هشدار بهزیستی در باره افزایش زنان معتاد

تهران_ایرنا_ رئیس سازمان بهزیستی کشور در زمینه رشد اعتیاد زنان هشدار داد و گفت: اعتیاد زنان در جامعه، شتاب گرفته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، انوشیروان محسنی بندپی در یازدهمین کنگره بین‌المللی دانش اعتیاد افزود: در گروه سنی 15 تا 29 سال به ازای هر 6.6 مرد ، یک زن معتاد و در گروه سنی 30 تا 44 سال به ازای هر 15.7 مرد، یک زن و در گروه سنی 45 تا 64 سال، 16.6 زن وجود دارد.
وی تصریح کرد: همچنین همزمان شاهد گرفتار شدن کودکان در دام اعتیاد هستیم.

** رشد طلاق، حاشیه نشینی و شمار کودکان کار
محسنی بندپی ادامه داد: امروز با توجه به سبک زندگی و تحولات فناوری، شاهد رشد آسیب های اجتماعی مانند کودکان کار، مفاسد اخلاقی، طلاق و حاشیه نشینی هستیم.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت:طبق نظر سنجی های انجام شده، 90 درصد مردم، اعتیاد را مهمترین آسیب اجتماعی کشور می دانند.
محسنی بندپی اضافه کرد: اعتیاد، هویت و وظیفه مندی فرد را تحت تاثیر قرار داده و اختلالات روحی و روانی را تشدید می کند و اثر هم افزایی در بروز جرائم کوچک و بزرگ و شیوع آسیب هایی مانند طلاق دارد.
وی یادآور شد: پیمایش شیوع شناسی اعتیاد، هشدارهایی به ما می دهد که باید راهکارهای علمی برای آن یافت، براساس این پیمایش، چهار و نیم درصد جمعیت 15 تا 64 سال کشور دچار مصرف مواد مخدر هستند.
وی خاطرنشان کرد: برغم اینکه بیشتر ین ماده مصرفی معتادان، تریاک است اما رشد مصرف مواد صنعتی و روانگردان را داریم. مصرف همزمان چند ماده از دیگر هشدار های پیمایش شیوع شناسی اعتیاد است.
رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: برای کنترل اعتیاد ، الگوهای ارتقا یافته در محلات را بکار گرفتیم و تسهیل گرانی در این زمینه آموزش دادند و کارزارهای رسانه ای برگزار شد ؛ همچنین پنج هزار تیم اجتماع محور نیز در این رابطه به کار گرفته شد.
محسنی بندپی با اشاره به خط ملی اعتیاد با شماره 09628 ، افزود: مراکز اجتماع محور موسوم به تی سی برای درمان اعتیاد بهتر از کمپ های ترک اعتیاد و مراکز اقامتی و سرپایی بهتر عمل کرده اند بنابراین این مراکز اجتماع محور را که 10 سال بود فراموش کرده بودیم ، دوباره آن را احیا کردیم و در یک سال گذشته 17 مرک تی سی با روش های جدید راه اندازی شده است.

** مراکز ترک اعتیاد کودکان و نوجوان در 6 استان
وی ادامه داد : همچنین مراکز درمان اعتیاد کودک و نوجوان در 6 استان راه اندازی شده است .
وی از الگوی دادگاه درمان مدار به عنوان مهم ترین اقدام بهزیستی با همکاری قوه قضائیه در جهت کاهش آسیب اعتیاد نام برد و گفت: در این طرح ، نگاه مجرم گرایانه به معتادان متجاهر سخت در دسترس به نگاه بیمارگونه تبدیل شد و اکنون این طرح نیز در 6 استان به صورت آزمایشی در حال اجرا است .
محسنی بندپی در ادامه از راه اندازی سامانه هوشمند در بهزیستی برای پایش و ارائه حمایت های روانی و اجتماعی و اشتغال بهبود یافتگان اعتیاد خبر داد .
اجتمام*9185**1418
خبرنگار: سادات حسینی خواه ** ناشر: مریم برزآبادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال