آیا حضور شهردار تهران در هیات دولت به حل معضلات پایتخت می انجامد؟

تهران- ایرنا- کرسی شهرداری تهران سرانجام پس از 14 سال با تصمیم رییس جمهوری به هیات دولت بازگشت. دعوت از شهردار برای حضور در جلسه های هیات دولت روند تازه ای از تعامل میان شهرداری و نهادهای دولتی را رقم خواهد زد.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، «محمدعلی نجفی» شهردار جدید تهران پانزدهم شهریورماه جاری در جلسه هیات دولت حاضر شد و قفل حضور نیافتن شهرداری در هیات دولت را شکست. پیش از وی، «محمد حسن ملک مدنی» در سال 1382 به عنوان شهردار تهران در جلسه های هیات دولت اصلاحات شرکت می کرد، این حضور با تغییر شهردار دردو سال آخر دولت هشتم پایان یافت .
اما حضور نجفی در هیات دولت ، رویدادی است که از نگاه نمایندگان پیشین و کنونی شورای شهر تهران باعث افزایش تعاملات میان نهاد شهرداری و دولت خواهد شد و ضمن آگاهی یافتن مسئولان دولت از چالش های کلان شهر تهران، حل معضلات پایتخت را سرعت خواهد بخشید.
«زهرا صدراعظم نوری» عضو پنجمین شورای شهر تهران، «اقبال شاکری» و «رحمت الله حافظی» اعضای پیشین شورای شهر تهران در گفت وگو با گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا دستاوردهای حضور شهردار تهران را در جلسه های هیات دولت تشریح کردند.

** افزایش تعاملات میان دولت و دستگاه ها
صدراعظم نوری با مثبت ارزیابی کردن این اقدام، به پژوهشگر ایرنا گفت: بسیاری از چالش ها و مسائل کلان شهری چون تهران به واسطه اینکه این شهر قطب سیاسی و فرهنگی کشور به شمار می رود، جزو مسائل است. به طور تقریبی 40 درصد از فعالیت های اقتصادی کشور نیز در این شهر صورت می گیرد. از این رو طرح مسائل تهران در سطح ملی و حاکمیتی، تصمیمی درست و بجا تلقی می شود.
به گفته این عضو پنجمین شورای شهر تهران، تعامل شهرداری و شورا با دولت و نهادهای موثر در سطح حاکمیت، در برون رفت از مشکلات شهری چاره ساز خواهد بود چرا که نگاه کلان و ملی به مسائل پایتخت باعث حل و رفع سریع تر موانع خواهد شد. بنابراین، هرچه تعامل در این مسیر بیشتر باشد، مسائل نیز بهتر و در مسیر درست تری رسیدگی خواهند شد.
به گفته صدراعظم نوری، حضور شهردار به عنوان عضوی از کابینه به برقراری تعامل با اعضای دولت کمک خواهد کرد و آنان به ویژه رییس جمهوری را نسبت به معضلات تهران حساس خواهند ساخت.
وی بر این باور است که همکاری میان دولت و دستگاه ها به حل چالش های ملی تهران سرعت خواهد بخشید که در این صورت شاهد رویدادهای موثر و ثمربخشی در این عرصه خواهیم بود.

** سرعت بخشی به طرح و رفع چالش های پایتخت
شاکری نماینده پیشین شورای شهر ضمن اینکه این اقدام را بسیار مهم، مفید و ضروری ارزیابی کرد در گفت وگو با پژوهشگر ایرنا اظهار کرد : در دوره چهارم شورای شهر چند بار حضور شهردار را در جلسه های هیات دولت خواستار شدیم اما به دلیل نبود سویه های سیاسی مشترک میان شهردار وقت تهران و دولت، در دو دوره قبلی از شهردار برای حضور در جلسه هیات دولت دعوت نشد و همین مساله با لطمه به شهر تهران شد.
به گفته وی، حضور نیافتن شهردار در جلسات هیات دولت باعث شد تا دولت تعهدات خود در برابر شهر نادیده بگیرد و در نتیجه برخی تعهدات انجام نشد. عدم حضور شهردار در جلسات هیات دولت، فهم دقیق، درست و هماهنگ را در حل مسائل و مشکلات از بین می برد.
شاکری مسائلی مانند زیرساخت های شهری چون آب، گاز، برق، مخابرات و انرژی را جزو موضوعات کلان شهری برشمرد که به هیات دولت مربوط می شود.
به گفته این نماینده پیشین شورای شهر، چالش بافت فرسوده یکی از مهمترین موضوعات کلان شهرها است که نیازمند تصمیم گیری و حضور حاکمیت است و تنها شامل اختیارات شهردار نخواهد شد.
طرح مساله آلودگی هوا و یافتن راهکاری برای کاهش آن از دیگر دستاوردهای حضور شهردار تهران در هیات دولت از نگاه شاکری بود.
وی در پایان با ابراز تاسف از حضور نیافتن شهردار پیشین تهران در جلسه های هیات دولت عنوان کرد که از این پس با رفع این محرومیت، فضای بهتر و کارآمدتری برای طرح مشکلات شهری وجود خواهد داشت.

** شفاف سازی مطالبات و مراودات مالی
حافظی عضو پیشین شورای شهر با اشاره به مزایای قابل توجه حضور شهردار در جلسه های هیات دولت در گفت وگو با پژوهشگر اظهار کرد : در حال حاضر فرصتی برای انتقال مشکلات شهروندان کلان شهر تهران فراهم شده است. در برابر اعضای کابینه نیز از مشکلات شهر آگاهی خواهند یافت. از این رو رفع مشکلات هموارتر خواهد شد.
به گفته وی، مسئولان می توانند با ارتباط و تعامل نسبت به حل و فصل و شفاف سازی مطالبات یا در اصل مراودات مالی طرفین اقدام کنند در حالی که تا پیش از این به واسطه عدم شفافیت در مباحث مالی، هیچ یک از اعضای شورای شهر از میزان مطالبات یا بدهی ها اطلاع نداشتند.
حافظی افزود: اکنون به یاری این تعامل، می توان کمیته ای برای شفاف سازی مطالبات تشکیل داد و میزان بدهی و مطالبات را به صفر رساند. برای مطالبات باقی مانده نیز می توان برنامه هایی را تدوین و در قالب بودجه سال 1397 تعریف کرد.
این عضو چهارمین شورای شهر تهران در ادامه به حضور برخی وزیران دولت قبل به شکل صوری و تشریفاتی در جلسه های شورای شهر اشاره کرد و گفت: این حضور تنها به یک جلسه ختم شد اما اکنون حضور شهردار در جمع دولتی ها باعث می شود که مواردی که پیشتر نیز بیان شده بود، از هر از وزیران مربوط پیگیری شود. در این جلسه ها وزیران از زبان نمایندگان مردم تهران مشکلات را خواهند شنید و برای حل مشکلات همفکری صورت خواهد گرفت.
عضو پیشین شورای شهر تهران با بیان اینکه حضور شهردار باعث اقتدار شهرداری در تعامل با سایر دستگاه ها و ارتباط نزدیک با آن ها خواهد شد، این اقدام را به فال نیک گرفت و نتایج اثربخش و عینی را در نتیجه آن پیش بینی کرد.
تعامل شهردار تهران با اعضای کابینه دولت دوازدهم بدون شک، طرح مستقیم چالش ها مسئولان و برنامه ریزی در جهت رفع معضلات را در پی خواهد داشت. همکاری مسئولان دستگاه های دولتی با شهرداری از این پس امیدواری بیشتری برای بهبود حمل و نقل عمومی، کاهش آلودگی هوا، معضل ترافیک، زیباسازی عمران شهری، تقویت زیرساخت ها در دل شهروندان تهران ایجاد خواهد کرد.
از همه مهمتر اینکه، تامین اعتبارات برای طرح های عمرانی و شفاف سازی در مراودات مالی از دیگر دستاوردهای تعامل شهرداری با هیات دولت خواهد بود.

پژوهشم**9283**1601**خبرنگار: فرشته ذبیحیان** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال