برداشت انگور در تاکستان آغاز شد

قزوین-ایرنا-مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تاکستان از آغاز عملیات برداشت انگور از سطح 26 هزار و 457 هکتار از باغ های این شهرستان خبر داد .

به گزارش ایرنا مجید رحمانی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران افزود : سالانه بیش از 300 هزار تن انگور از باغ های این شهرستان برداشت می شود.
وی اظهار کرد: بدلیل سرمازدگی، تگرگ، زنجره دچار افت شدید عملکرد در باغات انگور هستیم که حتی در برخی باغات عملکرد این محصول تا 90 درصد کاهش پیدا کرده است.
رحمانی تصریح کرد : 30 درصد از انگور تولیدی در باغ ها به صورت تازه خوری در استان قزوین و استانهای همجوار از جمله تهران، البرز، گیلان به مصرف می رسد.
این مقام مسئول خاطر نشان کرد : در سال جاری با رایزنی های انجام شده صادارات تازه خوری این محصول به کشور روسیه نیز با مرکزیت شهرستان تاکستان در حال انجام است.
این مقام مسئول گفت:حدود 70 درصد و بخش اعظم انگور تولیدی این شهرستان به روشهای آفتابی، تیزابی و کالیفرنی به کشمش تبدیل می شود.
وی ارقام انگور های تولیدی در باغ های این شهرستان را بیدانه سفید و قرمز، شاهانی، چفته، کندری، فخری، میش پستان، صاحبی و ملایی عنوان کرد..
رحمانی با توجه به اهمییت حمایت از کشاورزان استان گفت: اعطای تسهیلات کم بهره، جهت حمایت از باغداران این شهرستان برای جبران خسارت های وارده در سال جاری باعث رونق و بهره وری هرچه بیشتر این محصول در کل کشور خواهد شد.
شهرستان تاکستان به مرکزیت شهری به همین نام در غرب استان قزوین قرار دارد ویکی از قطب های تولید انگور در کشور محسوب می شود.
استان قزوین دارای 35 هزار هکتار باغ انگور است که 25 هزار هکتار آن مربوط به شهرستان تاکستان می باشد.
کشاورزان استان قزوین سالیانه 300 هزار تن انگور از باغ های این محصول برداشت می کنند.
جشن انگور همه ساله در شهریور ماه با انجام برگزاری مراسمی خاص به میزبانی تاکستان برگزار می شود.
6012/6104 خبرنگار: ناصر نیلی ** انتشار دهنده: علی حیدر شاه حسینی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال