توافق استرالیا و تیمور شرقی برای پایان اختلاف های مرزهای آبی

کوالالامپور - ایرنا - استرالیا و تیمور شرقی به توافقی برای حل اختلاف های مرزهای دریایی دست یافتند که می تواند به تنش های یک دهه ای دو کشور که یک پروژه 40 میلیارد دلاری گاز را متوقف کرده است، پایان دهد.

به گزارش ایرنا، دادگاه بین المللی لاهه روز شنبه اعلام کرد که این دو کشور همسایه به این توافق دست یافته اند، هر چند که جزئیات این توافق تا زمان نهایی شدن آن منتشر نمی شود.
به نوشته تارنمای شبکه 'اسکای نیوز'، حکمیت در مورد این پروژه و همچنین گفت وگوهای مرتبط با آن از سال گذشته به میزبانی دانمارک آغاز و روز 30 اوت سال جاری (9 شهریور) به توافق بین دو طرف منجر شد.
بر اساس این گزارش، دو طرف توافق کردند یک نظم خاص برای میدان 'سان رایز کبیر' ایجاد نمایند تا مسیر توسعه این میدان و اشتراک درآمدهای حاصل از آن را هموار سازند.
تخمین زده می شود میدان گازی 'سان رایز کبیر' بیش از 144 میلیارد متر مکعب گاز و همچنین 226 میلیون بشکه میعانات گازی که حدود 40 میلیارد دلار ارزش دارد را در خود جای داده است.
بر اساس بیانیه دادگاه بین المللی لاهه، تا زمانی که همه مسائل مربوطه حل و فصل شوند، جزئیات این توافق محرمانه باقی می ماند.
'با این وجود، طرفین تفاهم کردند توافق حاصل شده یک چشم انداز تاثیرگذار در روابط بین آنها و در دوستی تاریخی بین دو دولت و ملت باشد'.
'جولی بیشاپ' وزیر امور خارجه استرالیا نیز این توافق را یک 'روز برجسته' در روابط استرالیا و تیمور شرقی عنوان کرد.
'تیمور شرقی' که از مستعمره های پیشین پرتغال است، از سال 1999 و پس از اینکه حملاتی از سوی اندونزی علیه این کشور انجام شد، تلاش کرد تا استقلال خود را به دست آورد.
ذخایر گازی که زمانی مورد ادعای مالکیت استرالیا بود، از عوامل کلیدی تاثیرگذار در اقتصاد 'تیمور شرقی' است که با استقلال خود در سال 2002 توانست عنوان نخستین کشوری که در قرن 21 مستقل شده را به خود اختصاص دهد.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال