توزیع 1500 عدد ماسک و 220 سبد غذایی میان توفان زدگان زهک

زاهدان - ایرنا - مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان وبلوچستان گفت: هزار و 500 عدد ماسک به همراه 220 سبد غذایی روز یکشنبه میان مردم توفان زده روستاهای شهرستان زهک در شمال استان توزیع شده است.

رسول راشکی یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همزمان با آغاز وزش شدید باد همراه با گرد و خاک و حرکت شن های روان از روز پنجشنبه هفته گذشته در شهرستان های شمالی استان نیروهای عملیاتی هلال احمر با حضور در منطقه به خدمات رسانی به مردم مشغولند.
وی ارزش هر بسته غذایی توزیع شده امروز میان مردم توفان زده زهک را یک میلیون ریال عنوان کرد.
وی افزود: با توجه به شدت وزش باد همراه با گرد و خاک در منطقه، امدادرسانی به مردم شمال استان همچنان ادامه دارد.
به گزارش ایرنا بادهای موسمی 120 روزه از زمان شکل گیری سیستان در شمال استان با این منطقه همزاد بوده و هر سال با آغاز آن در اوایل تابستان مردم منطقه شاهد گرد و غبار و آلودگی هوا گاه تا چند برابر حد استاندارد نیز هستند.
این بادها اقتضای طبیعت منطقه بوده و وزیدن آنها به صورت طبیعی دمای هوا را کاهش می دهد اما به سبب خشک شدن تالاب بین المللی هامون گاه با وزش شدید بادهای 120 روزه دمای هوا در منطقه سیستان تا میزان زیادی افزایش می یابد.
سیستان با پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و زهک در شمال سیستان و بلوچستان واقع شده است.
به گفته کارشناس هواشناسی سیستان و بلوچستان، وزش باد همراه با گرد و غبار، میزان غلظت ذرات معلق هوا در شهرستانهای شمال استان (زابل، هیرمند، زهک، نیمروز و هامون) را امروز /یکشنبه/ به افزون بر 14 برابر حد مجاز و پنج برابر حد بحرانی رساند.
مصدق گودرزی فر حد مجاز و استاندارد ذرات معلق در هوا را 150 میکرو گرم بر متر مکعب عنوان کرد و اظهار داشت: غلظت ذرات معلق در هوای منطقه سیستان در این مدت هزار و 121 میکرو گرم بر متر مکعب گزارش شد.
وی گفت: وزش باد شدید همراه با گرد و خاک در سیستان با سرعت 83 کیلومتر بر ساعت علاوه بر کاهش کیفیت هوا، میزان دید افقی را در زهک به 2 هزار متر و در زابل به هزار متر کاهش داده است.
وی افزود: باد شدید و گرد و خاکی که از روز پنجشنبه هفته گذشته در شمال استان آغاز شده تا اواسط وقت امروز تداوم دارد.
سیستان و بلوچستان با وسعتی حدود 187 هزار و 502 کیلومتر مربع (معادل 5/11 درصد مساحت کشور) و 19 شهرستان و بیش از 2 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت پهناورترین استان کشور محسوب می شود که امکان دارد همزمان چندین پدیده از جمله توفان، بارندگی، سیل، خشکسالی و مواج شدن دریا را تجربه کند.
7316**3042**6081 خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: حیدر سرایانی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال