بیکاری صدها کارگر هندی در عربستان

دهلی نو-ایرنا- تجدید نظر عربستان سعودی در قانون کار با هدف اشتغال نیروی کار داخلی باعث بیکاری صدها هزار نفر از کارگران خارجی و هندی در این کشور شده است .

به گزارش ایرنا،این تصمیم عربستان سعودی به دنبال سقوط بهای نفت و کاهش بودجه شدید این کشور و افزایش هزینه های این کشور به دنبال حمله نظامی به یمن در چند سال گذشته صورت گرفته است.
به گفته مقامات سعودی ، ریاض با محدود کردن نیروی کار خارجی در نظر دارد بیش از یک میلیون و 300 هزار شغل برای شهروندان این کشور ایجاد کند.
به گفته مسئولان وزارت کار هند، تجدید نظر عربستان سعودی در قانون کار با هدف استفاده از کارگران سعودی ضربه بزرگی به نیروی کار مهاجر وارد کرده است.
دولت هند در گزارشی به پارلمان این کشور اعلام کرد در چند ماه گذشته تنها تعداد محدودی از کارگران در سازمان های حرفه ای برای کار در کشورهای خارجی ثبت نام شده اند.
در این گزارش اضافه شده است در سال 2016 ، بیش از دو میلیون و 500 هزار هندی در عربستان سعودی مشغول به کار بوده اند که این تعداد به سرعت درحال کاهش است .
در بخشی ازاین گزارش آمده است دولت عربستان در سال 2016 تنها مجوز مهاجرت برای 165 هزار نفر از اتباع این کشور را صادر کرد که این میزان نسبت به سال پیش از آن حدود 46 درصد کاهش یافته است.
ایالت های اوتارپرادش ،بیهار، بنگال غربی و کرالا بیشترین متقاضی مهاجرت به عربستان را دارد.
کارگران هندی معمولا در بخش های ساخت و ساز ،پذیرایی و خدمات در عربستان به کار گرفته می شوند.
عربستان سعودی از سال 2011 با اجرای طرحی، کارفرمایان این کشور را ملزم به استفاده از نیروی کار داخلی کرده است .
براساس این برنامه ،دولت برای هریک از شرکت ها و کارفرمایان سعودی براساس توانمندی و میزان سرمایه گذاری سهمیه ای برای استفاده از نیروی کار داخلی تعیین کرده است.
ریاض همچنین برای کسری بودجه خود از چندی پیش طرحی را به مرحله اجرا گذاشت که از اتباع خارجی هر سال مبلغی به عنوان مالیات سکونت در این کشور دریافت می کند.
دولت عربستان برای هر نفر از اتباع خارجی که در این کشور سکونت دارند درسال 2017 مبلغ 100 ریال معادل ( 1700 روپیه هند) ،در سال 2018 ،200 ریال، 2019 ، 300 ریال و در سال 2020 به 400 ریال دریافت می کند.
سازمان عفو بین الملل سال گذشته در گزارشی اعلام کرد کارگران هندی در عربستان با 18 ساعت کار روزانه از تعطیلی ،مرخصی و بازگشت به کشورشان تازمانی که کارفرما اجازه ندهد ، محروم هستند.
عفو بین الملل از دولت هند خواسته بود با تدوین قوانین از سوء استفاده دلال ها و آژانس های انتقال کاگران جلوگیری کند.
عفو بین الملل همچنین از دولت عربستان خواسته بود کنوانسیون بین المللی حفاظت از حقوق کارگران مهاجر را برای پایان دادن به قوانین کار نابرابر امضا کند.
آساق**267*انتشار دهنده:احمدعلی خلیل نژاد

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال