عراقچی:

طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه هوشمندانه است

تهران-ایرنا- معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه، طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه را طرحی هوشمندانه دانست که اجازه بهانه جویی به طرف های دیگر را نمی دهد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سید عباس عراقچی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس و در جریان بررسی کلیات طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه به عنوان نماینده دولت تاکید کرد: دولت و وزارت امور خارجه مدافع این طرح است و از آن پشتیبانی می کند.
وی افزود: وزارت امور خارجه و دولت از نمایندگان و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خاطر تدوین این طرح بسیار قاطع و هوشمندانه در مقابله با دشمنی ها و جنایات آمریکا تشکر می کند.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد :این طرح پاسخ بسیار متناسب، هوشمندانه و خردمندانه به دشمنی و خباثت آمریکا و خصومت های آن علیه جمهوری اسلامی ایران است.
عراقچی با بیان این که جهت گیری این طرح به صورت کاملا دقیق فقط مقابل دشمنی آمریکاست، یادآور شد: این طرح در حقیقت بحشی از اقداماتی است که هیات نظارت بر اجرای برجام برای مقابله با طرح کنگره آمریکا پیش بینی کرده است و این طرح از قانونی که کنگره آمریکا تصویب کرده بسیار قوی تر است.
وی افزود: این طرح نه فقط دارای جنبه تحریم علیه دولت آمریکا و اتباع آن است بلکه جنبه های حمایتی و پشتیبانی از نیروهای مسلح کشور و وزارتخانه های درگیر در آن را هم در برمی گیرد و همچنین از اتباعی که مورد تحریم واقع می شوند،حمایت می کند.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام خاطرنشان کرد:به اعتقاد ما این طرح بسیار هوشمندانه مراقبت می کند که برجام را نقض نکرده و از این جهت اجازه بهانه جویی به طرف های مقابل ما را نمی دهد.
عراقچی با بیان این که توانمندی های جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با خصومت آمریکا طیف وسیعی از ابزارها را در بر می گیرد، اظهار کرد: این طور نیست که ابزارهای مقابله ما با آنها فقط در چهارچوب برجام باشد جمهوری اسلامی ایران از توانمندی های بالقوه و بالفعل برای مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا برخوردار است.
وی در پاسخ به بعضی از مخالفین طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه تاکید کرد: قانون الزام دولت به اقدام متناسب و متقابل در صورت نقض برجام را که مجلس شورای اسلامی در زمان تایید برجام تصویب کرد، وجود دارد و این طور نیست که آن قانون نقض و یا لغو شده باشد.
عراقچی اضافه کرد :آن قانون به جای خودش باقی است و در صورتی که نقض آشکار برجام صورت بگیرد و جمهوری اسلامی ایران بخواهد واکنش مناسب نشان دهد آن قانون ما را ملزم می کند که بلافاصله به سمت احیای مجدد برنامه های هسته ای خود طبق برنامه زمانبندی پیش برویم.
وی باردیگر دفاع دولت بویژه وزارت امور خارجه را از این طرح اعلام کرد و گفت: دولت و وزارت امور خارجه از آن پشتیبانی می کند.
سیام * 2021** 1336
خبرنگار: داود مرادپور**انتشار: مهرنوش خانزائی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال