مدیر سابق اطلاعاتی آمریکا:جنگ لفظی ترامپ و کره شمالی می تواند به جنگ جهانی بینجامد

تهران-ایرنا- «جیمزکلاپر» رئیس سابق اداره اطلاعات ملی آمریکا (دربردارنده ۱۶ نهاد جاسوسی این کشور) هشدار داد جنگ لفظی بین «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا و کره شمالی می تواند از کنترل خارج شده جهان را به سوی یک درگیری نظامی جهانی سوق دهد.

به گزارش روزنامه انگلیسی ایندیپندنت، کلاپر هشدار داد دو کشور می توانند با تشدید دشمنی خود جهان را با یک اشتباه احمقانه به سمت جنگ جهانی سوم پیش ببرند.
کلاپر در برنامه «CNN Tonight » گفت: نگران آن هستم که بازی لفاظی ها واقعیت یابد. رئیس جمهوری خط قرمزی را در این زمینه ترسیم و فقط بر اساس آنچه که کره شمالی می گوید بطور ضمنی اشاره کرده که اقدام مستقیمی انجام خواهد داد که به نظر من بسیار غیر مسئولانه است.
وی افزود نگران آن است که چنین لفاظی هایی از کنترل خارج شود.
کلاپر با این حال گفت: فکر می کنم که هنوز هم می توان اقدامات دیگری از جمله تحریم ها، دیپلماسی و غیره را بکار بست.
جیمز کلاپر که مدیریت اداره اطلاعات ملی آمریکا را از آگوست 2010 تا ژانویه امسال (2017) برعهده داشت، بیش از 40 سال سابقه خدمت در سازمان های امنیتی و نظامی آمریکا دارد و با رئیسان جمهوری دمکرات و جمهوریخواه همکاری کرده است.
هشدار وی به دنبال تشدید لفاظی های ترامپ درباره بن بست هسته ای و وعده وی به کره شمالی درباره مواجهه با «آتش و خشمی که کمتر کشورهای نظیر آن را دیده است» مطرح شد.
ترامپ در واکنش به تهدیدهای پیونگ یانگ درباره برنامه ریزی برای حمله موشکی به جزیره گوام گفت که ظاهرا تهدیدهایش درباره مواجهه کره شمالی با «آتش وخشم» به اندازه کافی قاطعانه نبوده است.
«جیم سیاتو» (Jim Sciutto) خبرنگار ارشد CNN بر این نظر است که هشدار کلاپر را باید جدی گرفت زیرا «وی فردی نیست که گرایشی به اظهارات بیهوده داشته باشد.
لفاظی های قلدرمابانه ترامپ در این هفته زنگ هشدار را در بین متحدان و دشمنان وی به صدا در آورد و باعث شد 60 عضو کنگره شکایت خود را با امضای نامه ای به «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا مطرح کنند.
کره شمالی ترامپ را فردی بی منطق و کسی که «فقط قوه قهریه درباره وی موثراست»، توصیف کرده است. این موضع پیونگ یانگ البته باعث نشد رئیس جمهوری آمریکا از لفاظی های خود علیه کره شمالی بکاهد.
به گزارش ایرنا، «دیوید سیسلین» نماینده دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت رُدآیلند با ارسال نامه ای به پل رایان رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از وی خواست با فراخواندن نمایندگان از تعطیلات و برگزاری جلسه مجلس جلوگیری از دستور حمله هسته ای ترامپ به کره شمالی را بررسی کند.
بیش از 60 نماینده کنگره درنامه ای به «رکس تیلرسون» وزیر امور خارجه آمریکا سخنان ترامپ علیه پیونگ یانگ را محکوم کردند.
امضاکنندگان این نامه از پیشنهاد تیلرسون برای مذاکره مستقیم با کره شمالی حمایت کرده و خواستار کسب اطلاعاتی درباره گام های برداشته شده برای پیشبرد چنین گفت وگو شده اند.
اروپام**9158**1479
مترجم:بهجت عباسی **ناشر:حسن سالک رضائی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال