حاشیه یا متن - محمدجواد حق شناس

تهران- ایرنا- بدون تردید از نظر افکار عمومی و نیز فعالان و ناظران سیاسی، مهم‌ترین و ارزشمندترین دستاوردهای دولت در حوزه‌ بین‌المللی موفقیت برجام و در حوزه‌ داخلی ایستادگی بر آزادی و توسعه فناوری اطلاعات، زیرساخت‌ها و هم‌چنین فضاهای مجازی است.

در بحث‌ها و حاشیه های شکل گرفته پیرامون معرفی کابینه دوم حسن روحانی در میان نمایندگان مجلس از یک‌سو و افکار عمومی و فعالان سیاسی از سوی دیگر، یکی از موضوعاتی که گفت و‌گو و چالش بسیاری در پی داشته، گزینه پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
در این موضوع به زعم نگارنده نکته‌ای که کمتر مورد توجه قرار گرفته است، تقدم و ارجحیت ویژگی‌های «فرد» بر «عملکرد» یا متن بر حاشیه است. با مرور واکنش‌ها به کابینه به نظر می‌رسد گزینه‌ پیشنهادی برای تصدی این وزارتخانه بیشتر از منظر فردی که در جای خود ارزشمند است، مورد نقد و بررسی قرار گرفته است و کم‌ترین توجه به عملکرد و کارآیی گزینه پیشنهادی نشده است.
بدون تردید از نظر افکار عمومی و نیز فعالان و ناظران سیاسی ، مهم‌ترین و ارزشمندترین دستاوردهای دولت در حوزه‌ بین‌المللی موفقیت برجام و در حوزه‌ داخلی ایستادگی دولت بر آزادی و توسعه فناوری اطلاعات، زیرساخت‌ها و هم‌چنین فضاهای مجازی است.
با من هم عقیده خواهید بود که در موضوع برجام به درستی بخش قابل‌توجهی از اعتبار و اهمیت آن در سبد وزیر خارجه و دستیاران او قرار گرفته است، عملکرد دولت در حوزه‌ فناوری اطلاعات هم مثبت ارزیابی شده و ما شاهد کارآمدی و تأثیرگذاری موثر مدیران ارشد وزارتخانه در دفاع از آزادی بیان وگسترش زیر ساختهای مورد نیاز آن بوده ایم.
به گواهی برخی کارشناسان مورد اعتماد در حوزه‌ی آی.‌تی، محمد جواد آذری جهرمی به عنوان مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت یکی از عوامل کلیدی در این دستاورد به‌شمار می‌رود.
مخالفت و عصبانیت اصولگرایان نام و نشاندار تندرو و نمایندگان جبهه‌ پایداری در مجلس از گزینه‌ پیشنهادی هم احتمالا به خاطر خاطره‌ تلخی‌ است که از اثربخشی فضای مجازی در رقابت‌های اخیر انتخاباتی داشته است و این تقابل عصبی را ذیل این موضوع می‌توان تحلیل کرد.
در مجموع ، فارغ از حواشی پیش‌‌آمده می‌توان فرض کرد، یکی از افراد تأثیرگذار و مدیران تصمیم ساز در این پروژه صلاحیت بایسته و شایسته‌ای برای سکانداری وزارتخانه مورد اشاره را دارد.
با توجه به شرایط حاکم بر فضای سیاسی کشور و تنگناهایی بر سر انتخاب وزیران وجود دارد ما ناگزیریم در ساحت سیاست و مدیریت بیشتر از القاب و عناوین به کارآیی و توانمندی افراد توجه کنیم. شاید پذیرش این موضوع در این فضای پرالتهاب کار سختی باشد و دفاع از این وضعیت سخت‌تر باشد اما به هر حال خیر عمومی و آموخته‌های علم سیاست اظهار نظر در این موضوع را برای من ضروری می‌کند.
مسأله‌ مهم دیگر که باید موردتوجه قرار گیرد، جوان بودن وزیر پیشنهادی است. در شرایطی که کشور با بحران پیرسالی مدیریتی روبرو است و میانگین سنی کابینه در هر دوره مسن‌تر شده است، ضرورت حضور مدیران ارشد جوان از هر زمان دیگری بیشتر احساس می‌شود. امروز که روحانی نتوانسته وعده‌ وزارت زنان را به دلیل محدودیت‌ها عملی کند باید از حضور حداقلی جوانان استقبال کرد.
به نظر می‌رسد با توجه به حضور فراکسیون تأثیرگذار امید و ایفای نقش نظارتی‌اش بر روی وزرا، اصل قراردادن برنامه ها، عملکرد، توانایی و کارآمدی وزرای پیشنهادی بر علقه‌های سیاسی گزینه‌ها یا سوابق ایشان به‌ویژه در وزارتخانه‌های فنی و تخصصی اولویت بیشتری دارد.
فراموش نکنیم که در رقابت‌های نفس‌گیر انتخابات ٩٤ مجلس شورای اسلامی و ٩٦ ریاست جمهوری بیشترین موضوعی که به کمک اردوگاه اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان آمد فضاهای مجازی و امکان گردش آزاد اطلاعات بود.

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال