رئیس کنگره بین المللی قلب و عروق:

سکته قلبی روزانه جان300نفررا درایران می گیرد

تهران- ایرنا- رئیس نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق با بیان این که سن ابتلا به بیماری های قلبی در کشور به حدود 30 سال رسیده است، افزود: روزانه 300 نفر در کشور در اثر سکته های قلبی جان خود را از دست می دهند که بخش قابل توجه این موارد مربوط به شهر تهران است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر مسعود قاسمی روز شنبه در نشست خبری نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی کاهش سن ابتلا به بیماری های قلبی در ایران، افزایش مصرف دخانیات به ویژه قلیان و سیگار، چاقی و اضافه وزن، خواب نامناسب، کم تحرکی و استرس های مزمن و طولانی مدت است.
وی به آمار بالای مرگ و میر ناشی از سکته های قلبی در تهران هم اشاره کرد و گفت: آلودگی هوا به ویژه در روزهایی که هوای تهران محبوس می شود، جمعیت بالا، کم تحرکی و فعالیت در فضای پراسترس عامل اصلی بروز آمار بالای سکته های قلبی در این شهر است.
قاسمی بر نقش خانواده در کنترل موارد مصرف قلیان و لزوم توجه به تغذیه سالم فرزندان تاکید کرد و افزود: والدین باید به تغذیه سالم افراد خانواده توجه داشته باشد و میزان مصرف غذاهای آماده (فست فودها) را به حداقل برسانند، همچنین به ورزش کردن توجه داشته و نسبت به مصرف قلیان فرزندان خود بی تفاوت نباشند.
قاسمی با بیان این که سالانه حدود 57 درصد شیوع بیماری های قلبی در سنین بالای 40 سال در مردان بروز می کند، افزود: طبق بررسی صورت گرفته در آبان ماه سال 1395 که ماه پرتنش از نظر آلودگی هوا است و گازهای مختلف به مقدار قابل توجهی در هوا منتشر و محبوس می شوند، از حدود چهار هزار و 766 نفر که در کشور فوت کردند، 441 نفر به دلیل ایست قلبی جان خود را از دست دادند.
وی افزود: طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان جهانی بهداشت در خصوص میزان مرگ و میر در ایران، 63 درصد مرگ و میرها ناشی از بیماری های قلبی عروقی و 28 درصد مربوط به بیماری های مغزی بوده است.
قاسمی اظهار کرد: میزان مرگ و میر سالانه در ایران 357 هزار نفر است که 35 هزار نفر از آنان به دلیل سکته مغزی و قلبی جان خود را از دست می دهند.
وی، فشارخون بالا را عامل اصلی سکته مغزی و قلبی عنوان کرد و افزود: 40 درصد مرگ و میرها در ایران به دلیل بیماری های قلبی است که 20 درصد آن مربوط به سکته های قلبی است و اگر این میزان با میزان مرگ و میرهای ناشی از سکته های مغزی جمع بسته شود، به 55 درصد می رسد.

** خواب نامناسب و سکته های قلبی
رئیس انجمن آترواسکلروز ایران درخصوص خواب نامناسب و بروز سکته های قلبی توضیح داد: بررسی ها نشان داده است که خواب نامناسب، کم و زیاد شدن میزان خواب و قطع و وصل شدن خواب می تواند فشار خون و سکته قلبی را افزایش دهد.
قاسمی با بیان این که افرادی که شغل آنان به صورت شب کاری است و خواب کافی و مناسب ندارند، بیشتر در معرض بروز سکته های قلبی هستند، افزود: هر فرد روزانه به هفت ساعت خواب ممتد نیاز دارد.

** نقش استرس در بروز سکته قلبی
قاسمی، استرس های مزمن و طولانی مدت را از دیگر عوامل خطرزا در بروز سکته های قلبی عنوان کرد و افزود: بسیاری از بیماران هنگامی که دچار بیماری های قلبی عروقی می شوند و بروز علائم آن را می بینند، آن را ناشی از مسائلی که اخیرا برای آنان پیش آمده است، می دانند؛ این باور اشتباه است زیرا بیماری های قلبی به یک زمینه لازم نیاز دارند و روند بیماری باید مدتی طول کشیده و پلاک در جدار قلب ایجاد شده باشد تا در صورت بروز یک حادثه، این عارضه ظهور یابد.
رئیس نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق ادامه داد: بنابراین باید گفت که بیماری های قلبی ناشی از بیماری های مزمن است و می توان با رعایت اصول صحیح سبک زندگی و اصول بهداشتی از بروز این بیماری ها پیشگیری کرد.
قاسمی همچنین به ایزومر ترانس که در تولید روغن های خوراکی به کار می رود، به عنوان ماده ای بسیار مضر و کشنده و عامل بروز سکته های قلبی اشاره کرد و گفت: این ماده سبب مطبوع شدن طعم شیرینی ها می شود و بیشتر در قنادی ها استفاده می شود؛ در گذشته میزان ایزومر روغن های خوراکی حدود 65 درصد بود اما اکنون با سیاست های وزارت بهداشت به 10 درصد رسیده و تلاش برای کاهش آن به کمتر از پنج درصد درحال انجام است.
نوزدهمین کنگره بین المللی تازه های قلب و عروق از 21 تا 24 شهریور ماه با حضور جمعی از متخصصان داخلی و خارجی در سالن همایش های برج میلاد برگزار می شود.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی **انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال