تاکید شرکت کنندگان در نشست سه جانبه همکاری های ایران، افغانستان و هند

اهمیت بندر چابهار اثبات شده است/ باید برای عملیاتی شدن این بندر بین المللی کوشش کرد

کابل - ایرنا - شرکت کنندگان در نشست سه جانبه همکاری های ایران، افغانستان و هند، بر اطمینان داشتن از اهمیت بندر بین المللی چابهار ایران تاکید کردند و گفتند که از این پس باید مطالعات و کوشش ها به عملیاتی شدن آن معطوف شود.

به گزارش ایرنا، «سید محمد کاظم سجاد پور»، رئیس مرکز آموزش و پژوهش‌های بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران، «داود مرادیان»، رئیس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان و «جایانت پراساد»، رئیس مرکز مطالعات دفاعی وزارت دفاع هند، شرکت کنندگان در این نشست بودند.
سجادپور گفت که این نشست ها، اگرچه جنبه علمی و پژوهشی دارد و غیررسمی است، اما این نشست ها می تواند دانشمندان و پژوهشگران سه کشور را بیش از پیش به یکدیگر نزدیک کرده و در تعمیق و گسترش روابط میان ایران و افغانستان و هند تاثیرات مثبت داشته باشد.
رئیس مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به پرسش خبرنگار «بی بی سی» در باره موضوع آب میان ایران و افغانستان در این نشست، گفت که افغانستان و ایران دو کشور دوست و برادر هستند و همه مسائل فی مابین خود را می توانند از طریق گفت و گو حل کنند.
مرادیان نیز در این نشست گفت که این دومین نشست پس از نشست سال گذشته در همین ایام در ایران، می باشد که در این نشست ها، چهار موضوع، مورد بحث و بررسی قرار گفت که بخش اول آن وضعیت عمومی افغانستان از دیدگاه افغان ها و دوستان هندی و ایرانی بود.
وی افزود که نشست دوم در باره اقتصاد بود با محوریت بندر چابهار برگزار شد. بهره برداری از این بندر برای سه کشور یک طرح راهبردی است و هر سه کشور در این زمینه اتفاق نظر دارند.
رئیس مرکز مطالعات راهبردی افغانستان گفت که موضوع سوم، بحث و تحلیل در باره تروریسم بود. مردم افغانستان قربانی تروریسم هستند و دوستان ایرانی و هندی ما قبول دارند که افغانستان در خط اول مبارزه با تروریسم قرار دارد.
وی تاکید کرد که در بحث سوم این موضوع در زمینه مشکلات افغانستان مطرح شد که اشتراک نظر در باره تروریسم، در میان کشورهای منطقه، سازمان ملل متحد و غرب وجود ندارد و غرب و سازمان ملل، تاکنون طالبان را به عنوان گروه تروریستی نشناخته است.
مرادیان گفت که در منطقه نیز اجماع نظر در این باره وجود ندارد و تا زمانی که یک اجماع نظر کلی در این باره به وجود نیاید، مشکلات افغانستان حل نخواهد شد.
وی افزود که در بخش چهارم و موضوع چهارم که در پایان این نشست مطبوعاتی برگزار خواهد شد، از نمایندگان «ناتو» و سازمان ملل متحد و مقامات افغان دعوت به عمل آمده است تا نقش بازیگران دیگر را در افغانستان مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم.
مرادیان گفت که نشست سال آینده در دهلی نو برگزار خواهد شد و ما تلاش خواهیم کرد که این نشست را از سالی یک بار به دوبار یا بیشتر افزایش دهیم.
«جایانت پراساد» رئیس مرکز مطالعات دفاعی وزارت دفاع هند نیز در این نشست بندر چابهار را برای افغانستان و هند مهم ارزیابی کرد و گفت که هند سال ها پیش یک دیدگاه راهبردی در باره این بندر داشت و جاده کشی در استان نیمروز افغانستان را به همین دلیل انجام داد تا در آینده از این مسیر به چابهار وصل شود.
وی گفت: چابهار در آینده، قدرت چانه زنی افغانستان را در برابر پاکستان بالا می برد و می تواند گزینه ای دیگر علاوه بر بندر کراچی به حساب آید.
آساق*291* 1610

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده*
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال