معاونان وزارت خارجه ایران و روسیه اوضاع سوریه را بررسی کردند

مسکو - ایرنا - حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه و مذاکره کننده ارشد ایران در روند مذاکرات سوری - سوری آستانه، تازه ترین تحولات سوریه و همچنین اوضاع منطقه را با میخائیل بوگدانف همتای روس و نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه بررسی کرد.

به گزارش ایرنا، جابری انصاری در قالب ادامه رایزنی های منظم دو کشور در باره تازه ترین تحولات منطقه، بررسی مسائل سوریه و هماهنگی های تهران و مسکو امروز (سه شنبه) وارد مسکو شد.
در دیدار جابری انصاری و بوگدانف که در کاخ مذاکرات وزارت خارجه روسیه با حضور مهدی سنایی سفیر ایران و در چارچوب دور جدید نشست های کمیته سیاسی مشترک دو کشوربرگزار شد، طرفین لزوم ادامه مذاکرات صلح آستانه را تایید کردند.
معاون وزیر امور خارجه ایران در این دیدار بر لزوم ایجاد افق سیاسی برای پایان یافتن بحران سوریه، مسئولیت کشورها در کمک به مردم محروم این کشور و فراهم کردن زمینه های کمک رسانی و بازگشت آوارگان به خانه های خود تاکید کرد.
جابری انصاری همچنین با اشاره به اهمیت مسئله بازسازی سوریه گفت که ایران، روسیه و ترکیه در چارچوب اجلاس آستانه تلاش می کنند، همه این مسائل را بررسی و بهترین راهکارها را انتخاب کنند.
تلاش ها و ابتکارهای ایران، روسیه و ترکیه در روند مذاکرات سوری به میزبانی آستانه پایتخت قزاقستان تاکنون به برقراری آتش بس فراگیر و طرح ایجاد چهار منطقه امن در سوریه منجر شده است که محورهای مختلف تحولات در این زمینه در مذاکرات مقام های ایرانی و روسی مورد بررسی قرار می گیرد.
همچنین برپایه برنامه اعلام شده، معاون وزارت خارجه ایران در سفر دو روزه به مسکو با الکساندر فومین معاون وزیر دفاع روسیه و برخی مسئولان مراکز مطالعاتی این کشور و شخصیت های سیاسی سوری نشست خواهد داشت.
روند مذاکرات چندجانبه سوری آستانه که به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه بهمن ماه سال گذشته آغاز شد، برای نخستین بار مذاکره مستقیم نمایندگان دولت قانونی سوریه و معارضان مسلح را در پی داشت و همچنین سبب برقراری آتش بس تقریبا فراگیر و پایدار مورد تائید شورای امنیت سازمان ملل در این کشور شده است.
ایران، روسیه و ترکیه 14 اردیبهشت در چهارمین دور مذاکرات آستانه، تفاهم نامه ایجاد مناطق امن را در سوریه امضا کردند که در برگیرنده مناطقی در استان های ادلب، بخش هایی از حمص، غوطه شرقی، درعا و قنیطره با هدف کاهش خشونت ها است.
برگزاری اجلاس آتی کارشناسی آستانه 10 و 11 مرداد و دور ششم کنفرانس هم هفته اول شهریور 96 در پایتخت قزاقستان برنامه ریزی شده است.
بر خلاف گروه کشورهای غربی-عربی به پیشگامی آمریکا که از شش سال پیش تاکنون طرح براندازی حکومت سوریه را با دهها هزار قربانی، میلیون ها آواره و ویرانی این کشور از طریق استفاده ابزاری از گروههای تروریستی و مسلح افراطی دنبال می کنند، جمهوری اسلامی ایران و روسیه پشتیبان لزوم مبارزه قاطع با تروریسم و همچنین کمک به سوری ها برای تعیین سرنوشت سیاسی کشور خود هستند.
اروپام*1516 انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

ارسال دیدگاه ها

برای ارسال دیدگاه از فرم پایین صفحه استفاده کنید
فرستنده *
پست الکترونیک
کد امنیتی
ارسال یادداشت ارسال