قزلسفلو با حضور در ایرنا تشریح کرد؛

تغییر اقلیم گلستان و بحران منابع آب استان از زبان مدیرکل منابع طبیعی

گرگان - ایرنا - مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با بیان اینکه تغییر اقلیم طی 15 سال اخیر این استان را در خطر جدی بیابانی شدن قرار داده است، گفت: تنها عزم و جزم عمومی شامل ورود جدی و بابرنامه دستگاههای ذیربط و مشارکت فعالانه مردم می تواند شرایط را تغییر دهد.

به گزارش شنبه ایرنا ابوطالب قزلسفلو با حضور در خبرگزاری جمهوری اسلامی مرکز گلستان و گرامیداشت 17 مرداد روز خبرنگار و سالروز شهادت محمود صارمی خبرنگار فقید ایرنا اظهار داشت: به هم ریختگی چرخه هیدرولوژیکی، کاهش بارندگی، تبخیر زیاد، افزایش دما و تجربه دمای 50 درجه سانتی گراد و باران های رگباری و نقطه ای از سال 1380 به بعد از جمله عواملی است که استان گلستان را به شدت آسیب پذیر کرده است.
وی ابراز داشت: هرچند زمین با پدیده گرم شدن مواجه است اما بیش از آن عوامل محلی همچون تخریب منابع طبیعی بویژه جنگل ها و استفاده بی رویه از آب مخصوصا منابع زیرزمینی باعث تغییر اقلیم در گلستان شده است بطوریکه اکنون تعداد روزهای بارندگی در سال کم اما شدت آن بیشتر شده است.
وی اظهار داشت: این در حالیست که در گذشته نه چندان دور نه تنها از گرمای شدید خبری نبود بلکه چندین روز بارندگی مستمر اما ملایم و نرم را در گلستان شاهد بودیم که نه تنها باعث بروز سیل نمی شد بلکه به تغذیه منابع زیرزمینی و رونق کشاورزی استان کمک می کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان گفت: طی یک پروسه زمانی 40 ساله آورد سالیانه آب در غرب گرگان که قرار است کمبود آب شرب این شهر از همین محل جبران شود از 18 به 11 میلیون متر مکعب کاهش یافته است و با اینچنین وضعیتی نه تنها توسعه را از دست خواهیم داد بلکه با تشدید خشکسالی مواجه خواهیم شد.
قزلسفلو گفت: مواجهه با وضعیت نامناسب در حوزه آب استان گستان می طلبد که نگاه ها جامع تر به این موضوع شده و اقدام های پیشگیرانه پررنگ تر و فرهنگ سازی شود که در این رابطه نقش رسانه های ارتباط جمعی بویژه ایرنا به عنوان رسانه مرجع حائز اهمیت است.
وی اضافه کرد: ایرنا به عنوان دستگاه تخصصی در حوزه خبر و برخورداری از خبرنگاران مجرب که پختگی لازم را دارند می تواند به دستگاههای ذیربط از جمله منابع طبیعی مشورت داده و از دیگر سو با ارایه تولیدات مناسب افکار عمومی را بیش از پیش به معضلات زیست محیطی حساس و معطوف کند.
وی با قدردانی از ورود تخصصی ایرنای گلستان به حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری و حساس کردن جامعه نسبت به این مساله مهم و حیاتی خواستار تداوم تلاش ها در این زمینه شد.
قزلسفلو در ادامه بر سیاستگذاری و برنامه ریزی مدیریتی در کاهش خسارت بلایای طبیعی، مشارکت گرفتن از مردم در مقابله با این حوادث، سرمایه گذاری در کشت گیاهان زراعی و باغی مقاوم به خشکی، طرحهای ذخیره سازی آب حتی در پشت بام های منازل، کم کردن سطح کشت محصول های زراعی نیازمند به آب زیاد نظیر برنج در استان گلستان تاکید کرد و آن را از جمله راهکارهای مهم مدیریت منابع طبیعی و آب برشمرد.
به گزارش ایرنا حوزه منابع طبیعی استان گلستان افزون بر یک میلیون و 400 هزار هکتار اراضی ملی شامل 452 هزار هکتار جنگل، 862 هزار هکتار مرتع، 26 هزار هکتار زمین های ساحلی و 62 هزار هکتار موات و نیز اراضی بیابانی و یا در معرض بیابان شدن است.
یک میلیون و 869 هزار نفر در 30 نقطه شهری و بیش از یک هزار روستای گلستان سکونت دارند که بیشتر از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش می کنند.
استان گلستان در کرانه شرقی دریای خزر طی سالهای اخیر با خطر خشکیدن خلیج گرگان نیز مواجه شده است.
6204 /2729
* خبرنگار: علی اصغر تیموریان ** انتشار: کرمانی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال