مشکل ظرفیت پائین خطوط انتقال گاز مازندران با خط لوله دامغان - نکا رفع شد

ساری - ایرنا- مدیر منطقه 9 عملیات انتقال گاز (گیلان،مازندران وگلستان) با بیان اینکه با بهره برداری از طرح ملی خط انتقال گاز دامغان- کیاسر- نکا، ظرفیت خطوط لوله انتقال گاز به مازندران تا 2برابر افزایش یافت، گفت: افت و قطع گاز فقط به خاطر پایین بودن ظرفیت خط بوده است.

رسول داودی نژاد روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از آنجا که مازندران در آخر خط لوله اصلی گاز قرار داشت؛ با افزایش تعداد مشترکان خانگی و صنعتی، ظرفیت خط لوله انتقال گاز به نسبت مقدار مورد نیاز مصرف، کم بود و در روزهای سرد فصل زمستان همواره با کاهش افت فشار و در برخی مواقع با قطع گاز مواجه بودیم.
وی توضیح داد: با ایجاد خط لوله 42 اینچ ظرفیت انتقال گاز روزانه 30 میلیون مترمکعب به مشترکان مازندران افزایش یافت و به طور یقین براساس مصرف حداکثری روزهای سرد فصل زمستان استان مازندران که 34تا 36میلیون مترمکعب است، افت و یا قطعی نخواهیم داشت.
مدیر منطقه 9 عملیات انتقال گاز با تاکید بر اینکه اگر کمبود گازی بوجود بیاید ، مربوط به کل کشور خواهد بود، خاطر نشان کرد: با افتتاح خط دامغان - ساری ، همواره علاوه بر انتقال گاز روزانه 22تا 26میلیون مترمکعب از خطوط لوله گرگان و رشت، زمینه برای انتقال روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز از طریق خط جدید دامغان ساری نیز مهیا است.
وی تاکید کرد : اینکه گفته شده که با افتتاح خط لوله گاز دامغان - ساری ،مشکل افت فشار گاز مازندران برطرف نمی شود، صحیح نیست، چون امروز ظرفیت خط لوله گاز استان 2 تا دو و نیم برابر شده است.
وی با ذکر دوباره این نکته که دلیل اصلی افت و قطعی گاز مازندران فاصله زیاد و ظرفیت پایین خطوط لوله گرگان و گیلان منتهی به استان مازندران بود، گفت: اکنون گاز منطقه عسلویه از طریق خط سمنان به مازندران به راحتی قابل انتقال شده است.
مدیر منطقه 9 عملیات انتقال گاز گفت: در چند سال اخیر برای جبران افت فشار گاز مازندران با ایجاد کمپرسورهای تقویتی از حداکثر و حتی بیشتر از ظرفیت خطوط لوله استفاده می شده است که این کار با خطر پذیری بالایی همراه بود.
وی به قطع وابستگی واردات روازنه 10میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان به استان های شمالی اشاره کرد و گفت: این خط پایداری گاز استان های مازندران، گیلان و گلستان را نیز بوجود آورده است.
طرح بزرگ گازرسانی دامغان - کیاسر - ساری دهم مردادماه با روشن شدن مشعل گاز توسط بیژن زنگنه وزیر نفت در منطقه 'گلما' ساری ، افتتاح شد و ظرفیت انتقال گاز از طریق خطوط لوله تا 2 برابر افزایش یافت.
طرح ایجاد خط لوله انتقال گاز از استان سمنان به مازندران با هدف پایداری گاز مشترکان استان های شمالی و گازرسانی به روستاهای ییلاقی واقع در جنگل های هیرکانی با سرمایه گذاری حدود یکهزار میلیارد تومانی به بهره برداری رسید.
یکی از مزیت های ایجاد این خط قطع وابستگی گازی ایران از واردات گاز شرکت ترکمن گاز ترکمنستان است و با جریان گاز در خط انتقال 42 اینچ دامغان به ساری ، دیگر نیازی به واردات روزانه حدود 10میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان نیست.
اکنون نه تنها وابستگی به گاز ترکمنستان قطع شد ،حتی نیاز گاز از طریق لوله های گرگان و رشت نیز کم خواهد شد و مازاد مصرف گاز در استان مازندران زمینه ای برای تامین سوخت واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی را فراهم می کند
بر اساس آمار شرکت گاز مازندران ، میانگین روزانه مصرف گاز در استان 22 تا 26 میلیون متر مکعب است.
خبرنگار: سید رضا هاشمی کروئی ** انتشار دهنده: محسن حسن نیا
6990/1899

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال