توجه به مشکلات صنفی خواسته اصلی خبرنگاران کرمانشاه از مسئولان

کرمانشاه- ایرنا- نبود امنیت شغلی، نداشتن بیمه، دستمزدهای پایین و محرومیت از تسهیلات رفاهی جزو خواسته های اصلی خبرنگاران استان کرمانشاه است که بارها در محافل مختلف از زبان این قشر به مسئولان گوشزد شده اما هرچند قدم های کوچکی برای رفع این مشکلات برداشته شده اما مشکلات همچنان پابرجاست.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ بار اطلاع رسانی در حوزه رسانه را به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه حدود 400 تن در قالب فعالان رسانه ای در استان به دوش می کشند اما تعداد زیادی از این افراد با مشکلاتی از جمله نداشتن بیمه و دستمزد ثابت روبرو هستند.
در استان کرمانشاه ۴۶ نشریه محلی، ۷۵ نمایندگی نشریات سراسری، ۱۲خبرگزاری و 31 سایت خبری دارای مجوز فعال است و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به همراه خانه مطبوعات در تلاش هستند بخشی از مشکلات این قشر به ویژه بیمه آنها را برطرف کنند و یکی از مهمترین دغدغه های اهالی رسانه رفع شود.
در طول سال تنها در هفته منتهی به 17 مرداد به عنوان روز خبرنگار، مشکلات این قشر مورد توجه قرار می گیرد و در سایر روزهای سال این تنها خبرنگاران هستند که به مشکلات سایر اقشار جامعه توجه دارند و درصدد انعکاس آن به مسئولان هستند.
ایرنا برای اطلاع از مشکلات خبرنگاران استان کرمانشاه گفتگوهایی را با رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات، یکی از پیشکسوتان عرصه رسانه استان و یکی از جوانان تحصیل کرده و خبرنگار استان کرمانشاه ترتیب داده تا بخشی از این مشکلات را از زبان آنان بشنویم.

**نبود امنیت شغلی و معیشت مشکل اصلی خبرنگاران کرمانشاه
رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات استان کرمانشاه هم به تاسی از مشکلات خبرنگاران مهمترین مشکلات این قشر را امنیت شغلی و معیشت آنان می داند و از مسئولان می خواهد به ترتیب اولویت این 2 مشکل را برطرف کنند.
فریدون معتمدیان معتقد است تا زمانی که خبرنگار دغدغه نیازهای اولیه زندگی را داشته باشد نمی تواند به خوبی قلم بزند و توان انعکاس مشکلات مردم را ندارد.
وی اما گفت که در وضعیت فعلی خبرنگاران بدون توجه به مشکلات خود به بازتاب مسائل و مشکلات جامعه می پردازند و این خود نوعی ایثار است.
وی به تلاش های خانه مطبوعات استان کرمانشاه برای تلاش در راستای رفع مشکلات خبرنگاران زیرپوشش اشاره کرد و گفت: به صورت مستمر از طریق معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، خانه مطبوعات کشور و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیر مسائل و مشکلات صنفی اصحاب رسانه استان هستیم.
رئیس هیات مدیره خانه مطبوعات استان کرمانشاه در ادامه برگزاری دوره های آموزشی را در راستای توانمند کردن خبرنگاران استان را در دستور کار خانه مطبوعات دانست و گفت: در طول سال چندین دوره مرتبط در استان برگزار می کنیم.
معتمدیان در بخش دیگری از سخنان خود خارج از مشکلات معیشتی و صنفی خبرنگاران به چگونگی مشکلات رسانه ها در تهیه اخبار و گزارش ها اشاره کرد و گفت: برخی از مدیران از انتقاد هراس دارند و نقد کردن را بر نمی تابند که درخواست می کنیم مدیران در مقابل انتقادات خبرنگاران سعه صدر داشته باشند.
وی اظهار کرد اگر مدیران ظرفیت خود را مقداری بالا ببرند نیاز به حل و فصل دعواها در مجامع قضایی نیست.
او یادآور شد که نشریات نیازمند حمایت های همه جانبه حوزه های فرهنگی و هنری هستند و برای ادامه کار باید مورد حمایت قرار گیرند تا تاثیرگذاری داشته باشند.

**ورود به عرصه خبرنگاری از روی ناچاری نباشد
یکی از پیشکسوتان عرصه مطبوعات استان کرمانشاه نیز خبرنگاری را از جمله سخت ترین شغل ها دانست و گفت: مطبوعات و رسانه ها از ابتدای فعالیت با مشکلات و دشواری های خاصی فعالیت کرده اند و این مشکلات همچنان ادامه خواهد داشت و می توان گفت مشکلات را شیرینی فعالیت مطبوعاتی دانست.
کامران سعادت که صاحب امتیاز و مدیرمسئول روزنامه باختر است می گوید همه مردم و مسئولان اکنون با مشکلات صنفی و معیشتی خبرنگاران آشنا هستند و دیگر بیان مشکلات دردی را دوا نمی کند بلکه باید رسانه ها خود راهکاری برای رفع مشکلات ارائه دهند.
او با بیان اینکه دولت می تواند در رفع بخشی از مشکلات رسانه ها نقش ایفا کند اظهار کرد که دولت با استفاده از تزریق اعتبارات و تسهیلات و تسهیل در امور، بخشی از مشکلات صنفی و معیشتی خبرنگاران را برطرف کند و از طرف دیگر این خود اهالی مطبوعات هستند که باید برای برطرف کردن دغدغه های خود تلاش کنند.
این پیشکسوت عرصه مطبوعات استان کرمانشاه در ادامه با تاکید بر اینکه فعالیت رسانه ها در جامعه باید تاثیرگذار باشند، اظهار کرد که اصحاب رسانه و خبرنگاران برای تاثیرگذاری در جامعه باید خود را به علم روز مجهز کنند تا بتوانند موثر باشند.
سعادت از روزنامه نگاری به عنوان علم نام برد و افزود: اگر روزنامه نگاری عشق، علاقه و پشتکار می خواهد به طور قطع علم و دانش هم نیاز دارد تا روزنامه نگار بتواند بر جامعه اثر بگذارد.
وی همچنین گریزی به نبود کانالی برای پایش خبرنگاران در استان کرمانشاه زد و گفت: نبود سیستم های نظارتی و پایشی موجب شده هر کسی از روی ناچاری وارد این عرصه شود و حوزه مطبوعات استان از لحاظ کمی رشد فزاینده ای کرده
اما به موازات این رشد کمی متاسفانه شاهد رشد کیفی مطبوعات نیستیم و این ناشی از ورود افراد غیرمتخصص به این حوزه است.
وی از اینکه برخی افراد از روی ناچاری وارد عرصه مطبوعات می شوند اظهار تاسف کرد و گفت: دستگاه های مرتبط دولتی برای ورود خبرنگار به عرصه رسانه های استان باید نظارت کنند و ورود هر فردی را منوط به یکسری شاخص ها از جمله داشتن تخصص نمایند تا این حوزه از بی سامانی نجات یابد.
او همچنین مطبوعات اجاره ای را نیز معظلی برای حوزه رسانه استان دانست و گفت: اکنون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به هر شخصی که درخواست مجوز نشریه بدهد به راحتی مجوز فعالیت صادر می کند در حالیکه باید براساس شاخص ها و اینکه فرد درخواست کننده اهلیت کار را دارد مجوز صادر کنند.

**نبود امنیت شغلی، بزرگترین مشکل خبرنگاران کرمانشاه
هادی نوروزی خبرنگار خبرگزاری ایسنا نیز در این ارتباط با تبریک روز خبرنگار به تمامی فعالان این عرصه اظهار کرد: اینکه در طول سال، روزی را به نام خبرنگار در تقویم داریم، جای بسی خوشحالی و خرسندی است که حداقل یک روز از 365 روزی که خبرنگاران سوژه می سازند، خود سوژه می شوند.
او که دارای مدرک کارشناس ارشد ارتباطات گرایش روزنامه نگاری و مدرس خبرنگاری و ارتباطات در دانشگاه های استان کرمانشاه است به تشریح وظایف خبرنگاران در جامعه پرداخت و گفت: در نگاه حرفه ای، خبرنگار فردی است که به نمایندگی از مردم، برای اطلاع رسانی سالم و بیان حقایق، عملکرد و رفتار تمام افراد جامعه، بخصوص مسئولان و صاحب منصبان را زیر ذره بین قرار داده و به نقد و موشکافی آن می پردازد. تا با شناخت نقاط ضعف و قوت به پیشبرد اهداف ملی و مردمی منتهی شود.
دبیر سرویس آموزشی خبرگزاری ایسنا گفت: خبرنگاران موتور و قلب تحریریه های رسانه ها هستند و نقش اساسی در حیات سایر قسمت های رسانه و کارکرد صحیح بقیه اجزا دارند.
وی افزود: بسیاری از اساتید علوم ارتباطات معتقدند یک خبرنگار حرفه ای که بخواهد در کارش پیشرفت کند، نیاز دارد با علوم روز در زمینه ارتباطات و ژورنالیسم آشنا باشد و موفق شدن در این زمینه مستلزم تسلط داشتن به حداقل یکی از زبان های غیرمادری است.
مدیر مسئول پایگاه خبری اریکه (مرجع گردشگری کشور) افزود: خبرنگار به عنوان چشم بیدار و هوشیار جامعه در دستیابی به حقایق و واقعیت ها رسالتی بس خطیر بر عهده دارد و کانون این اهمیت صداقت و قابل اعتماد بودن خبرنگار و رسانه است.
این مدرس دانشگاه تصریح کرد: خبرنگار کسی است که با اتکا به ذوق و استعداد شخصی، پس از گذراندن دورهٔ آموزش تخصصی و همچنین با توجه به مسئولیت اجتماعی اش، وظیفه بدست‌ آوردن، آماده‌کردن، گردآوری و سامان‌ دادن اخبار و انتقال آنها را با وسایل ارتباط جمعی به مخاطبان بر عهده دارد.
نوروزی تاکید کرد: برپایهٔ اعلامیه سازمان یونسکو، خبرنگاران باید کوشش کنند تا اخباری که در اختیار عموم می‌گذارند درست، دقیق و معتبر باشد و در درستی اخباری که به دست می‌آورند، پژوهش و اندیشه کنند، خبرنگاران نباید حقیقتی را عمداً تحریف یا خراب کنند و نیز هیچ گونه مطلبی را نباید از دید مردم پنهان نگهدارند.
دبیر سرویس آموزشی خبرگزاری ایسنا، اصلی ترین مشکل خبرنگاران را نبود امنیت شغلی دانست و گفت: یقینا خبرنگاران نیز مانند دیگر اقشار جامعه دارای مسائل و مشکلاتی هستند که این روز فرصتی دست می دهد که بتوانیم گوشه ای از این مشکلات را به گوش مسئولان مربوطه برسانیم.
وی اظهار کرد: امروزه حرفه خبرنگاری یکی از مشاغل ناامن و پردردسر شناخته می شود، حرفه ای که هر کدام از افرادی اکه ز طریق آن امرار معاش می کنند برای فردای خود و امنیت شغلیشان نگران بوده و از هیچ گونه حاشیه امنیتی برخوردار نیستند.
نوروزی تصریح کرد: خبرنگاران به عنوان حلقه اصلی اتصال رسانه ها به مخاطبان همواره مورد بی مهری قرار گرفته و هر زمان که تعریف و تمجیدی صورت می گیرد، خبرنگار گمنام و مظلوم واقع می شود که این مساله در تثبیت جایگاه خبرنگار نقش بسزایی بازی می کند.
وی اضافه کرد: خبرنگار به عنوان منبع اصلی تهیه خبر و کاشف رویدادها و اتفاقات پنهان مانده از نگاه افکار عمومی توانسته به خوبی ایفاگر نقش خود باشد و به مدیران و حاکمان خویش بقبولاند که خبرنگار منجی و نجات بخش یک رسانه موفق تلقی می شود.
وی گفت: متاسفانه در آن روی سکه این قشر تلاشگر که چرخ عظیم رسانه ها را به حرکت در می آورد با نامهربانی از سوی مسئول مستقیم خود مواجه گردیده و همین امر سبب می گردد آن طور که شایسته عنوان خبرنگار می باشد با او رفتار نشود.
3033/8066خبرنگار:فرزاد نویدی **انتشار دهنده:علی مولوی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال