دو خبر از حوزه موسیقی؛

سالار عقیلی با ارکستر ملی ایران می‌خواند

تهران - ایرنا - ارکستر ملی ایران به رهبری فریدون شهبازیان و به خوانندگی سالار عقیلی در مرکز همایش‌های برج میلاد تهران به صحنه می‌رود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، ارکستر ملی ایران در دو سانس 19 و 22، سه شنبه 14 شهریور ماه میزبان علاقه‌مندان است.
تبریز در مه، حانیه، شکوه گل، نگارا، افسون سخن، خوشه چین، از تنهایی گریه مکن، گلرخ، چرخ فلک، نغمه نوروزی، ایران و خاک مهرآئین، قطعاتی هستند که در این کنسرت به اجرا در می‌آید.
ارکستر ملی ایران به رهبری شهبازیان، برای این اجرا تمرین‌های خود را در تالار وحدت برگزار می‌کند و امروز(یکشنبه) نیز یکی از این تمرین ها انجام شد.

** اجرای ارکستر به یاد مادربزرگ ادبیات کودک در تالار وحدت
ارکستر بزرگ «اُرف» به رهبری و سرپرستی مسعود نظر به یاد توران میرهادی، مادربزرگ ادبیات کودک و نوجوان نوزده و بیست شهریور ماه در تالار وحدت نواخته می شود.
به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از بنیاد فرهنگی هنری رودکی، ارکستر بزرگ ارف به رهبری، سرپرستی و آهنگسازی مسعود نظر و اجرای نوازندگان و حرکات نمایشی گروه کودک و نوجوان 19 و 20 شهریور ساعت 21 و 30 دقیقه در تالار وحدت به روی صحنه می رود.
این ارکستر در 3 بخش، نمایش موزیکال گروه کودک به رهبری گلنوش موحدی، ارکستر کوچک به هبری سمیر سبزواری و ارکستر بزرگ ارف به رهبری مسعود نظر و همراهی سیمین قدیری اجرا خواهد شد.
بزرگترین آرزوی توران میرهادی تولید فرهنگنامه‌ای کامل و جامع برای کودکان و نوجوانان بود و این فرهنگنامه در طول عمر این بانوی تاثیرگذار ادبیات کودک به پایان نرسید. از سویی انتشار سایر جلدهای فرهنگنامه نیاز به حمایت مادی و معنوی دارد. در این راستا و برای تسریع در تدوین «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» این ارکستر بزرگ به اجرای قطعاتی پرداخته و همه عواید حاصل از این اجرا صرف انتشار این فرهنگنامه خواهد شد.
«فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» تنها فرهنگنامه‌ای است که با پشتوانه تاریخی و فرهنگی ایرانی به کل جهان نگریسته و از همه دستاوردهای دانش و فرهنگ و هنر جهانی با نگاهی ایرانی استفاده کرده و آن را با زبانی ساده برای استفاده دانش‌آموزان و پژوهشگران عرضه کرده است.
«فرهنگنامه کودک و نوجوان» شامل ٥‌ هزار مدخل است که در 24 جلد طراحی شده و تاکنون 14 جلد از آن منتشر شده ‌است. «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» نخستین کتاب مرجعی است که به زبان فارسی، همراه با تصویر، برای کودکان و نوجوانان تألیف شده ‌است.
سیده توران میرهادی (خمارلو) متولد ١٣٠٦ در شمیران‌، در ١٨ آبان ١٣٩٥ در تهران، چشم از جهان فروبست.
او یکی از بنیانگذاران شورای کتاب کودک، استاد ادبیات کودکان، نویسنده و کارشناس آموزش و پرورش و شخصیت برجسته فرهنگی است که از ‌سال ١٣٥٨ سرپرستی تدوین و تالیف «فرهنگنامه کودکان و نوجوانان» را نیز برعهده داشته است.
میرهادی بیش از ٦٠‌سال در گستره آموزش و پرورش و فرهنگ و ادبیات کودکان کوشید و در این راه یکی از چهره‌های تاثیرگذار سده کنونی ایران است. او به همراه همسرش محسن خمارلو به مدت 25‌سال مجتمع آموزشی تجربی فرهاد یا «مدرسه فرهاد» را از‌ سال 1334 تا 1359 اداره کرد.
به قلم این نویسنده و پژوهشگر ادبیات کودک و نوجوان‌ کتاب‌های متعددی منتشر شده است. «آنکه رفت، آنکه آمد»، «ج‍س‍ت‌وجو در راه‌‍‌ه‍ا و روش‌ه‍ای ت‍رب‍ی‍ت»، «دو گ‍ف‍ت‍ار: ک‍ت‍اب‍خ‍ان‍ه آم‍وزش‍گ‍اه‍ی و ن‍ق‍ش آن در ای‍ج‍اد ع‍ادت ب‍ه م‍طال‍ع‍ه» از آثار این نویسنده است. همچنین «ف‍ره‍ن‍گن‍ام‍ه ک‍ودک‍ان و ن‍وج‍وان‍ان» به سرپرستی ت‍وران‌ م‍ی‍ره‍ادی و ای‍رج ج‍ه‍ان‍ش‍اه‍ی تدوین شده است.
فراهنگ ** 9012 ** خبرنگار: زهرا امیری * انتشار: امید غیاثوند

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال