گشایش نخستین پارلمان بانوان کشور در تربت حیدریه

تربت حیدریه - ایرنا- نخستین پارلمان بانوان کشور روز یکشنبه با برگزاری انتخابات هیات رئیسه آن در تربت حیدریه، افتتاح شد.

به گزارش ایرنا معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان رضوی در آیین افتتاح این پارلمان گفت: یکی از سیاست های راهبردی دولت دوازدهم فراهم آوردن زمینه مشارکت فعال تر آحاد مردم است و ایجاد پارلمان بانوان زمینه لازم را برای مشارکت توانمند این قشر فراهم می سازد.
سیدجواد حسینی افزود: اهمیت این موضوع زمانی بیشتر مشخص می شود که بدانیم از جمعیت افزون بر 79 میلیونی کشور، بیش از 39 میلیون نفر بانوان هستند و نسبت جنسیتی ایران 103 است، یعنی به ازای هر 103 مرد، 100 زن وجود دارد.
وی گفت: از شعارهای راهبردی دولت تدبیر و امید آرامش در حوزه سیاست، آسایش در حوزه اقتصاد و امنیت در حوزه فرهنگ است و بر این مبنا باید زمینه توانمندسازی بانوان و فرصت سازی برای حضور آنان در عرصه را سرلوحه کار خود قرار دهد.
معاون استاندار و فرماندار ویژه تربت حیدریه نیز در این آیین گفت: افتتاح پارلمان بانوان در تربت حیدریه به معنای مشارکت دادن بانوان در تصمیم سازی ها، با هدف کاهش تصمیم گیری های متمرکز از پایتخت صورت می گیرد.
احمدعلی موهبتی افزود: بانوان ما از این پس نباید منتظر باشند تا تصمیمات تنها از تهران به آنان دیکته شود، بلکه باید خودشان برنامه ریزی کنند، طرح بدهند و از برنامه های خود نیز در کمیسیون های مختلف دفاع کنند.
وی پارلمان بانوان را از نمادهای توسعه سیاسی خواند و گفت: توسعه سیاسی نیز خود مقدمه و زیرساخت توسعه در بخش های فرهنگی و اقتصادی به شمار می رود.
موهبتی در بخش دیگری افزود: زنان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می دهند اما در حوزه تصمیم گیری نقش چندانی ندارند و بر این اساس دولت بنا دارد ترتیبی دهد تا زمینه حضور آنان در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها پررنگ تر شود.
وی گفت: بر این اساس و با هدف افزایش مشارکت زنان در فرایند تصمیم سازی و تصمیم گیری برنامه های توسعه، طرح تشکیل پارلمان مشورتی زنان خراسان رضوی تهیه شد که در این چهارچوب استانداری بخشی از فرصتهای تصمیم گیری را به بخش غیردولتی، جامعه زنان و فرهیختگان استان واگذار می کند.
موهبتی افزود: بر اساس طرح مصوب کارگروه زنان و خانواده استانداری، امروز پارلمان بانوان، همزمان با روز 'تشکلها و مشارکتهای اجتماعی' به صورت آزمایشی در سه شهرستان تربت حیدریه، خواف و بینالود فعال می شود.
مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری خراسان رضوی نیز گفت: پارلمان زنان تا شهریور آینده در تمامی 28 شهرستان استان راه اندازی خواهد شد.
فرشته سلجوقی، هدف و ماموریت پارلمان زنان را تقویت مشارکت و ارتقای نقش زنان در تصمیم گیریها برشمرد و افزود: شورای استانی برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی 12 کارگروه دارد که یکی از آنها کارگروه بانوان و خانواده است و پارلمان زنان نقش مشورتی را برای این کارگروه ایفا می کند.
وی گفت: تعداد اعضای پارلمان زنان در شهرستانها به تناسب جمعیت هر منطقه 35 تا 65 نفر است و فقط پارلمان زنان شهرستان مشهد 75 عضو دارد و تعداد اعضای پارلمان زنان استان نیز 96 نفر است.
در این مراسم انتخابات پارلمان برگزار و پنج نفر از اعضای پارلمان به عنوان هیات رییسه این نهاد انتخاب شدند.
شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری مشهد واقع است.
خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
5132/6121

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال