تاکید وزرای کشور ایران و اکوادور بر افزایش و تقویت همکاری های اقتصادی، امنیتی و مقابله با قاچاق مواد مخدر

تهران - ایرنا - در دیدار وزیر کشور اکوادور با وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، بر افزایش روابط اقتصادی و تجاری، تبادل تجربیات در زمینه مسایل امنیتی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر تاکید شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، عبدالرضا رحمانی فضلی روز شنبه در دیدار وزیر کشور اکوادور، با خوش آمدگویی به 'سزار ناواس' اظهار داشت: دو کشور ایران و اکوادور همواره علاوه بر حفظ روابط مناسب دو جانبه، در قبال تحولات بین المللی نیز مواضع ارزشمند و یکسانی اتخاذ کرده اند؛ همچنین مواضع اکوادور در برخی موضوعات منطقه ای یا بین المللی مورد توجه و بسیار خوب بوده که از این بابت، از دولت و مسوولان اکوادور تشکر می کنم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه حجم روابط تجاری دو کشور بالا نیست، افزود: ظرفیت فراوانی برای ارتقای سطح همکاری های اقتصادی و تجاری بین دو کشور وجود دارد که باید آنها را فعال کنیم و امیدواریم بتوانیم سطح روابط اقتصادی و تجاری ایران و اکوادور را افزایش دهیم و تجار و بخش خصوصی دو کشور ارتباط بیشتری با هم داشته باشند.
وزیر کشور ادامه داد: قبل از برجام، به دلیل تحریم های غیرعادلانه علیه ایران، امکان توسعه روابط تجاری بین دو کشور ضعیف بود که یکی از مهمترین علل آن محدودیت های ناشی از اعمال تحریم ها در حوزه روابط بانکی و کارگزاری بود، اما اکنون که تحریم ها مرتفع شده است، می توانیم روابط تجاری خود را به سرعت افزایش دهیم.
رحمانی فضلی با تاکید بر امادگی کشورمان برای تعمیق و گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی، با اشاره به اینکه وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران، تجارب خوبی در زمینه مبارزه با مواد مخدر، مسایل امنیتی، کنترل مرزها و مسایل مرتبط با پلیس دارد، تصریح کرد: ما با داشتن مرز مشترک و طولانی با 15 کشور، آمادگی داریم تجارب خود را در حوزه های مختلف به اکوادور منتقل و از تجارب این کشور هم استفاده کنیم.
وزیر کشور با تبریک به رییس جمهوری اکوادور برای پیروز شدن در انتخابات اخیر این کشور گفت: ایران خواهان افزایش روابط دو کشور در حوزه های مختلف است.
در همبن راستا مقرر شد زمینه دعوت از طرفین، از طریق مجاری دیپلماتیک فراهم شود.
در ادامه این دیدار، سزار ناواس با ابراز خوشحالی از سفر به ایران برای حضور در مراسم تحلیف رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: من حامل سلام های گرم رییس جمهور و وزیر خارجه اکوادور برای دولت و ملت ایران هستم؛ برای دولت اکوادور بسیار مهم بود که حتما در مراسم تحلیف رییس جمهور ایران شرکت داشته باشد.
وزیر کشور اکوادور همچنین با بیان اینکه نقاط مشترک فراوانی میان دو کشور وجود دارد افزود: اکوادور در بین دو کشوری وجود دارد که تولیدکننده مواد مخدر بوده و اکوادور به محل ترانزیت مواد مخدر تبدیل شده است؛ قاچاق مواد مخدر، جرایم دیگری مثل قاچاق انسان یا استفاده از کودکان برای قاچاق مواد مخدر را به همراه دارد.
وی با اشاره به حضور زنان در ساختار قدرت در ایران اظهار داشت: این وضعیت برای من قابل توجه بود؛ براساس قانون، 40 درصد از کرسی های پارلمان اکوادور، باید به زنان اختصاص یابد و اکنون بنا به تشخیص رییس جمهوری، زنان در کابینه حضور 30 درصدی دارند. ما معتقدیم حضور و نقش آفرینی زنان در جامعه و در بین مقامات سیاسی، می تواند کمک بسیار زیادی به امنیت جامعه و تقویت خانواده برای مقابله با برخی از پدیده ها و بالاخص پدیده مواد مخدر داشته باشد که در حال افزایش مصرف ان در میان نوجوانان آمریکای جنوبی است. ما طرحی ملی برای مبارزه با قاچاق و مصرف مواد مخدر داریم و البته از تجربیات ایران در زمینه مسایل زنان و خانواده می توانیم استفاده کنیم.
رحمانی فضلی در ادامه با اشاره به نقش انقلاب اسلامی در حضور و فعالیت واقعی و موثر اجتماعی زنان گفت: در حال حاضر ما در ایران، از بین زنان؛ معاون استاندار، فرماندار و بخشدار خانم داریم و 17 نماینده خانم هم در مجلس شورای اسلامی حضور دارند. همچنین در هیات دولت هم چند عضو مهم کابینه در اختیار خانم ها است؛ در سطوح مختلف اجتماعی نیز، زنان حضور چشم گیری دارند؛ از جمله این که تعداد زنان در دانشگاه ها بیشتر از مردان است.
ناواس خطاب به رحمانی فضلی اظهار کرد: روابط اکوادور و ایران همواره بسیار خوب بوده است، اما تقویت این روابط بسیار اهمیت دارد.
سیام**6084** 1418
تنظیم: امیر خان زاده*انتشار: مریم برزآبادی

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال