موگرینی مقایسه بین ایران وکره شمالی را نادرست خواند/از برجام حمایت می کنیم

تهران-ایرنا- «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن حمایت از توافق هسته ای بین ایران و گروه 1+5، مقایسه بین ایران و کره شمالی را نادرست خواند و تاکید کرد این دو کشور کاملا با هم متفاوتند.

به گزارش پایگاه اینترنتی اقدام خارجی اتحادیه اروپا، موگرینی سه شنبه (دیروز) در نشست عمومی پارلمان اروپا درباره کره شمالی گفت: من بویژه علاقه ای ندارم وضع ایران و کره شمالی یکسان دانسته شود. نظام سیاسی و سوابق دو کشور متفاوت است و آنها کاملا با یکدیگر متفاوت هستند.
موگرینی افزود: فکر نمی کنم که یکسان دانستن وضع این دو کشور در خدمت واقعیت تاریخ و موقعیت کنونی است و اتحادیه اروپا آماده است از صلاحیت، مهارت و تجربه خود در این زمینه برای همراهی در روند (مذاکرات با کره شمالی) استفاده کند، به شرط اینکه شاهد گشایشی در اراده سیاسی برای تعامل جدی جهت یافتن راه حلی صلح آمیز در تنش کنونی باشیم.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ادامه داد: اتحادیه متبوعش مسئولیت هدایت مذاکراتی را داشت که برجام منتتهی شد و نتایج موفقیت آمیزی داشته است. وحدت جامعه بین المللی در این زمینه کلیدی بود. در عین حال عامل مهم دیگری نیز وجود داشت که اکنون در باره کره شمالی وجود ندارد و آن اراده سیاسی است.
موگرینی با بیان اینکه 'ما به همکاری برای منع گسترش تسلیحاتی در سراسر جهان کمک خواهیم کرد'، اضافه کرد، اتحادیه اروپا از اجرای کامل برنامه هسته ای حمایت خواهد کرد و این امر به جهان نشان داده که با صبر و حوصله، ثبات قدم، دیپلماسی و اراده سیاسی منع گسترش تسلیحاتی قابل حصول است.
سخنان موگرینی ساعاتی بعد از صدورقطعنامه 2375 شورای امنیت علیه کره شمالی مطرح شده است.
وی ضمن تقدیر از این اقدام شورای امنیت گفت: جامعه بین المللی با تشدید فشار بر کره شمالی و در عین حال درخواست راه حل صلح آمیز برای رفع این بحران از طریق مذاکرات سیاسی معنادار و معتبر کار درستی را انجام داده است.
موگرینی پیشتر بر ضرورت افزایش تحریم های اتحادیه اروپا علیه کره شمالی تاکید کرده بود.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پنجشنبه پیش در اجلاس غیر رسمی وزیران امور خارجه و دفاع در استونی گفته بود مسیری که کره شمالی در پیش گرفته خطرناک و غیرمسئولانه و غیرقانونی است؛ آنان با آتش بازی می کنند و شعله های آن می تواند بسرعت به کل منطقه و جهان سرایت کند.
به گزارش ایرنا، شورای امنیت سازمان ملل در روز دوشنبه (به وقت ایالات متحده) به اتفاق آرا قطعنامه 2375 را علیه کره شمالی تصویب کرد که بر اساس آن حدود 75 درصد از واردات گاز و 55 درصد از واردات بنزین به کره شمالی قطع می شود.
علاوه بر این هیچ گونه منسوجاتی هم از کره شمالی صادر نخواهد شد که در صورت تحقق تنهایی 800 میلیون دلار به اقتصاد کره شمالی ضربه می زند.
در شرایط کنونی حدود 90 درصد از کل صادرات کره شمالی تحت این ممنوعیت ها قرار گرفته است.
علاوه بر این، از کار آن دسته از کارگران کره شمالی که حاصل درآمدهای خود را به کشورشان می فرستند در سایر کشورها جلوگیری می شود.
اروپام**9158 **1479
مترجم: بهجت عباسی **1479

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال