استاندار آذربایجان شرقی: آماده گسترش روابط اقتصادی با انگلیس هستیم

تبریز- ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به تأکید رهبر معظم انقلاب و عزم جدی دولت دوازدهم برای توسعه روابط با کشورهای مختلف، گفت: هیچ محدودیتی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همکاری‌های اقتصادی و تجاری با کشورهای جهان از جمله انگلستان نداریم.

به گزارش ایرنا، اسماعیل جبارزاده روز شنبه در دیدار سفیر انگلیس در ایران با وی، افزود: دولت دوازدهم قطعا به دنبال تحقق این کار خواهد بود و طبیعی است که در این میان، توسعه روابط کشورهایی که روابط تاریخی با آنها داشته‌ایم در اولویت هستند.
وی ادامه داد: دولت جمهوری اسلامی ایران توجه خاصی به توسعه استان آذربایجان شرقی دارد و بر این اساس هیچ محدودیتی در جذب سرمایه‌گذاری خارجی و همکاری با کشورهای دیگر نداریم، به ‌نحوی که سال گذشته با جذب 1.5میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی رتبه دوم کشور را کسب کردیم و امسال تلاش می‌کنیم استان اول در این زمینه باشیم.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به بخشی از ظرفیت‌های استان از جمله بازار تاریخی تبریز گفت: این بازار از گذشته‌های دور مرکز مبادلات تجاری در مسیر جاده ابریشم بوده و جذابیت بالایی برای کشورهای همسایه داشته است.
وی خاطرنشان کرد: امروز هم تجار آذربایجانی همان نقش را در کشورمان دارند و بخش عمده‌ای از مراودات تجاری ایران با کشورهای اروپایی توسط آنها انجام می‌شود.
جبارزاده با اشاره به اینکه آذربایجان شرقی در بخش صنعت نیز یکی از استان‌های نمونه است، گفت: یکی از نیازهای بخش صنعت استان در حال حاضر، نوسازی ماشین‌آلات و خطوط تولید است و این موضوع می‌تواند یکی از محورهای همکاری ما با کشورهای دیگر باشد.
وی افزود: صنایع غذایی و صنعت قطعه‌سازی خودرو نیاز جدی به نوسازی دارند و علاقه‌مندیم در این زمینه از توانمندی‌های شرکت‌های انگلیسی استفاده کنیم.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینکه در بخش پتروشیمی و صنایع نفت نیز آماده همکاری هستیم، خاطرنشان کرد: با اتمام طرح انتقال اتیلن غرب به تبریز، ظرفیت تولید پتروشیمی تبریز پنج برابر افزایش خواهد یافت و علاقه‌مندیم که بخش عمده‌ای از این تولیدات را به کشورهای اروپایی صادر کنیم.
وی، حوزه آی‌تی، آی‌سی‌تی و فناوری‌های نو را از دیگر محورهای مورد علاقه استان برای همکاری با کشورهای مختلف عنوان کرد و گفت: هم‌اکنون سه دانشگاه استان در این زمینه فعال هستند و با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌های استان، فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های انگلیس هستند می‌توانیم روابط خوبی در این زمینه داشته باشیم.
جبارزاده افزود: این فارغ‌التحصیلان می‌توانند پل ارتباطی ما با کشور انگلیس باشند، اما متأسفانه هیچ تشکیلات منسجمی برای سازمان‌دهی آنها وجود ندارد و امیدواریم با همکاری سفارت انگلیس بتوانیم چنین تشکیلاتی را در استان ایجاد کنیم.
وی با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی در حوزه کشاورزی نیز ظرفیت‌های خوبی دارد، افزود: از گذشته ارتباطات خوبی بین مراکز تحقیقاتی ایران و انگلیس وجود داشته و علاقه‌مندیم که این ارتباطات بازتعریف شود.
استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد: بخش خصوصی ما ترجیح می‌دهد که با کشورهای پیشرفته و تراز اول، رابطه داشته باشد و اگر روند این روابط، صعودی باشد بخش خصوصی با اطمینان خاطر بیشتری می‌تواند فعالیت کند.
وی افزود: امیدواریم با همکاری سفارت انگلستان در ایران، روند توسعه روابط سرعت گرفته و شاهد افزایش مراودات در بخش‌های مختلف باشیم.
جبارزاده در پایان آمادگی استان برای پذیرش هیأت‌های اقتصادی و تجاری کشور انگلستان و همچنین گردشگران این کشور در تبریز و آذربایجان شرقی را اعلام کرد.
آذربایجان شرقی پس از روی کار آمدن دولت یازدهم افزون بر 70 هیات خارجی را میزبانی کرده است که بخش عمده ای از آنها از کشورهای اروپایی بوده اند.
خبرنگار: مینا بازگشا**انتشاردهنده: محمد عزیزی راد
6120/518

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال