کارگاه بین المللی مطالعات بازار کار؛

نیلی: سرعت ورود زنان به بازار کار از مردان پیشی گرفت/لزوم مدیریت 3میلیون بیکار

تهران- ایرنا- رییس موسسه عالی آموزش و پژوهش مدیریت و برنامه ریزی، سه ویژگی بازار کار ایران در آینده را «جوانی، دانش آموختگی و حضور زنان» دانست و گفت: در سه سال اخیر با ورود بیشتر زنان به بازار کار نسبت به مردان مواجه ایم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «مسعود نیلی» امروز(شنبه) در کارگاه بین المللی مطالعات بازار کار در مجموعه تلاش، افزود: اگر بخواهیم به ازای هر یک درصد رشد ١٠٠ هزار شغل استفاده کنیم باید به رشد بالا و با کیفیت برسیم.
وی یادآورشد: از سال ٢٠١٣ شاهد تحولات در بازار کار بودیم؛ اکنون ورود به بازار کار افزایش یافته در حالیکه سهم دانشجویان در دانشگاه ها رو به کاهش است.
نیلی با بیان اینکه اکنون بسیاری از جوانان تمایلی به رفتن به دانشگاه ندارند، ادامه داد: بررسی وضعیت اشتغال در سال های ٢٠٠٦ تا ٢٠١٣ نشان می دهد تعداد مطلق اشتغال زنان کاهش و اشتغال مردان افزایش یافته بود.
وی ادامه داد: اما در سه سال اخیر با روند معکوسی مواجه بودیم به طوری که با ورود بیشتر زنان نسبت به مردان به بازار کار مواجه ایم.
دبیر کارگاه بین المللی مطالعات بازار کار افزود: با وجود اینکه نرخ مشارکت زنان در سال های اخیر به حدود ١٧ درصد رسیده اما ورودی بازار کار زنان بالاتر از ٥٠ درصد است.
نیلی، شکاف جنسیتی را ویژگی بازار کار ایران دانست و گفت: با توجه به سرمایه گذاری آموزش عالی، زنان در سال های آینده نقش مهمی در بازار کار ایران خواهند داشت.
دستیار ویژه رییس جمهوری در امور اقتصادی و دبیر ستاد هماهنگی اقتصادی، کمترین و بیشترین نرخ مشارکت زنان در کشور را در سال های ١٩٩٦ و ٢٠١٦ اعلام کرد و گفت: جوانان تحصیل کرده و زنان، در حال ورود به بازار کارند.
به گفته وی، اکنون نرخ مشارکت اقتصادی زنان در دیگر کشورها بسیار بالاتر از کشورمان است.
نیلی با بیان اینکه حضور زنان بالای ٣٠ سال در بازار کار افزایش یافته است، خاطرنشان ساخت: در حالی که جهت گیری تقاضای کار به سمت زنان است اما در بخش عرضه کاری نکرده ایم.
وی با یادآوری اینکه باید سالیانه بیش از ٨٠٠ هزار شغل در کشور ایجاد کنیم، افزود: در سال هایی با رشد بدون اشتغال و در دورانی با اشتغال بدون رشد مواجه بودیم؛ بنابراین نیاز به رشد فراگیر داریم.
نیلی تاکید کرد: باید با برنامه ریزی جمعیت، بیش از سه میلیون بیکار را مدیریت کنیم.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**٩١٢٣** 2023
خبرنگار: زهره دریغ گفتار **انتشار: لطیف نکوئی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال