطمینان هایی دست یافتند، زیرا این رهبران بارها اعلام کرده اند که هیچ گونه ستیزی با اسرائیل ندارند و به همین دلیل هم بود که نخستین کشتی حامل نفت که کردها توانستند از عراق خارج کنند، به رژیم صهیونیستی پیشنهاد و فروخته شد.
تحلیلگران سیاسی و مطالعات صهیونیستی معتقدند که حمایت تل آویو از جنبش های ملی گرای کردی نه تنها امروزه قوت بیشتری گرفته است، بلکه در 'دکترین ترجیهی' تل آویو در اوایل دهه 1960 (میلادی) برای تشکیل یک کشور غیرعربی همپیمان اسرائیل در منطقه ریشه دارد.
از نظر آنها، اگرچه ریشه این دکترین ترجیهی به حمایت تاریخی برخی کشورهای غیرعرب منطقه بر می گردد، اما این ایده به تدریج به کردهای منطقه نیز تسری یافت، زیرا برخی اکراد همواره در مقابل حمایت تل آویو از خود، از تشکیل یک کشور مستقل اسرائیلی در منطقه پشتیبانی کرده بوده و می کنند.
تحلیلگران سیاسی معتقدند که این دکترین سالها است که شکست خورده ، چرا که صهیونیست ها به خوبی می دانند که برای مثال کشوری مانند ترکیه مدت هاست که نمی تواند یک شریک قابل اعتماد برای آنها باشد.
با این وجود باید اذعان داشت که یک عامل حمایت رژیم صهیونیستی از کردها، از زبان 'یائیر لپید' رهبر حزب 'یِش عاتید' (آینده ای هست) شنیده شد؛ چرا که وی پیشتر گفته بود: 'با پذیرفتن آرمان کردستان مستقل عراق و نکوهش رسمی جنایات امپراتوری عثمانی علیه ارامنه (در آستانه جنگ جهانی اول)، اسرائیل می تواند به دولت آنکارا نشان دهد که اگر ترک ها از یک 'گروه تروریستی' همانند 'حماس' حمایت می کنند که خواهان نابودی ماست، ما می توانیم ثابت کنیم که ترکیه در سرکوب کردها و انکار هولوکاست ارامنه، از اصول انسانی به دور است'.
همانگونه که اشاره شد در طرف دیگر سیاست های ترجیحی تاریخی صهونیست ها در منطقه، ایران قرار دارد، ایرانی که زمامداران آن تا پیش از انقلاب اسلامی ایران از همپیمانان رژیم صهیونیستی به حساب می آمدند اما امروزه در یک تحول داخلی (انقلاب اسلامی 1357) رهبران آن به بزرگترین دشمن آنها تبدیل شدند.
بنابراین، شکست صهیونیست ها در نیل به اهداف منطقه ای خود از طریق ایران موجب شده است امروزه به هر دستاویز دیگری از جمله حمایت از تشکیل یک کشور مستقل کرد در منطقه متوسل شوند تا نیت های شکست خورده تاریخی خود را به گونه ای دیگر محقق سازند.
به اعتقاد تحلیگران، رژیم صهوینیستی به دلیل برخی اشتباهات محاسباتی قبلی خود در منطقه (ناامیدی از ایران و تا حدودی از ترکیه) امروزه تلاش می کند برای تهدید منافع این دشمنان منطقه ای خود به ویژه ایران بار دیگر به سیاست ترجیحی خود بازگشته و این بار نیز با حمایت از طرح تشکیل کردستان مستقل در شمال عراق در همسایگی ایران، ترکیه و سوریه به نوعی آنها را به چالشی جدی دعوت کند.
ناگفته نماند که تل آویو بر مبنای همین هدف استراتژیست های پیشروی خود از جمله 'شلومو بن آمی' وزیر خارجه پیشین این رژیم همچنان بر طبل اختلاف افکنی در میان اقوام منطقه برای شکل دهی به یک کردستان مستقل می کوبند و البته برای نیل به این هدف تاریخی سعی می کنند منافع خود را به هر شکل ممکن با اهداف آمریکا و کشورهای غربی در منطقه گره بزند.
البته در همین راستا تل آویو تلاش می کند با دولتمردان در واشنگتن به گونه بر سر استقلال کردستان معامله کند تا به آنها بقبولاند که از طریق حمایت از طرح تشکیل کردستان مستقل نیز می توانند با اهداف ایران در عراق و منطقه به مقابله برخیزند.
خاورم 1378**1144
گزارش: علی نصیری** انتشار دهنده: علیرضا جباری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال