کلانتری: ادامه بحران آب منجر به بحران مهاجرت می شود

اردبیل - ایرنا- رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اگر بحران آب ادامه داشته باشد به دنبال خود، بحران مهاجرت را در کشور ایجاد خواهد کرد.

عیسی کلانتری روز سه شنبه در آیین افتتاح مجتمع فرآورده های غذایی لمان در اردبیل افزود: بحران آب در کشور چالشی بزرگ است، آب تکرار شدنی نیست و باید در مصرف بیش از حد آن سختگیری شود.
وی ادامه داد: برداشت بی رویه آب برای کشور فاجعه است و برای مقابله با آن نباید اغماض کرد.
کلانتری همچنین گفت: افزایش کیفیت محصولات کشاورزی در کشور پیگیری می شود و محصولات تولیدی باید از استاندارد جهانی برخوردار باشد.
وی بیان کرد: در کنار کیفیت، بازاریابی جهانی برای محصولات نیز از اهمیت ویژه برخوردار است و واحدهای تولیدی باید برای ورود به این بازارها و رقابت در آن از فناوری نوین و استاندارد برخوردار باشند.
عباس کشاورز معاون بهبود زراعت وزیر جهاد کشاورزی هم در این آیین گفت: اولین چالش کشاورزی در کشور چالش آب است و باید برای رفع آن تدابیری اتخاذ شود، ضمن اینکه تحت تاثیر بازار بودن نیز چالشی است که کشاورزان را رنج می دهد و باید با ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی، فرصت نگهداری و قدرت افزایش مبادله کالا در کشور با آن مقابله کرد.
وی نخستین ماموریت وزارت جهاد کشاورزی را تولید پایدار دانست و افزود: تامین امنیت غذایی و بالا بردن درآمد کشاورزان از جمله اهداف مورد پیگیری این وزارتخانه است .
مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز گفت: 800 هزار تن سیب زمینی در استان اردبیل تولید می شود که برای ذخیره تنها 50 هزار تن آن انبار و سردخانه وجود دارد.
وی با بیان اینکه احداث 80 هزار تن ظرفیت سردخانه و انبار در استان در مراحل پایانی است اظهار کرد: مجوز 220 هزار تن سردخانه و انبار صادر شده و برای آن 900 میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته است.
وی با اشاره به کمک فنی دولت در این زمینه گفت: بخش خصوصی فعال در این زمینه مورد حمایت دولت قرار می گیرند.
حسین پیرموذن مدیرعامل مجتمع صنایع غذایی لمان نیز گفت: این کارخانه یکی از مجهز ترین کارخانه های کشور بوده و برای ایجاد صنایع تبدیلی سیب زمینی با اشتغالزایی ١٥٠ نفر راه اندازی شده است .
وی بیان کرد: محصولات تولیدی این مجتمع نیاز داخلی را تامین کرده و بخشی از آن به کشورهای همسایه صادر خواهد شد.
پیرموذن اضافه کرد: راه اندازی این کارخانه کمک خوبی برای سیب زمینی کاران اردبیلی خواهد بود که در بیشتر اوقات به خاطر نوسانات بازار متضرر می شدند.
وی اظهار کرد: برای اولین بار سیب زمینی در اردبیل به قیمت هشت هزار ریال از کشاورزان در این کارخانه خریداری می شود و این امررضایتمندی کشاورزان را به دنبال داشته است.
مجتمع صنایع غذایی لمان شرکت نورد گستر اردبیل روز سه شنبه با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به بهره برداری رسید.
به گزارش ایرنا، اردبیل سالانه بیش از 800 هزار تن سیب زمینی تولید می کند که بیش از دو سوم آن به صورت خام از استان خارج می شود. همه ساله به دلیل نوسانات بازار کشاورزان این استان متحمل خسارت های زیادی می شوند.
خبرنگار : یعقوب شاددل ** انتشار دهنده : سیفعلی موسی زاده
6016/7110

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال