عسل تقلبی عسل سبلان را مورد تهدید قرار داده است

اردبیل - ایرنا - فرماندار مشگین شهر گفت که در سال های اخیر با ورود عسل تقلبی و غیرمجاز بنام عسل طبیعی سبلان ذهنیت مردم ایران نسبت به کیفیت این محصول بی نظیر تغییر یافته است.

به گزارش ایرنا ، میرعلی رحیمی زاد روز شنبه در حاشیه برگزاری جشنواره و نمایشگاه عسل در این شهرستان افزود: هدف از برگزاری این جشنواره برند سازی عسل خالص سبلان به نام شهرستان مشگین شهر و معرفی آن در داخل و خارج از کشور می باشد.
وی بیان کرد: به لحاظ واقع شدن کندوهای عسل این شهرستان در ییلاقات بکر دامنه های سبلان عسل تولید شده در این منطقه از رنگ عطر و طعم خاصی برخوردار است و از سالیان دور زبانزد عام و خاص بوده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز گفت: در حال حاضر کشور ایران با تولید سالانه 87 هزار تن عسل در رتبه چهارم دنیا و استان اردبیل با تولید 6 هزار و200 تن در رتبه سوم کشور قرار گرفته اند.
عدیل سروی افزود: بیشترین عسل تولید شده در استان اردبیل مربوط به شهرستان مشگین شهر است.
وی بیان کرد: هم اکنون حدود 40 هزار کندوی عسل در این شهرستان نگهداری می شود و680 نفر بصورت مستقیم در این عرصه فعال می باشند.
نمایشگاه عسل مشگین شهر به مدت چهار روز برای بازدید و خرید شهروندان دایر خواهد بود.
بر اساس نتایج طرح آمارگیری از زنبورستان ها 319 هزار و 904 کندوی زنبور عسل در استان اردبیل شمارش شده که از این تعداد 318 هزار و 314 کندو مدرن و مابقی بومی است.
حدود پنج درصد از کندوهای استان سنتی و 99.5 درصد آن مدرن است.
پارسال در مجموع میزان تولید عسل در زنبورستان های استان 6 هزار و 134 تن بوده که بیش از 99.5 درصد آن از کندوهای مدرن تولید شده است.
دامنه های سبلان در شهرستان مشگین شهر همواره محل استقرار کندوهای عسل بوده و عسل استحصالی از این منطقه مرغوب ترین عسل کشور محسوب می شود.
عسل جایگزینی فوق ‌العاده برای شکر است که هم شیرین و هم سالم است. گرچه ساختار شیمیایی عسل حاوی قندهای ساده می‌باشد اما این ساختار کاملا متفاوت از ترکیبات شکر سفید است.
عسل حدود 30 درصد گلوکز و 40 درصد فروکتوز یعنی 2 عنصر تک ‌‌قندی یا قند ساده ، با 20 درصد قندهای پیچیده دارد. عسل همچنین حاوی دکسترین و فیبر نشاسته می‌باشد که این ترکیب به تعدیل میزان قند خون کمک شایانی می ‌کند.
خبرنگار: جواد دهقانی ** انتشار دهنده: گیتی طالبی
6018/7117

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال