پیروزبخت:سازمان ملی استاندارد مسئول سیاستگذاری استاندارد حلال است

تهران - ایرنا - رئیس سازمان ملی استاندارد ایران می گوید: دولت ایران برای هماهنگی با دیگر کشورهای اسلامی تشکیل شورای سیاستگذاری حلال را به دبیری سازمان ملی استاندارد تصویب کرده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «نیره پیروزبخت» روز چهارشنبه در نشست با قائم مقام وزیر اقتصاد ترکیه در محل سازمان ملی استاندارد ایران گفت: حدود 3 سال پیش قانون عضویت ایران در 'سمیک' ( SMIIC) به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و از آن زمان موضوع‌های مربوط به حلال به سازمان ملی استاندارد واگذار و با تشکیل شورای سیاستگذاری حلال تمام فعالیت‌های مرتبط با این موضوع به این شورا سپرده شده است.
سمیک موسسه وابسته به سازمان همکاری اسلامی است که ماموریت اصلی آن تهیه استاندارد غذای حلال است.
وی با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد سازمان حاکمیتی و فرابخشی زیر نظر رئیس جمهوری است، گفت: بهبود و گسترش روابط بین ایران و ترکیه به طور قطع موثر خواهد بود و حفاظت از محصولات زیر نظر ماست که نسبت به آن حساس هستیم.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران ادامه داد: یکی از طرف‌های تجاری عمده ایران، ترکیه است و در10 سال اخیر چندین و چند تفاهم با ترک‌ها توسط سازمان ملی استاندارد ایران مدنظر قرار گرفته است. بنابراین برای هماهنگی بیشتر باید هر دو کشور از یکدیگر حمایت‌های لازم را داشته باشند.
در ادامه این نشست 'قدیربال ' قائم مقام وزارت اقتصاد ترکیه با اشاره به این که عمده محصولات وارداتی از ایران نفت و پتروشیمی است، گفت: به دلیل صادرات محصولات دیگر ایران به ترکیه ما مایل به گسترش روابط تجاری هستیم.
وی افزود: نکته حائز اهمیت این است که اهمیت بخش حلال به خوبی درک شده و کشورهای اسلامی باید در این رابطه گام موثری بردارند، چرا که در کشورهای غیرمسلمان شرکت‌های قوی و موفقی ایجاد شده که در حال بهره‌برداری از این مساله هستند.
وی ادامه داد: بنابراین هرچه سریع‌تر نیاز است که جامعه اسلامی نیز اهمیت این موضوع را بهتر درک کند و تشکیلاتی در این زمینه ایجاد شود.
به گزارش ایرنا، دبیرخانه سمیک در ترکیه مستقر است و اعضای آن کشورهای اسلامی هستند. تدوین استاندارد، ارزیابی انطباق ، تایید صلاحیت و غیره در این موسسه با تمرکز بر بحث حلال پیگیری می شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام** ٩١٣٢**1561**خبرنگار :فرزانه سلامت بخش**انتشار:مژگان توانا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال