بازنگری برجام: کشمکش جدید اروپا و آمریکا

تهران – ایرنا – رسانه آمریکایی بلومبرگ در حالی احتمال رایزنی آتی ترامپ و همتایان اروپایی خود برای بازنگری در برجام را مطرح کرد که رهبران اتحادیه اروپا بارها بر حمایت از توافق ایران و 1+5 و پایبندی به آن تاکید کرده اند.

تارنمای اقتصادی بلومبرگ به تازگی در مقاله ای این احتمال را مطرح کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل با رهبران فرانسه و انگلیس دیدار می کند و 'شاید' از آنان بخواهد تا آنگلا مرکل را برای مذاکره مجدد در مورد برجام مجاب کنند.
این گمانه زنی بلومبرگ در رسانه های دیگر بازتابی نداشته و زمانی منتشر می شود که صدراعظم آلمان به تازگی با حمایت مجدد از برجام آن را الگویی برای حل و فصل مسائل جهانی و از جمله بحران کره شمالی خوانده بود.
از سوی دیگر رسانه های غربی خبر می دهند که مقام های اروپایی در حاشیه دیدارهای خود در مجمع عمومی سازمان ملل از دونالد ترامپ خواهند خواست تا از برجام حمایت کرده و به آن پایبند باشد.
ژرارد آرود سفیر فرانسه در آمریکا نیز در توییتی نوشت که پاریس از هیچ تجدید نظر و بازنگری در توافق هسته ای ایران حمایت نمی کند و این توافق همانگونه که هست، باید اجرا شود.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پاسخ به اظهارات اخیر نیکی هِیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد گفت: توافق هسته ای با ایران نشانگر شیوه اتحادیه اروپا در سیاست خارجی است. این توافق میان دو کشور نیست؛ بارها این را تکرار کرده ام و احساس می کنم که ناچاریم در ماههای آینده نیز بارها تکرار کنیم.
وی افزود: این توافق تعهد کل جامعه بین المللی از یک طرف و ایران از طرف دیگر بود که با یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل هم مورد حمایت قرار گرفت و بطور منظم مورد تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی هم قرار گرفته است.
نیکی هیلی نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل که به نظر می رسد دور جدیدی از موضع گیری های دولت آمریکا علیه برجام را میداندار می کند، چندی پیش ضمن آنکه مدعی شده بود 'برجام دارای کاستی های بسیار است'، تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای را منوط به رعایت توافق و قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد و همچنین رابطه رئیس جمهوری آمریکا با کنگره این کشور دانست.
وی درخصوص پایبندی ایران به برجام که هر 90 روز یکبار باید از سوی دولت آمریکا به کنگره اعلام شود، با تاکید بر اینکه این اعلام پایبندی جزو الزامات برجام نبوده، بلکه مربوط به قوانین داخلی آمریکاست، گفت: نمی دانم تا ماه بعد ترامپ با برجام چه می کند.
نماینده آمریکا در سازمان ملل، برجام را توافقی پر اشتباه دانست و گفت: این توافق فقط درباره مساله هسته ای بود در حالی که اکنون قدرت و نفوذ ایران در منطقه بیشتر شده است.
دونالد ترامپ ناخرسندی خود از برجام را از همان روزهای نخست تبلیغات انتخاباتی خود اعلام کرده و برخی از منابع آگاه گمانه زنی می کنند که با وجود گزارش جدید آمانو در تایید پایبندی ایران به برجام، ترامپ دیگر پایبندی ایران به برجام را تائید نکرده و تصمیم گیری در مورد اقدام های آتی آمریکا را بر دوش کنگره می اندازد.
اروپام**3092** گردآوری: سیّد منصور جاوید- انتشار دهنده: محمد حسن دوستارگان

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال