سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس:

چارچوب برجام در طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه حفظ شده است

تهران-ایرنا- سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: در طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه چارچوب برجام را حفظ کرده ایم و پیشنهادی در این طرح آورده نشده که با برجام مغایرت داشته باشد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، سید حسین نقوی حسینی روز یکشنبه در جلسه علنی مجلس در ارایه گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره طرح اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه گفت: آمریکایی ها به دنبال این هستند که هزینه توقف برجام را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل کنند و جمهوری اسلامی ایران دقیقا این موضوع را مدنظر دارد.
و
ی ادامه داد: طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه در پی ادامه رفتارهای مداخله گرایانه و جنایتگرانه آمریکا در منطقه و دشمنی ها و خصومت های آن ها علیه ملت و جمهوری اسلامی ایران تهیه شد و بیش از 93 درصد نمایندگان به یک فوریت این طرح رای دادند، کسانی که به عنوان مخالف درباره این طرح صحبت کردند مخالف مقابله با اقدامات تروریستی آمریکا نبودند بلکه معتقد بودند این طرح نیازمند استحکام و قوام بیشتر است چون جنایت و دشمنی های آمریکا نیازمند و مستحق برخوردی شدیدتر است.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: این کمیسیون چهار جلسه فوق العاده برای بررسی این طرح برگزار و تمام پیشنهادها و گزارش ها را بررسی کرد.
نقوی حسینی افزود: تلاش کردیم تا جایی که امکان پذیر است کلیه نظرات و پیشنهادات مدنظر قرار گیرد البته همه این آمال ها و آرزوها را نمی توان در این طرح قانونی آورد، به هر حال محدودیت هایی وجود دارد، ما چهارچوب برجام را حفظ کردیم و پیشنهادی در این طرح آورده نشده که با برجام مغایرت داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: این طرح در جلسه 18 مرداد 1396 مورد بحث و بررسی قرار گرفت و با اکثریت آرا با اصلاحاتی به تصویب رسید.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: آمریکایی ها به دنبال این هستند که هزینه توقف برجام را بر جمهوری اسلامی ایران تحمیل کنند و جمهوری اسلامی ایران دقیقا این موضوع را مدنظر دارد درحالی که حداقل سازمان بین المللی انر‍ژی اتمی هفت بار در بیانیه رسمی خود تاکید کرده است که ایران به برجام پایبند بوده است، حتی دولت آمریکا دوبار رسما اعلام کرده است که به برجام پایبند بوده است بنابراین ایران هرگز زیر بار هزینه توقف برجام نخواهد رفت.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: این طرح در 9 بخش تهیه شده است که در بخش اول کلیات و در بخش دوم تعاریف و مفاهیم و در بخش سوم تعیین راهبردها آورده شده است.
نقوی حسینی افزود: در بخش تعیین راهبردها وزارت امورخارجه، وزارت دفاع، وزارت اطلاعات، سپاه پاسداران و نیروی قدس و ارتش موظف شدند راهبردهای لازم برای پیشبرد این اهداف را از اقدامات آمریکا در منطقه و علیه جمهوری اسلامی تهیه کنند.
وی ادامه داد: همچنین در بخش چهارم این طرح حمایت آمریکا از تروریسم آورده شده است، براساس اقدامات تروریستی آمریکا و عوامل او در منطقه مجموعه نیروهای نظامی و اطلاعاتی آمریکا حامیان گروه های تروریستی در منطقه شناخته می شوند که تحریم ها را به دنبال دارد، حتی اشخاص حقیقی و حقوقی و رسانه هایی که در این زمینه تبلیغات و کار و حمایت فرهنگی می کنند.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: در بخش پنجم، این طرح نقض حقوق بشر آمریکایی ها را مدنظر قرار داده و گفته شده که دولت ایالات متحده آمریکا همواره از طرق مختلف از قبیل نظامی، اطلاعاتی و اقدامات ضد حقوق بشری در پوشش فعالیت های اقتصادی، علمی و پزشکی و زیست محیطی و صنعتی خود و با اتخاذ رویکردهای دوگانه و استفاده ابزاری مرتکب نقض نظام مند حقوق بشر در عرصه بین المللی و منطقه ای و علیه اتباع ما شده است.
نقوی حسینی افزود: البته اشخاصی در این طرح از مشمول تحریم ها خارج شدند، کسانی که افشاگر جنایات آمریکا در حوزه تروریستی و در حوزه نقض حقوق بشر بودند.
وی ادامه داد: در بخش ششم این طرح مجازات ها و در بخش هفتم و هشتم مقابله با تحریم های اقتصادی آمریکا و حمایت از اتباع ایرانی مدنظر قرار دارد.
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تصویب این طرح پیام دارد چرا که دشمنی آمریکا خاتمه پیدا نمی کند و ادامه دار خواهد بود.
سیام*9254**خبرنگار: سجاد خسروانیان
انتشار: کتایون لامع زاده

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال