تهدیدهای پیونگ یانگ و سیاست های مبهم واشنگتن

تهران-ایرنا- تحلیلگران وجود نوسان در خط مشی های رئیس جمهوری آمریکا و ابهام در سیاست خارجی کاخ سفید را عاملی برای افزایش تنش و حتی وقوع درگیری نظامی در شبه جزیره کره ارزیابی می کنند.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا ، در چند هفته اخیر بر تندی لحن «دونالد ترامپ» افزوده شده است. جالب اینکه رئیس جمهوری آمریکا تمایل به درگیری و جنگ افروزی را در اقصی نقاط جهان نشان داده است اما گویا شرق آسیا نخستین جبهه مورد نظر ترامپ است؛ کاخ سفید از دخالت در امور ونزوئلا و تهدید این کشور گرفته تا اظهارات ضد برجامی و نقض توافق هسته ای با ایران و تهدید حمله نظامی و هسته ای علیه کره شمالی را در این بازه زمانی کوتاه دنبال کرده است.
البته تهدید «آتش و خشم» به مهمترین کلید واژه چتد روز گذشته سیاست خارجی ترامپ در سیاست خارجی آمریکا در مورد کره شمالی تبدیل شده است. دونالد ترامپ در تازه‌ترین جملات خود به کره شمالی اعلام کرد آمریکا را تهدید نکند زیرا ممکن است پیونگ یانگ با آتش و خشم واشنگتن روبرو شود به گونه ای که جهان هرگز چنان چیزی را ندیده است. البته همزمان با این بیانیه کره شمالی نیز تهدید کرد حمله موشکی به جزیره گوام متعلق به آمریکا را در دست بررسی دارد. گوام پایگاه استراتژیک آمریکا است که بمب افکن های این کشور در آن مستقر هستند.
این مجادله آتشین و پرهیاهو، در واقع جنگ لفظی تندی را میان رهبران دو کشور به راه انداخته است؛ شدت این درگیری به حدی زیاد است که تحلیلگران حتی احتمال وقوع درگیری نظامی را رد نمی کنند.
تارنمای نشریه «نیویورکر» در گزارشی با عنوان «تهدید جنگ هسته ای دونالد ترامپ» نوشت: تعطیلات اخیر ترامپ بسیار پراسترس و متفاوت از روسای جمهوری پیشین آمریکا بود. حساسیت ها وقتی به توانایی های کره شمالی بیشتر شد که به تازگی روزنامه «واشنگتن پست» خبری را در مورد توانایی پیونگ یانگ در مورد ساخت کلاهک هسته ای مینیاتوری که بر رو موشک های متعارف بالستیک قابل حمل است منتشر کرد.
به نوشته نیویورکر، در واقع کره شمالی اکنون از خط قرمزهای آمریکا عبور کرده است و در عمل قدرت هسته‌ای شده است.

** اولویت های ترامپ
«دونالد ترامپ» در ابتدای دوره ریاست جمهوری بر خودداری از درگیری خارجی تاکید می کرد و تمرکز اصلی خود را پرداختن به مسائل داخلی بیان کرده بود. وی تقویت امور داخلی آمریکا را عاملی برای بهبود جایگاه این کشور در حوزه بین المللی می دانست. رویکرد ترامپ اما پس از چند ماه به طور کامل تغییر مسیر داد و نقش آفرینی وی در عرصه خارجی بسیار پررنگ تر شد.
با توجه به اهمیت شرق آسیا در راهبردهای آینده آمریکا، از این رو کره شمالی از حوزه هایی شد که توجه سیاست های ترامپ را به خود جلب کرد. رئیس جمهوری آمریکا به تازگی ادعا کرد دولت او از تهدید هسته ای (کره شمالی) علیه ایالات متحده کاسته است.
تارنمای نشریه نیشن (The Nation) در مورد کوبیدن ترامپ بر طبل جنگ و وقوع یک فاجعه نوشت : در حالی که بسیاری از مقامات نزدیک به ترامپ همچون وزیر امور خارجه آمریکا اعتقاد دارند توافق برای حل بحران کره قابل دستیابی است اما برخی دیگر از مسئولان این کشور هم از آمادگی برای اقدام نظامی سخن می گویند. حتی مشاور امنیت ملی ترامپ تاکید کرده است رئیس جمهوری آمریکا در مورد تهدیدهای کره شمالی، شکیبایی چندانی ندارد و همه گزینه ها از جمله حمله نظامی را نیز مورد توجه قرار می دهد.
نکته مهم از نگاه تحلیلگران این است که ترامپ در مورد کره شمالی سخنان تندی را می گوید و حتی اقدام نظامی را نیز مد نظر دارد اما همزمان روابط پرتنشی را با دیگر کشورها همچون چین، روسیه و ایران به راه انداخته است؛ اگر ترامپ برخورد جدی با پیونگ یانگ را در سر دارد نباید در دیگر مناطق دشمن تراشی کند.
این گزارش با پرداختن به رویکرد دونالد ترامپ نسبت به هر یک از این کشورها در مورد برجام عنوان داشت آشکار است که اگر دونالد ترامپ از توافق هسته ای با ایران کنار بکشد و بخواهد مذاکرات دیگری را به راه بیندازد به تنش در خلیج فارس و جهان دامن خواهد زد.
توصیه کارشناسان به سیاستگذاران آمریکایی این است که کنگره آمریکا بر دولت ترامپ و مشاوران ارشد وی فشار بیاورد تا از اقدام نظامی علیه کره شمالی خودداری و راه حل دیپلماتیک را دنبال کند. همزمان که مخالفت با سیاست های ترامپ در عرصه بین المللی بیشتر می شود باید در داخل این کشور نیز اقدامی علیه ترامپ صورت بگیرد زیرا به عنوان نمونه تصمیم های زیست محیطی ترامپ نیز چیزی شبیه جنگ است.

** سیاست خارجی مبهم ترامپ
از نظر بسیاری از رسانه ها در این چند ماه سخنان و سیاست های رئیس جمهوری آمریکا نوسان های زیادی داشته است. به عبارت دیگر خط مشی های وی برای کشورهای جهان مبهم و نامشخص بوده اند.
تارنمای نشریه «تایم» در مورد جنگ لفظی آمریکا و کره شمالی نوشت دونالد ترامپ به تهدیدات رهبر کره شمالی واکنش نشان داد اما نکته اینجاست که تغییر لحن سخنان با دگرگونی در آرایش نظامی دو کشور به ویژه نیروهای آمریکایی در اطراف شبه جزیره کره همراه شده است. ترامپ حتی اعلام کرد قصد دارد حالت فوق العاده ملی را در پاسخ به این بحران اعلام کند.
روزنامه «کریستن ساینس مونیتور» در مورد سیاست های ترامپ نوشت تهدیدهای چند رئیس جمهوری پیشین آمریکا به اندازه رویکردهای دونالد ترامپ التهاب آفرین نبوده است. وی در مورد برنامه هسته ای کره شمالی سخنان آتشینی را بر زبان راند البته سپس بر لزوم اتخاذ رویکردهای منطقی از سوی پیونگ یانگ تاکید کرد.
به طور کلی در سیاستگذاری های کاخ سفید اعلام صریح موضعگیری ها که با عنوان بیانیه های حل و فصل «statements of resolve» شناخته می شود در مسائل پرتنش بین المللی اهمیت دارد. این رویه ها به مفهوم روشن کردن موضع و بیان خطوط قرمز در منازعات بین المللی است.
این روزنامه، اعلام چنین بیانیه ای در مورد بحران موشکی کوبا (دهه 1960 میلادی) را از جمله اقدامات موفق کاخ سفید عنوان کرد که در دوره روسای جمهوری بعدی آمریکا تکرار نشد. در سال های اخیر اما رئیسان جمهوری آمریکا بیشتر تلاش کردند بر آتش فتنه ها بیافزایند زیرا آن ها فکر کرده اند با اینکار بر اعتبار و محبوبیت داخلی خود اضافه می کنند.
به نوشته این روزنامه در مورد کره شمالی نیز رفتار ترامپ بر حساسیت اوضاع و تشدید منازعات افزوده است زیرا رئیس جمهوری آمریکا در هر حالتی تند صحبت می کند اما نکته اینجاست که تهدیدها و سیاست های ترامپ مبهم و نامشخص است.
از دیگر نشانه ها که وجود ابهام و نوسان در سیاست خارجی ترامپ را نشان می دهد وجود ارتباط دیپلماتیک میان واشنگتن و پیونگ است. این روابط پشت پرده از سال های گذشته برقرار بود اما در دوره ترامپ تنشی جدی را ایجاد کرد. حال آنکه در دوره های پیشین دستگاه سیاست خارجی و رئیس جمهوری آمریکا به نوعی آن را مدیریت می کردند.
گزارش تارنمای شبکه ای.بی.سی نیوز آمریکا در این زمینه عنوان کرد با وجود درگیری شدید زبانی میان رهبران دو کشور اما مقام های کاخ سفید چند ماه است که به طور کامل تعامل در چارچوب دیپلماسی پنهان را دنبال می کنند.
به نوشته این گزارش گفت وگوها میان «جوزف یون» نماینده ویژه ایالات متحده در امور کره شمالی و «پاک سانگ ایل» دیپلمات کره شمالی در سازمان ملل با عنوان «کانال نیویورک» دنبال شده است. این مسیر سال ها راه ارتباطی دو کشور بوده است. این ارتباط پنهانی علاوه بر شکل دهی به یک مسیر تعاملی دو طرفه، گفت وگوها در مورد سیاست های دو کشور را همچون مذاکره در مورد افراد بازداشت شده در کره شمالی را پیگیری می کرد.
از سوی دیگر حتی در گروه مشاوران و نزدیکان ترامپ هم رویه ثابتی دنبال نمی شود. در پاسخ به تهدید حمله موشکی کره شمالی به گوام آمریکا، رئیس جمهوری و وزیر دفاع آمریکا از سخنان تندی برای تهدید پیونگ یانگ استفاده کردند اما «جیمز ماتیس» وزیر دفاع همزمان اظهار کرد تمرکز آمریکا بر مسیرهای دیپلماتیک است.

پژوهشم**9130**1601**خبرنگار: حسین عباسی نسب** انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، کانالی برای انعکاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearch همراه شوید.

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال