زندانیان جرایم غیرعمد را دریابیم:

حاج خیرالله و شری که دامن گیرش شد

تهران - ایرنا- بعد از سال‌ها کارگری در یکی از شرکت‌های کولرسازی در آستانه ورود به هفتاد سالگی موفق به دریافت مجوز نمایندگی شرکت یاد شده در یکی از شهرستان‌های تهران شده و کارش را با همراهی دو کارگر شروع می‌کند اما با سقوط یکی از کارگران و قطع نخاع شدن او، شر دامن خیرالله را می گیرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، همه هم و غم خیرالله تلاش در اشتغالزایی بود؛ سعی می کرد با گرفتن نمایندگی یکی از شرکت های کولرسازی چند سرپرست خانوار را هم استخدام کند؛ اما همه نیت های خیر حاج خیرالله به خیر ختم نشد و با سقوط یکی از کارگرانش حین نصب کولر ، آغاز بدبختی هایش بود.
با تجربه‌ای که این مرد ٧٠ ساله داشت کسب و کار آن‌ها رو به رونق بود اما در اتفاقی درست در هفت سال پیش یکی از کارگران در حین نصب کولر از پشت بام سقوط کرده و مصدوم می‌شود. از این اتفاق هرچند کارگر آسیب دیده جان سالم به در می‌برد اما همین واقعه سرآغاز بدبختی‌های این کارفرمای کارکشته می‌شود.
در پی این سقوط حاج خیرالله به دلیل عدم تامین ایمنی لازم به 60 درصد دیه ناشی از جراحت حاصله محکوم می‌شود. به عبارتی با ضایعه نخاعی حاصل شده و شکستگی مهره گردن و اخلال در دفع ادرار و مدفوع این مددجوی عائله‌مند به پرداخت مبلغی معادل سه میلیارد و 400 میلیون ریال محکوم می‌شود.
مشخص نکردن چگونگی اجرای نصب در شرایط خاص توسط شرکت فوق‌الذکر و همچنین عدم کارشناسی صحیح از طرف پیمانکار مربوطه به منظور مشخص کردن چگونگی اجرای نصب کولرهای جدید تولید شده در مکان‌های مرتفع از جمله عواملی هستند که مقصران هر کدام را با لحاظ درصد تقصیر مشخص به پرداخت مبلغی معین محکوم می‌کنند.
این پرونده در این چندسال در ستاد دیه کشور مورد رسیدگی قرار گرفت و با همت کمیته صلح و سازش ستاددیه و مساعدت این مجموعه حمایتی هرچند مبلغ بدهی تا 150 میلیون تومان کاهش پیدا کرد اما بابت بقیه بدهی، این سرپرست خانواده‌ای چهارنفره از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری تاکنون همچنان در حبس بسرمی‌برد.
این بدهکار آبرومند که طبق گواهی پزشکی سابقه بیماری اعصاب و روان دارد، هم به دلیل مشکلات شخصی و هم بابت بیماری سرطان همسرش شرایط روحی مناسبی ندارد.
حالا خیرالله در زندان از یک سو به کارگری فکر می کند که قطع نخاع شده، از سوی دیگر به همسر بیمار و خانواده خود که بدون او چگونه أمرار معاش می کنند. تنها چیزی که می تواند از فشار جسمی و روحی این کارفرمای بخت برگشته و سایر انسان های در حبس را کم کند، دست سخاوتمند خیرین است؛ تا با کمک های خود به حساب ستاد دیه کشور آنان را از مشکلات رهایی بخشند.
إجتمام**٧٣٢٩*1933*1569
گزارشگر : لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

انتهای پیام /*

باشگاه مخاطبان ایرنا

برای ارسال نظرات از فرم پایین صفحه استفاده کنید.
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال