کشف یک مخزن 28 میلیارد متر مکعبی گاز در اطراف جزیره قبرس

آنکارا- ایرنا- شبکه تلویزیونی ان.تی.وی ترکیه اعلام کرد که دولت بخش یونانی نشین قبرس در آبهای اطراف این جزیره در دریای مدیترانه یک مخزن 28 میلیارد متر مکعبی گاز طبیعی کشف کرده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا و به نقل از این شبکه خبری ترکیه، این میزان گاز کشف شده معادل مصرف هفت ماهه ترکیه است اما برای جزیره کوچک و کم جمعیت قبرس ذخیره قابل توجهی محسوب می شود.
بنا به اعلام این رسانه، شرکت هایی که به نام قبرس در منطقه فعالیت می کنند، برای کشف ذخایر بزرگتر در اطراف این کشور و در آبهای دریای مدیترانه در تلاش هستند.
به گزارش ان.تی.وی، هنوز ارزش اقتصادی این مخزن کشف شده گاز اعلام نشده است.
بنا به اعلام این رسانه، با توجه به مشخص نشدن وضعیت حقوقی بخش ترک نشین و یونانی نشین جزیره قبرس در مخازن نفت و گاز اطراف این جزیره، دولت ترکیه تاکید دارد که عملیات اکتشاف تا تعیین وضعیت حقوقی ساکنان جزیره قبرس متوقف شود.
به گزارش ایرنا، تنش در جزیره قبرس پس از دعوت دولت رسمی قبرس از شرکت های خارجی برای انجام عملیات اکتشاف نفت و گاز در مرزهای آبی این کشور در دریای اژه، به شدت افزایش یافته و بارها ترکیه اعلام کرده است که بخش یونانی قبرس حق ندارد تا قبل از حل کامل مساله دو جامعه یونانی و ترک قبرس، به تنهایی از منابع نفت و گاز این منطقه استفاده کند، زیرا بخش ترک نشین قبرس نیز سهمی از این منابع دارد.
در دور جدید مذاکرات دو طرف ترک و یونانی قبرس در شهر ژنو سوئیس که دو ماه پیش با میانجیگری سازمان ملل و با حضور نمایندگان سیاسی کشورهای ترکیه و یونان برگزار شد، دو طرف در این زمینه مذاکره کردند ولی این مذاکرات نتیجه ای در بر نداشت.
جزیره قبرس که در داخل دریای مدیترانه واقع شده، در پی اختلاف بین آتن و آنکارا در سال 1974 و پس از درگیری های نظامی بین دو کشور به دو بخش ترک نشین (شمالی) و رومی ـ یونانی نشین (جنوبی) تجزیه شد.
بخش جنوبی و یونانی نشین قبرس به عنوان یک کشور مستقل توسط سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می شود و عضو اتحادیه اروپاست، ولی بخش شمالی(ترک نشین) جزیره قبرس فقط توسط ترکیه به عنوان یک کشور به رسمیت شناخته شده است.
از سال 1974 تاکنون تمام تلاش های سازمان ملل متحد و دیگر مجامع بین المللی برای حل مساله قبرس و وحدت مجدد دو بخش این جزیره که یکی از مشکلات اصلی و اختلافات بین آتن و آنکارا محسوب می شود، به بن بست خورده است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال