حاجیان اکنون حاجی‌اند

تهران - ایرنا - این روزها حاجیان از سفر معنوی حج در حال بازگشت به میهن اسلامی هستند. زائرانی که به زیارت بارگاه پیامبر گرامی اسلام، جَنة البقیع و بیت الله الحرام مشرف شده و با انجام مناسک حج با جمع آوری ره توشه‌ای از نور و معرفت و با کوله‌باری از صفا، به شهر و دیار خویش باز می‌گردند، اکنون حاجیند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، ... حاجیان از مکه باز می‌گردند. حاجیان از میقات عشق و معرفت باز می‌گردند. آنان در میقات نور قالب خاکی خود را تهی نمودند و از خود بیرون شدن را به چشم دیدند. حاجیان در میقات احرام بستند و اندام به جامه‌ای کفن‌گونه آراستند و با نیت پاک و طهارت جسم و جان، دعوت الهی را لبیک گفتند محرمات بیست و چهارگانه را بر خود حرام کردند و با حالتی خاضعانه که گویی به روز حساب رهسپارند به زیارت
بیت‌الله‌الحرام شتافتند. حاجیان مقام ابراهیم و دیار هاجر و اسماعیل را زیارت نمودند و همسفر، هم آهنگ و همزمان با فرشتگان و آسمانیان به طواف کعبه شتافتند و درون خویش به توحید و یگانگی آراستند.
حاجیان باز می‌گردند... با دستانی پر، در مقام ابراهیم چونان ابراهیم به نماز ایستادند و پس از ادای فریضه نماز همگام با هاجر هفت بار فاصله بین صفا و مروه را پیمودند تا در پیشگاه خداوند به آب و آبرو برسند.
موی خود را کوتاه کردند، با این امید که رشته‌های مادی و علایق دنیوی را به مقراض تقوی بریده باشند. حاجیان با احرام و لباس تقوی با ذکر نام خدا به صحرای عرفات شتافتند و در آن وادی شناخت با اشک ندامت و توبه زنگار از جان و دل زدودند. کتاب جان را ورق زدند و چون بر خطاها و لغزش‌ها رسیدند از ژرفای دل مغفرت طلبیدند و...
زائران با دلی سرشار از معرفت خدا و سبکبال از نیایش‌های روزانه در شامگاه روز نهم به سوی مکان شعور و درک رازها و معانیف به مشعرالحرام رفتند و صبحدم، خود را برای نبرد با شیطان آماده کردند و همه با هم به قصد از پای در آوردن یک دشمن مشترک عزم را جزم نمودند.
آن‌دم که سپیده از افق سرزد و مرغ سحر نجوای نیایش بامدادی سرداد، مردان خدا برای نیایش و ادای فریضه نماز صبح به تکاپو شدند و آنگاه که اولین شعاع خورشید تابیدن گرفت و نیزه‌داران صبح، پرده ضخیم شب را دریدند، حاجیان برای نبرد با شیاطین به پای خاستند و به جنگ شیاطین درون و برون رفتند.
شیطان غرور نخوت را به زانو درآوردند و با نبردی پیروزمندانه خدای را به برتری از هر چیز و هرکس یاد نمودند و از او برای غلبه بر تمامی شیاطین استعانت طلبیدند.
حاجیان به قربانگاه رفتند و خودبینی و خویشتن‌نگری و هر چه را رنگ تعلق به غیر او داشت از خانه دل بیرون ریختند، آنگاه آراسته به صفات مسلمانی با اخلاص و ایمان باز به مکه روی آوردند تا با انجام دیگر اعمال باقی مانده وظیفه خویش را کامل کرده باشند.
و آنگاه شیدا و عاشق به گرد کعبه گردیدند و بین صفا و مروه به سعی آمدند. گل بوسه‌های عشق و محبت به قاب سیمین حجرالاسود نثار کردند و با این آیت آسمانی که دست خداوند در زمین است، دست بیعت دادند و ... و اکنون با ره توشه‌ای از نور و معرفت و با چمدانی از انصاف و مردم‌داری و با کوله‌باری از صفا، به شهر و دیار خویش باز می‌گردند.
حاجیان اکنون حاجی‌اند، پاک و وارسته از هر قید و بند شیطان، حجشان مقبول!
اجتمام*1933** 1569
دریافت-: بهروز سلطانیان ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال