171 روزنامه نگار در ترکیه زندانی هستند

آنکارا- ایرنا- حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در گزارشی اعلام کرد: هم اکنون 171 روزنامه نگار در زندان های ترکیه به سر می برند و آزادی های رسانه ای در این کشور به شکل محسوس محدود شده است.

به گزارش ایرنا و به نقل از وبسایت خبری روزنامه بیرگون، 187 رسانه ترکیه نیز پس از کودتای نافرجام 15 جولای 2016 تعطیل شده است.
حزب جمهوریخواه ترکیه در این گزارش خود همچنین اعلام کرد: این 171 روزنامه نگار با اتهاماتی واهی به زندان افتاده اند و 187 رسانه خبری و تحلیلی نیز اغلب پس از کودتای نافرجام و بدون علت منطقی با دستور مراجع قضایی تعطیل شده اند.
حزب جمهوریخواه در این گزارش خواستار آزادی روزنامه نگاران در بند شده و همچنین از دولت خواسته است که بحث اجرای لباس یکسان و خاص برای زندانیان کودتا را عملی نکند.
پینار تورنچ رئیس شورای مطبوعات ترکیه در همین ارتباط با انتقاد از رفتار دولت ترکیه با رسانه ها و اصحاب رسانه گفت: این روزنامه نگاران در بند در تلاش برای تهیه خبر برای ملت با کلمات بازی کرده و خبر تولید کرده اند و هیچ جرمی مرتکب نشده اند.
اوتکو چاکر اوزر نماینده مجلس عضو حزب جمهوری خواه خلق ترکیه نیز اظهار کرد: باید بازداشت خبرنگاران پایان یابد و خبرنگاران نباید به خاطر دیدگاه‌ها، نوشته‌ها و انتقادات خود در زندان باشند.
وی افزود: زمانی که ما صحبت از حقوق، قانون و عدالت می‌کنیم، نباید آزادی رسانه و عدالت را کنار بگذاریم.
به گزارش ایرنا، اغلب روزنامه نگاران ترکیه به اتهام عضویت در گروه های تروریستی مسلح، دست داشتن در کودتای نافرجام سال گذشته دستگیر شده بودند.
زندانی شدن پرشمار روزنامه نگاران در ترکیه در ایام بعد از کودتای 25 تیرماه سال گذشته موجب واکنش ها و انتقادات وسیع در سطح جهان شده و بنا به اعلام سازمان گزارشگران بدون مرز، ترکیه با از دست دادن چهار رتبه، نسبت به سال پیش در رده 155 جهانی آزادی رسانه قرار گرفته و نسبت به 12 سال پیش، 56 رتبه افت داشته است.
تحلیل گران سیاسی معتقدند که کودتای نافرجام 15 جولای سال 2016 این بهانه را به حکومت ترکیه داده که بدون مانع به محدود سازی رسانه های منتقد ادامه دهد و با برقراری وضعیت فوق العاده پس از کودتا که برای پنجمین بار تمدید شده، دهها رسانه را تعطیل و دهها خبرنگار و روزنامه نگار را زندانی کند.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال