در قالب طرح تحول نظام سلامت صورت گرفت؛

ساخت و تکمیل 28 طرح بهداشتی و درمانی در تربت حیدریه

تربت حیدریه- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: در دولت یازدهم و از زمان آغاز طرح تحول نظام سلامت 28 پروژه زیربنایی به مساحت 15 هزار مترمربع در شهرستان های تربت حیدریه، زاوه و مه ولات ساخته و تجهیز شده است.

به گزارش ایرنا، سعیدرضا قنبرزاده، یکشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران افزود: از این تعداد 14 پروژه بهداشتی، هفت پروژه درمانی، سه پروژه آموزشی و بقیه در دیگر بخش ها بوده که برای اجرای آنها مجموعا 220 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی گفت: همچنین در این بازه زمانی اجرای 50 پروژه با گستره افزون بر 76 هزار مترمربع آغاز شده که شامل 38 پروژه بهداشتی، 6 پروژه درمانی، یک پروژه آموزشی است و پنج طرح نیز در دیگر حوزه ها اجرایی شده است.
وی هزینه مورد نیاز برای تکمیل و به بهره برداری رساندن این طرح ها را هزار و 200 میلیارد ریال عنوان کرد.

وی به مهمترین اقدامات در توسعه زیرساختها و امکانات پزشکی اشاره کرد و گفت: ایجاد مرکز ام آر آی، ایجاد مرکز آندوسکوپی و کولونوسکوپی، نخستین مرکز سنگ شکن برون اندامی جنوب استان، راه اندازی مرکز شیمی درمانی و بهره برداری از بلوک تخصصی زایمان (ال.دی.آر) از این طرح ها بوده است.
قنبرزاده افزود: آغاز عملیات ساخت کلینیک تخصصی، آغاز ساخت مرکز اورژانس و غربالگری سرطان، راه اندازی یک پایگاه اورژانس 115 شهری، آغاز ساخت 33 پروژه بهداشتی درمانی با زیربنای بیش از 18 هزار مترمربع و جذب 65 پزشک در حوزه درمان از دیگر اقدامات این حوزه بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی تربت حیدریه با اشاره به برخی نتایج طرح تحول نظام سلامت در تربت حیدریه گفت: میزان مراجعه به کلینیک های تخصصی منطقه که تا قبل از اجرای این طرح کمتر از هزار نفر بود اکنون به ماهانه ۱۱ هزار نفر رسیده است.
قنبرزاده افزود: میزان رضایت مندی مردم از خدمات ارائه شده در قالب طرح تحول سلامت بیش از 80 درصد و تعداد بیمه شدگان در این طرح نیز 30 هزار نفر است.
وی اجرای طرح وارنیش فلوراید دانش آموزان ابتدایی به میزان 100 درصد، استانداردسازی کامل واحدهای دندانپزشکی، تکمیل، تجهیز و بهبود استاندارد 17 مرکز خدمات جامع سلامت، 31 محل زیست پزشک و 27 خانه بهداشت با اعتبار 25 میلیارد ریال، توزیع ریزمغذی ها و مکمل ها با رقمی افزون بر پنج میلیارد ریال را از دیگر اقداماتی برشمرد که در راستای طرح تحول نظام سلامت اجرا شده است.

** بیمارستان امام حسین (ع) به امسال نمی رسد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با انتقاد از آنچه که روند کند اجرای پروژه بیمارستان آموزشی درمانی امام حسین(ع) این شهرستان عنوان کرد، افزود:
با توجه به کندی اجرای این طرح، برخلاف وعده داده شده، امیدی به تکمیل و تحویل این طرح در سال 96 نیست.
قنبرزاده افزود: این پروژه توسط وزارت راه و شهرسازی و سازمان مجری ساختمانها و تاسیسات دولتی با پیشرفت فیزیکی ۵۵ درصد در حال ساخت است که بنا به وعده معاون وزیر راه قرار بود تا پایان امسال به بهره برداری برسد اما با توجه به روند نامناسب اجرایی آن اتمام این پروژه تا پایان سال ۹۷ نیز بعید به نظر می رسد.
وی گفت: اگر اجرای این طرح نیز مانند بیمارستان علامه بهلول گناباد، به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سپرده می شد، شاید خیلی زودتر از این تکمیل و آماده بهره برداری می شد.

** اختصاص 140 میلیارد ریال به بیماران خاص
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه نیز در این نشست گفت: در سه سال گذشته 140 میلیارد ریال اعتبار به بیماران خاص و سخت درمان این منطقه اختصاص یافت و پنج هزار و 605 بیمار خاص در سه شهرستان منطقه از خدمات ارائه شده این دانشگاه برخوردار شدند.
سیدسعید خطیب افزود: در این مدت هزار و 142 قلم کالای قاچاق و غیرمجاز شامل دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی کشف و ضبط شده است.

** ایجاد 174 مرکز جامع سلامت و خانه بهداشت در منطقه
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه اعلام کرد: پس از اجرای طرح توحل نظام سلامت ۳۲ مرکز جامع سلامت و ۱۴۲ خانه بهداشت در سه شهرستان زیر پوشش این دانشگاه راه اندازی شد.
الهام بهره مند افزود: از مجموع جمعیت ۳۶۹ هزار نفری منطقه ۳۲۸ هزار نفر، معادل ۹۸ درصد جمعیت، زیر پوشش دانشگاه در سامانه وزارت بهداشت (سیب)ثبت نام شدند.
وی تصریح کرد: از مجموع این افراد ۱۸۶ هزار نفر معادل ۵۴ درصد جمعیت حداقل یک بار خدمت بهداشتی و درمانی دریافت کرده اند.

** زیرمیزی پزشکان به صفر رسید
معاون درمانی دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه گفت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، دریافت زیرمیزی پزشکان از این منطقه برچیده شد و میزان آن با توجه به گزارش های سامانه نظارتی 190 به صفر رسیده است.
فرهاد حیدری به دیگر آثار این طرح اشاره کرد و افزود: میزان بستری بیماران در مراکز دولتی 34 افزایش یافت و جراحی ماهانه 15 درصد و میزان مراجعه به اورژانس 14 درصد رشد کرد.
وی گفت: همچنین آمار سزارین در این منطقه 11 درصد کاهش یافت و با ترویج زایمان طبیعی، آمار آن در حوزه تحت پوشش این دانشگاه 76 درصد افزایش یافت.
در پایان این نشست از خبرنگاران و فعالان رسانه ای شهرستان تربت حیدریه تقدیر شد.
شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری مشهد واقع است.
خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132/6121

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال