مقام عالی قرقیزستان: 84 درصد اختلافات مرزی با تاجیکستان و ازبکستان حل شده است

تهران - ایرنا - «آلمازبیک آتمبایف» رئیس دولت قرقیزستان با بیان اینکه تلاش برای تعیین حدود و علامت گذاری مرزهای این کشور در حال انجام است ، گفت: 84 درصد از اختلافات مرزی این کشور با ازبکستان و تاجیکستان حل شده است.

به گزارش خبرگزاری اکی پرس قرقیزستان ، آتمبایف روز دوشنبه در بازدید از منطقه مرزی اوش افزود: با نخست وزیر ازبکستان که اخیرا وارد این کشور شده است برای حل مابقی اختلافات مرزی نیز گفت و گو خواهیم کرد.
وی گفت: این اولین سفر نخست وزیر ازبکستان به این کشور در 26 سال گذشته بوده است.
آتمبیاف همچنین یادآور شد که شوکت میرضیایف رئیس جمهوری ازبکستان نیز قصد دارد تا هفته آینده از قرقیزستان دیدار کند.
به گزارش ایرنا ، شوکت میرضیایف» رئیس جمهوری ازبکستان و آلمازبیک آتامبایف رییس جمهوری قرقیزستان، پیشتر در حاشیه سازمان همکاری شانگهای در آستانه، بر اهمیت پیاده سازی توافق نامه های مربوط به سرعت بخشیدن به قانونی شدن مرز بین دو کشور تاکید کرده بودند.
در طول مذاکرات در بیشکک، ایهام نجماتوف، رئیس هیئت ازبکستان، با جنسیس رازاکوف معاون نخست وزیر قرقیزستان دیدار کرد.
قرقیزستان و ازبکستان بر سر حدود 300 کیلومتر از یک‌هزار کیلومتر مرز مشترک اختلاف دارند. تاجیکستان و قرقیزستان نیز از 976 کیلومتر مرز مشترک بین دو کشور تا امروز در مجموع 504 کیلومتر را مشخص و علامت‌‌گذاری کرده‌اند.
پس از استقلال کشورهای آسیای میانه از شوروی ، میان این کشورها به ویژه ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان اختلافات مرزی وجود دارد و این کشورها تاکنون به طور کامل برای حل این اختلافات به نتیجه نرسیده‌اند.
آساق**1663**انتشار دهنده: خسرو حسینی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال