تحلیلگر صرب: آمریکا با اعمال تحریم نمی تواند چرخش اقتصادی ایران را متوقف کند

بلگراد -ایرنا - تحلیلگر صرب در امور مسائل بین الملل روز چهارشنبه گفت: ایران گام های بزرگی را در شکوفایی اقتصادی برداشته است و افزایش صادرات غیرفسیلی این کشور در زمینه های مختلف نشان می دهد که تحریم های جدید آمریکا قادر به متوقف کردن چرخ های اقتصاد ایران نیست.

'میچا ژیووینوویچ' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بلگراد به تحریم های اخیر آمریکا و همچنین تهمت و بهانه های بی اساس این کشور به توافق هسته ای ایران و گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: ایراد و اتهامات حکومت واشنگتن به ایران که مورد تایید جامعه بین المللی نیست، ناشی از توهمات مقامات آمریکایی و ناتوانی آن در برابر سیاست هوشمندانه ایران است.
وی افزود: تحریم های اخیر واشنگتن بر علیه روسیه، چین و ایران نشان دهنده این واقعیت است که آمریکا در برابر هر کشوری که خود را ضعیف می بیند و قادر به زیرسلطه در آوردن آن نیست، تلاش می کند تا رشد اقتصادی و سیاسی آن را با اعمال تحریم ها متوقف کند که چنین اقدامی برای کشورهای اعمال کننده بیشتر زیان آور است.
تحلیلگر صرب همچنین به سیاست یکسان آمریکا در نقاط مختلف جهان اشاره کرد و افزود: اگر توجه شود، متوجه می شویم که آمریکا از یک طرف با مسلح کردن برخی از کشورها در شرق اروپا تلاش دارد، جبهه تهاجمی و دفاعی در برابر روسیه در این قسمت از اروپا ایجاد کند و از طرف دیگر با ایجاد درگیری و جنگ و حمایت از گروه های تروریستی در برخی از کشورهای خاورمیانه که دارای منابع انرژی فسیلی هستند، این کشورها را به لحاظ مالی و اقتصادی ضعیف و زیرسلطه خود در آورد.
ژیووینوویچ، بی ثباتی در منطقه خاورمیانه را از سیاست های راهبردی آمریکا در جهان دانست و گفت: درگیری، جنگ و عملیات تروریستی در عراق و سوریه که علاوه بر خسارات مالی، مردم زیادی نیز در آنها قربانی شده و می شوند، مطمئنا توسط برخی از قدرت های غربی حمایت می شوند.
وی همچنین به حمله موشکی آمریکا در سال جاری به سوریه اشاره کرد و سرنگونی بشار اسد (رئیس جمهوری این کشور) و ایجاد بی ثباتی در دیگر کشورهای خاورمیانه را از تلاش های حکومت واشنگتن بر شمرد و گفت: آمریکا قصد دارد که با ایجاد بی ثباتی و تثبیت حضور خود در این منطقه راهبردی، روسیه را در تنگنا قرار دهد تا به این صورت بتواند بر منطقه خاورمیانه تسلط کامل پیدا کند.
ژیووینوویچ به چالش های فراوان در سیاست های داخلی و خارجی آمریکا و همچنین نبود هماهنگی بین کنگره و ریاست جمهوری این کشور اشاره کرد و افزود: بسیاری از نمایندگان کنگره که تحت تاثیر و نفوذ اسراییل (رژیم صهیونیستی) هستند، بیشتر سیاست های تنش زا را دنبال می کنند.
وی با تاکید بر این موضوع که عمر نظام تک قطبی در جهان به پایان رسیده است، گفت: اکنون آمریکا در صحنه بین المللی خود را تنها و شکست خورده می بیند و تلاش دارد با سیاست های جنگ طلبانه و اعمال تحریم، خود را به عنوان ابرقدرت در جهان مطرح کند.
اروپام**436**1486**ناشر: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال