روسیه و ترکیه قرارداد اس400 را امضا کردند

مسکو - ایرنا - دستیار رییس جمهوری روسیه از امضای قرارداد فروش سامانه های دفاع هوایی اس 400 به ترکیه خبر داد و این کشور نیز نخستین پرداخت خود را انجام داده است.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر کوژین دستیار رییس جمهوری روسیه در امور همکاری های فنی-نظامی روز سه شنبه اعلام کرد که پس از مذاکره و توافق های صورت گرفته، این قرار داد بین دو کشور امضا شده است.
وی به خبرگزاری ایتارتاس گفت: اس 400 از پیچیده ترین سامانه های جنگ افزاری و دارای مجموعه ای از کارکردهای پیشرفته ارتباطی است.
وی تاکید کرد: می توانم تضمین کنم که همه تصمیم های گرفته شده با منافع راهبردی ما همخوان است و در این رابطه نیز فشار برخی کشورهای غربی کاملا غربی قابل درک است که چرا برای انجام این معامله به ترکیه فشار می آورند.
مقام روسی همچنین از علاقه چندین کشور در جنوب شرق آسیا، خاورمیانه و برخی اعضای سازمان پیمان امنیت جمعی (شماری از جمهوری های سابق شوروی) برای خرید سامانه اس 400 خبر داد.
پایگاه آنلاین روزنامه کامرسانت نیز امروز بدون اشاره به جزییات و ارزش این قرارداد، نوشت که ترکیه پرداخت اول را انجام داده است.
پیشتر موضوع فروش 10 آتشبار روسی اس 400 به ترکیه که عضو ناتو (پیمان آتلانتیک شمالی) است، مطرح شده بود.
اس 400 که هنوز سامانه انحصاری مورد استفاده ارتش روسیه است با امضای قراردادهایی به چین و ترکیه واگذار می شود و همچنین مذاکراتی با هند در این باره جریان دارد.
به گزارش ایرنا، ترکیه که از سال 1952 عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) است از سامانه های پدافند هوایی این سازمان برای پوشش هوایی استفاده می کرد، اما با خروج جنگ افزارهای دفاع هوایی پاتریوت آمریکا و آلمان از در سال 2015، آنکارا خرید سامانه های پدافند موشکی اس 400 را در اولویت قرار داد.
از سوی دیگر، روزنامه روسی کامرسانت 23 تیر به نقل از منابع آمریکایی نوشت: ترکیه می خواهد، جنگ افزار پدافند موشکی خود را تولید کند و توافق نامه خرید اس 400 از روسیه نیز با همین هدف است.
این رسانه به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ آمریکا، نوشت: قرارداد تحویل سامانه های پدافندی اس 400 به ترکیه دو میلیارد و 500 میلیون دلار ارزش دارد.
در همین حال، حسین دیریوز سفیر ترکیه در مسکو اعلام کرده است که عضویت این کشور در پیمان آتلانتیک شمالی مانع تحویل اس 400 به آنکارا نمی شود.
اس 400 با پوشش راداری گسترده و توان شلیک همزمان 72موشک و نابودی اهداف تاکتیکی و بالستیکی از پنج تا 60 کیلومتر فاصله و دو تا 27 کیلومتر ارتفاع از پیشرفته ترین سامانه های دفاعی در جهان شناخته می شود.
این سامانه متحرک زمین به هوا که در طول هشت دقیقه از حرکت به حالت استقرار و آماده باش شلیک می رسد، برای نابودی انواع اهداف هوایی دشمن مانند هواپیماهای پارازیت انداز، شناسایی و جاسوسی، راهبردی، بمب افکن و جنگنده های شکاری، موشک های بالستیک تاکتیکی و تاکتیکی-عملیاتی، موشک های بالستیک میان برد، اهداف هوایی مافوق صوت و دیگر جنگ افزارهای پیشرفته کاربرد دارد.
اروپام*391 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال