موافقت با خروج قوری قلعه از مناطق نمونه گردشگری با هدف توسعه گردشگری

کرمانشاه- ایرنا- اعضای کارگروه گردشگری استان کرمانشاه به ریاست استاندار روز شنبه در دومین جلسه امسال با خروج مجموعه گردشگری قوری قلعه از فهرست مناطق نمونه گردشگری با هدف توسعه این مجموعه موافقت کردند تا دولت بتواند در این مجموعه در زمینه ایجاد زیرساخت های گردشگری هزینه کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمانشاه در این جلسه یکی از موانع توسعه نیافتگی مجموعه گردشگری قوری قلعه را نبود طرح مصوب دانست و گفت: به دلیل نبود طرح مصوب هدف خاصی در این مجموعه دنبال نمی شد و اقدام ها براساس نیازهای روزمره صورت می گرفت.
جلیل بالایی دیگر مانع توسعه نیافتگی این مجموعه را قرار گرفتن آن در میان مناطق چهارگانه حفاظت شده محیط زیست دانست و افزود: منطقه قوری قلعه دارای جنگل های درجه یک است و براساس قانون در این مناطق محدودیت بهره برداری و ساخت و ساز وجود دارد.
وی اظهار کرد: همچنین این مجموعه چون جزء مناطق نمونه گردشگری است حتما باید توسط بخش خصوصی اداره شود و دولت تنها تا محل ورودی مجموعه می تواند هزینه و سرمایه گذاری کند و از آن به بعد باید توسط بخش خصوصی انجام شود.
وی تنها راهکار برای برون رفت از وضعیت فعلی مجموعه گردشگری قوری قلعه ابطال مصوبه منطقه نمونه گردشگری آن است که باید در کارگروه گردشگری استان به تصویب برسد تا دولت بتواند در این مجموعه سرمایه گذاری و هزینه کند.
او گفت: بخش خصوصی توان سرمایه گذاری و هزینه در مجموعه گردشگری قوری قلعه را به دلیل نبود زیرساخت های لازم در آنجا ندارد و نیاز به ورود بخش دولتی برای توسعه زیرساخت های این مجموعه داریم.
در این جلسه بعد از بحث و بررسی در مورد این طرح با پیشنهاد استاندار کرمانشاه کلیات طرح به تصویب رسید اما مقرر شد که در کمیسیونی تخصصی با حضور مسئولان و کارشناسان حوزه های معماری و گردشگری این طرح مورد بررسی دقیق تر قرار گیرد.
استاندار کرمانشاه در این جلسه گفت که تصویب این طرح به معنای اختصاص اعتبارات برای اجرای آن نیست بلکه اختصاص اعتبار منوط به تایید کمیسیون های تخصصی در زمینه توجیه داشتن طرح است.
مجموعه غار قوری قلعه در تقسیمات جغرافیای جزو شهرستان روانسر است که هیچ یک از مسئولان این شهرستان به جلسه امروز دعوت نشده بودند و استاندار کرمانشاه هم به دعوت نکردن فرماندار روانسر در جلسه انتقاد کرد.
در این جلسه که جزئیات طرح طبیعت گردی مجموعه گردشگری قوری قلعه توسط مشاور طرح تشریح شد برای توسعه این مجموعه 28 پروژه طراحی شده است که نظر اعضای کارگروه بر اجرای پروژه ها به صورت مرحله ای و براساس نیاز مجموعه بود.
غار قوری قلعه، بزرگترین غار آبی خاورمیانه است که در 85 کیلومتری شهر کرمانشاه و در کنار جاده روانسر- پاوه قرار دارد و بنا به گفته زمین شناسان، 65 میلیون سال قدمت و سه هزار و 140 مترعمق دارد و تنها 30 سال از شناسایی آن می گذرد.
سال گذشته براساس اعلام سازمان میراث فرهنگی استان کرمانشاه حدود 130هزار نفر گردشگر از این غار دیدن کردند.
3033/8066 خبرنگار:فرزاد نویدی **انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال