مقام پژوهشگاه رویان: تولید تخمک های انسانی میسر شد

تهران - ایرنا - رئیس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان گفت: تولید تخمک های انسان و موش با روش جداسازی سلول های بنیادی تخمدانی انجام گرفته و این کار مهم افق جدیدی برای درمان ناباروری برخی از زنان ایجاد کرده است.

حسین بهاروند روز پنجشنبه در حاشیه هجدهمین کنگره پزشکی تولید مثل رویان درگفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نتایج تحقیقات این مجموعه نشان داد که سلول های بنیادی تخمدانی قابلیت تولید تخمک در انسان و موش را دارند.
وی با اشاره به اینکه این طرح تحقیقاتی مرحله حیوانی خود را با موفقیت پشت سر گذاشته است، افزود: در قالب این طرح تحقیقاتی موفق به تولید تخمک موش شدیم که بچه موش هم به دنیا آمد و در انسان ها فقط تخمک تولید شده است.
بهاروند با طرح این سئوال که آیا تخمدان انسان ها و موش ها امکان تولید سلول های بنیادی تخمدانی را دارد؟ گفت: در این تحقیق با روش تولید شبه اندام تخمدانی نشان دادیم که این کار امکان پذیر است.
وی تاکید کرد: هرچند نتایج اولیه این طرح تحقیقاتی به منظور درمان زنانی که مشکل ناباروری آنان مرتبط با نبود تخمک، بسیار امیدوارکننده است اما دقیقا معلوم نیست که چه زمانی این مشکل در زنان برطرف می شود.
وی اظهار امیدواری کرد که با سعی و تلاش محققان این مجموعه در سال آتی مشکل زنانی که نازایی به دلیل نبود تخمک دارند، برطرف شود.
رئیس پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی پژوهشگاه رویان تاکید کرد که این طرح تحقیقاتی تا رسیدن به نتیجه قطعی و رفع معضل ناباروری برخی از زنان با قوت ادامه می یابد.
وی با اشاره به اینکه روش جداسازی سلول های بنیادی تخمدانی روش نوینی است، گفت: این کار هم در سطح دنیا و هم در کشور روش نوین برای تولید تخمک و رفع معضل ناباروری زنان است.
بهاروند ادامه داد که دانشمندان در سال های گذشته معتقد بودند وقتی پستانداران از جمله انسان ها متولد می شوند تخمک جدیدی ساخته نمی شوند، بلکه تعدادی تخمک در دوران جنینی ساخته می شود و در مرحله ای از رشد متوقف می شود و هنگامی که فرد بالغ می شود آن تخمک ها به سمت بلوغ حرکت می کند.
وی ادامه داد که در سال 2004 میلادی این موضوع در موش ها به چالش کشیده شد و به نظر می رسد که تخمک زایی جدید انجام می شود و بعد از آن در چند مقاله منتشره بیان شد که این موضوع در انسان ها هم وجود دارد.
وی ادامه داد: در مطالعاتی که تا سال 2012 میلادی انجام شده جداسازی سلول های بنیادی تخمدان ها به عنوان یک موضوع چالش برانگیز بوده است‌.
علمی** 1201
خبرنگار: عبدالکریم جبارپورانتشاردهنده:علی خورسندی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال