تکرار کلاهبرداری مشابه در غفلت عمومی کرمانشاه/

سراب پولدار شدن چند روزه

کرمانشاه- ایرنا- به خاک سیاه نشستن صدها هزار مالباخته گویا برای عده‌ای کافی نیست تا رویای پولدار شدن آسان و سریع را از سر بیرون کنند؛ بسیاری هنوز به راحتی به وعده‌ 'پرداخت سودهای نجومی' دل می‌بندند و برای رفع عطش پولدار شدن، سراب را با آب اشتباه می‌گیرند.

تشت رسوایی موسسه‌های مالی و اعتباری غیرمجاز که صدها شعبه در سراسر کشور داشته‌اند، به زمین افتاده و روشن شده که وعده پرداخت سودهای کلان (از 50 تا 120 درصدی) کابوسی بیشتر نیست اما این 'وعده وسوسه کننده' همچنان قربانی می گیرد.
تلاش برای طی کردن سریع و یکباره پله‌های ترقی و پیشرفت بویژه در بعد اقتصادی خصلت مشترک بسیاری هاست و یکی از مصادیق بارز آن، دست بردن به کارهای عجیب و غریب و گاه غیرقانونی است.
بخش کمی از افراد آشکارا راه خلاف و غیرقانونی را برای رسیدن به آرزوی پولدار شدن برمی گزینند و با توجهیات مختلف کم‌فروشی، تقلب، جعل، ‌قاچاق، گرفتن یا دادن رشوه و دهها جرم دیگر تن می دهند.
بسیاری اما بشدت با دست زدن به این جرم های فاحش مخالفند و معتقدند که راههای بهتری برای پولدار شدن هست از جمله 'سرمایه گذاری در طرح های پرسود'.
این کلید واژه زیبا و درست البته رمز کلاهبرداران میلیاردی برای جذب پول مردم نیز هست؛ رمزی که با وعده پرداخت سودهای بالا بکار گرفته می شود.
کم نبوده اند افراد و شرکت‌هایی که به مردم وعده پرداخت سودهایی چند برابر بانک ها را داده اند اما بعد از مدتی سپرده گذاران خود را با رویاهای دور و درازشان تنها گذاشته و در رفته اند یا اگر به دام قانون هم افتاده اند مبلغ قابل توجهی در حساب هایشان نبوده که طلب ملت را با آن صاف کنند.

** کلاهبرداری قرن
این نوع کلاهبرداری طی 9 ماهه اخیر حسابی در استان کرمانشاه سر و صدا کرده است.
آبان ماه 95 رئیس 'مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان' که 2 هزار و 470 میلیارد ریال از بیش از 24 هزار سپرده گذار گرفته بود، سرانجام به دام قانون افتاد.
متهم با وعده پرداخت سودهای 60 و 72 درصدی، حدود چهار سال فعالیت کرده بود و توانسته بود از محل جذب سرمایه های جدید، ‌سود سپرده های قدیمی را پرداخت و اعتماد مردم را جلب کند.
البته معرفی او به عنوان کارآفرین نمونه از سوی مسئولان استانی و تبلیغات سنگین و مستمرش در صدا و سیما و نشریات پرمخاطب، نقش پررنگی در جذب و گرایش اعتماد مردم به مکتب فرش و گلیم داشت.

** کلاهبرداری دوم و سوم
هنوز پرونده این کلاهبرداری نجومی در مراحل اولیه قضایی بود که تیر 96 محمدرضا عدالتخواه، رییس کل دادگستری کرمانشاه، از یک کلاهبرداری بزرگ دیگر درست به همین شیوه خبر داد.
او 31 تیر گفت که یک فرد شیاد به بهانه پرداخت سود زیاد، اقدام به 600 میلیارد ریال کلاهبرداری از مردم شهرستان پاوه و مناطق اطراف کرده است.
هنوز کرمانشاهی ها در شوک کلاهبرداری دوم بودند که فرمانده انتظامی استان کرمانشاه 17 مرداد از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که به بهانه پرداخت سود بالا، 10 میلیارد ریال از مردم اطراف شهر کرمانشاه کلاهبرداری کرده بود.
این 2 کلاهبردار نیز مانند رئیس مکتب فرش و گلیم دستگیر شده اند اما مشخص نیست که چقدر از سرمایه ملت را بر باد داده‌اند و بازگرداندن باقیمانده آن به مردم چندین ماه و یا چند سال زمان می برد.

** کرمانشاه باز هم رکورددار
با این اوصاف مشخص نیست که خبر کلاهبرداری بعدی به همین شیوه چه زمانی اعلام می شود اما ظاهرا بسیاری هنوز به راحتی به وعده‌ 'پرداخت سودهای نجومی' دل می‌بندند و برای رفع عطش پولدار شدن، سراب را با آب اشتباه می‌گیرند.
اعتماد به این وعده خیالی در سراسر کشور هم نمونه های زیادی دارد اما به گواه آمارها در کرمانشاه شرایط بدتری حاکم است.
البته در کنار دلایل کلی وقوع این نوع کلاهبرداری، رکوردزنی کرمانشاه در این زمینه دلایل خاص خود را دارد؛ داشتن رتبه اول بیکاری کشور و وضعیت نامساعد معیشتی در کنار ضعف فرهنگ کار و تلاش.

** هم مردم مقصرند هم مسئولان
این وقایع غیرقابل انکار اگر سبب چشم پوشی بر سهل انگاری، کم کاری و بی توجهی مسئولان به اجرای دقیق و به موقع قانون شود، حتما اشتباهی فاجعه آفرین خواهد بود.
شرایط نامطلوب اقتصادی و غفلت و کم‌اطلاعی مردم گرچه بسیار مهم و در تکرار کلاهبرداری ها موثر است اما حتما هشیاری، قانون مداری و قاطعیت مدیران اجرایی و قضایی، بسیاری از این جرم‌ها را در نطفه خفه می کند یا دست کم اجازه بر باد رفتن سرمایه های بیشتری را نمی دهد؛ به عبارت دیگر وقوع این جرایم به معنی کوتاهی و تقصیر همزمان مردم و مسئولان است.
بنابراین همان اندازه که بهبود فرهنگ کار و تلاش برای رسیدن به ثروت و آگاه سازی مردم از ترفندهای متخلفان در جلوگیری از تکرار کلاهبرداری ضروری است، عمل کردن به موقع مسئولان به وظایف قانونی خود و حراست از حقوق شهروندان هم مهم و اساسی است.
8066/7444 خبرنگار: عبدالله الماسی ** انتشاردهنده: علی مولوی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال