جمهوری مقدونیه به سرعت در مسیر عضویت در ناتو گام بر می دارد

بلگراد - ایرنا - جمهوری مقدونیه در غرب بالکان، برای بالا بردن ضریب امنیت خود تلاش دارد که به مراحل عضویت خود در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) سرعت بخشد.

به گزارش ایرنا، جمهوری مقدونیه در راستای عضویت در ناتو اخیرا به تقویت روابط نظامی با ایالات متحده آمریکا و همچنین برگزاری رزمایش مشترک در جنوب این کشور با نیروهای این سازمان پرداخته است.
احتمالا این جمهوری یوگسلاوی سابق با توجه به اهمیت منطقه بالکان بخصوص بالکان غربی برای ناتو، کشور بعدی در این منطقه حساس اروپا خواهد بود که به زودی به عضویت ناتو در خواهد آمد.
یونان که با جمهوری مقدونیه بر سر نام آن اختلاف سیاسی دارد، تنها مانع بزرگ در مسیر مراحل عضویت مقدونیه در ناتو به شمار می رود که دولت اسکوپیه برای رفع این مساله مهم رایزنی می کند. حل و فصل مسئله نام مقدونیه می تواند راه را برای عضویت این کشور بالکان غربی در ناتو هموار کند.
'مایک پنس' معاون رئیس جمهوری آمریکا در اوایل ماه گذشته (ژوئیه) سال جاری (2017) در گفت و گو تلفنی با 'زوران زائوو' نخست وزیر جمهوری مقدونیه، بر حمایت واشنگتن از اسکوپیه در مسیر راه یافتن این کشور بالکان غربی به سازمان نظامی ناتو تاکید کرد.
'ینس استولتنبرگ' دبیر کل ناتو نیز اخیرا پس از برگزاری انتخابات پارلمانی و تشکیل دولت جدید مقدونیه، بر اهمیت اجرای اصلاحات با هدف تسریع همگرایی یکپارچه مقدونیه با این ائتلاف نظامی کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس، تاکید کرد.
اسکوپیه در راستای پیومدن مراحل عضویت در ناتو، روابط خود را با واشنگتن تحکیم کرده و نیروهای ارتش مقدونیه برای اولین بار در رزمایش ناتو به فرماندهی آمریکا و همچنین در مانورهای نیروهای کشورهای عضو ناتو تحت عنوان 'صابر نگهبان 2017' در رومانی، بلغارستان و مقدونیه از 11 تا 26 ژوئیه (20 تیر تا چهار مرداد ماه) امسال شرکت داشت.
ارتش مقدونیه در رزمایش صابر نگهبان 2017 با 71 نظامی در خاک رومانی و مجارستان حضور فعال پیدا کرده بود.
همچنین قرار است که نیروهای ارتش مقدونیه بخشی از فرماندهی اروپایی نیروهای مسلح آمریکا را در اجرای رزمایش دیگری تحت عنوان 'اژدهای نگهبان 2017' به عهده بگیرند که طی روزهای آینده در جنوب مقدونیه برگزار شود.
در این رزمایش مقدونیه با 95 و آمریکا با 300 نظامی شرکت دارند.
پیمودن مراحل پیوستن به اتحادیه اروپا نیز یکی از مشکلات بزرگ مقدونیه است. این کشور از سال 2005 نامزد عضویت در این بلوک سیاسی و اقتصادی است و اکنون بروکسل هشت شرط را برای ادامه مذاکرات با این کشور برای پذیرش عضویت آن گذاشته است.
از طرف دیگر مشکلات با یونان بر سر نام کشور مقدونیه از دیگر مسائلی می باشد که دولت اسکوپیه با آن مواجه است. از زمان اعلام استقلال مقدونیه در سال 1991 از یوگسلاوی سابق، این کشور با یونان بر سر نام جمهوری مقدونیه اختلاف دارد.
دولل آتن به دلیل اینکه مقدونیه قدیم بخش بسیار بزرگی از خاک یونان را شامل می شده، نگران این مساله می باشد که دولت مقدونیه بعدها ادعایی در باره این بخش از یونان مطرح کند و به همین دلیل خواهان تغییر نام جمهوری مقدونیه است.
جمهوری مقدونیه با جمعیت حدود 2 میلیون و 46 هزار نفر و مساحت 25 هزار و 713 کیلومتر مربع در شبه جزیره بالکان در جنوب شرقی اروپا قرار دارد و مانند دیگر کشورهای برآمده از یوگسلاوی سابق با معضلات اقتصادی فراوانی مواجه است. از آنجا که تقریبا یک چهارم جمعیت آن بیکار هستند، اسکوپیه تلاش دارد با عضویت در اتحادیه اروپا، تا حدودی بر مشکلات خود سرپوش بگذارد.
اروپام**436**1486**انتشار: محسن شریفی**

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال